Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: trwa peregrynacja obrazu Matki Boskiej Latyczowskiej

Paweł Wysoki

Parafie lubelskie nawiedza od 15 września obraz Matki Boskiej Latyczowskiej. – Wierni zbierają się w kościołach na modlitwie, zwłaszcza osoby, które osiedliły się w Lublinie po II wojnie światowej, a ich rodziny przeżywają peregrynację znanego im od dzieciństwa obrazu, który od 4 października będzie czczony w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w lubelskiej dzielnicy Czuby – mówi KAI dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. Ryszard Podpora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz, po przewiezieniu z Łucka do Lublina, przez blisko 70 lat znajdował się w kaplicy Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Decyzją abp Stanisława Budzika zostanie przeniesiony do kościoła na lubelskim osiedlu, ale najpierw nawiedzi 20 parafii w mieście – tyle, ile jest tajemnic Różańca.

Inspiratorem i pomysłodawcą projektu jest ks. abp Budzik – mówi ks. Podpora. Obraz został oddany do konserwacji, po czym ks. abp Budzik w specjalnym liście zaprosił diecezjan do przyjęcia obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, który jest wpleciony w historię narodu polskiego i mocno związany z Kresami Rzeczpospolitej. Równocześnie metropolita lubelski nakreślił teologię tego obrazu, który przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Jego przybycie do parafii jest więc wniesieniem Chrystusa do wspólnoty wiernych – Maryja wnosi Syna Bożego, a wraz z Nim Jego orędzie i przesłanie, zawarte w Piśmie Świętym, które Dzieciątko Jezus trzyma w swoich rączkach. Ks. abp Budzik zaproponował, żeby nawiedziny w każdej parafii wiązały się z jedną z tajemnic Różańca, aby zaczęły się w Matkę Bożą Bolesną 15 września w lubelskiej katedrze, a zakończyły w parafii Matki Bożej Różańcowej, która jest kościołem docelowym, gdyż tam pozostanie na zawsze. Uroczysta intronizacja odbędzie się 4 października, dokładnie w 236. rocznicę koronacji przez bpa Jezierskiego koronami papieskimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kopię cudownego wizerunku Salus Populi Romani przywieźli do Latyczowa z Rzymu polscy dominikanie. Jednak na jego umieszczenie w kościele nie zgodził się właściciel miasta, hrabia Potocki, który był kalwinem. Wobec tego obraz został umieszczony w domu w pobliskiej okolicy. Jej mieszkańcy zaobserwowali wówczas nadzwyczajne zjawisko – łunę nad budynkiem, gdzie wizerunek Matki Bożej znalazł schronienie. Dzięki tym wydarzeniom i pośrednictwu żony, gorliwej katoliczki, Potocki porzucił kalwinizm i powrócił do Kościoła. Obraz zaś znalazł godne miejsce czci.

Reklama

Nawiedzenie przebiega według podobnego schematu. Po przywitaniu obrazu Matki Bożej Latyczowskiej przez wspólnotę parafialną, przedstawicielka Zgromadzenia Sióstr Służek przypomina jego bogatą, ponad 400-letnią historię. – Wierni modlą się nieraz całą noc – mówi ks. Podpora.

4 października obraz zostanie uroczyście przeniesiony z kościoła pw. Świętej Rodziny w uroczystej procesji do kościoła Matki Bożej Różańcowej. O godz. 11 rozpocznie się uroczysta Msza św. Symboliczne znaczenie będzie miał udział w uroczystościach bpa z Kamieńca Podolskiego Leona Dubrawskiego, prowincjała Ojców Dominikanów i przełożonej generalnej Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

- Obserwowałem wiernych w katedrze - mówi ks. Podpora. - Księża bardzo się zaangażowali, bardzo zabiegali o to, aby to nawiedzenie dokonało się w ich parafii, gdyż w Lublinie jest ich 37, więc nie wszyscy mogli wziąć w tym udział - przyjąć obraz - podkreśla ks. Podpora. Przypomina, że takiego obrazu w Lublinie nie ma, a dzięki jego obecności najstarsi repatrianci, którzy po II wojnie światowej osiedli w Lublinie, odnaleźli kawałek utraconej ojczyzny. Dlatego przyjęcie tego obrazu jest bardzo serdeczne, żywe, bo łączy się także z wiernymi i ich przodkami, którzy się przed tym wizerunkiem modlili. Abp Budzik opowiadał mi, że starsza parafianka wspominała, że modliła się przy tym obrazie kiedyś w Łucku - dodaje ks. Podpora.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 15:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cudownie ocalony

Proporcje obrazu wskazują, że został wycięty z ram

Natalia Janowiec

Proporcje obrazu wskazują, że został wycięty z ram

Skarbiec kościoła sióstr wizytek w Jaśle stanowią obrazy, których historie do dziś wywołują poruszenie. Jednym z dzieł jest obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj