Reklama

Niedziela Lubelska

W trosce o parafię

Na pierwszym planie od lewej: ks. Ryszard Jurak, abp Stanisław Budzik i ks. Tadeusz Pajurek

Stanisław Sadowski

Na pierwszym planie od lewej: ks. Ryszard Jurak, abp Stanisław Budzik i ks. Tadeusz Pajurek

Rozpoczynasz nowy etap twojej służby Bogu i człowiekowi w Kościele. Nie mamy wątpliwości, że zostawisz tu piękny i trwały ślad – mówił abp Stanisław Budzik do ks. prał. Tadeusza Pajurka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielny wieczór 23 sierpnia podczas Eucharystii oficjalnie objął urząd nowy proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Wcześniej, podczas wszystkich Mszy św., spotykał się z wiernymi i poszczególnymi grupami parafialnymi. – Wierzymy, że Święta Rodzina będzie ci błogosławić; że w naszej wspólnocie odnajdziesz ciepło rodzinnego domu, zrozumienie i wsparcie w poczynaniach dla wspólnego dobra – podkreślali parafianie, zapewniając nowego proboszcza o nieustannej modlitwie w jego intencji.

Kapłan, nauczyciel i przewodnik

Pracowity dzień poznawania nowej wspólnoty zakończyła uroczysta Liturgia. Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego odbyła się z udziałem arcybiskupa seniora Stanisława Wielgusa, grona kapłanów i osób życia konsekrowanego, a także rzeszy wiernych, w tym rodziny i przyjaciół nowego proboszcza oraz przedstawicieli różnego szczebla władz i instytucji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgiczne wprowadzenie rozpoczęło się odczytaniem dekretu przez dziekana ks. prał. Józefa Dziducha. Następnie abp Stanisław Budzik przedstawił nowemu proboszczowi najważniejsze zadania. – Kościół powierza ci troskę o parafię, która jest podstawową cząstką Kościoła, środowiskiem życia sakramentalnego, ewangelizacji oraz kształtowania żywej i odpowiedzialnej wiary. Podejmij obowiązki proboszcza jako nauczyciel, kapłan i przewodnik wiernych powierzonych twojej duszpasterskiej trosce – mówił Ksiądz Arcybiskup. W odpowiedzi ks. Pajurek zadeklarował nieustanną troskę o parafię ku chwale Bożej i dla zbawienia świata, a także złożył uroczyste Wyznanie wiary.

Podczas Liturgii abp Stanisław Budzik wyjaśniał, że w dawaniu świadectwa Chrystusowej Ewangelii szczególnie ważna rola przypada wspólnocie tworzonej przez wiernych i kapłana, który jej przewodzi. – Proboszcz jest powołany, by troszczyć się o człowieka; przyjmuje na siebie zadanie nauczania, uświęcania i kierowania. Jego zadaniem jest troska, by w parafii było głoszone Słowo Boże, by Eucharystia stała się centrum wspólnoty jej życia i jej działania, by wierni pojednali się z Bogiem i doświadczali Jego miłosierdzia, by uczestniczyli w Liturgii. Zadaniem proboszcza jest też troska o wychowanie dzieci i młodzieży, o chorych, cierpiących i osamotnionych i o biednych. Proboszcz ma zabiegać o to, by orędzie Ewangelii docierało do wszystkich, także do tych, którzy stoją z dala od Kościoła – wyjaśniał Pasterz.

Reklama

Sztafeta pokoleń

Przedstawiając wspólnocie nowego przewodnika, Ksiądz Arcybiskup zapewniał, że ks. Tadeusz Pajurek dobrze wywiąże się z pokładanych w nim nadziei i powierzanych obowiązków. – Pałeczkę w sztafecie przejmuje kapłan, który pochodzi z Końskowoli. Przynosi ze sobą imponujące doświadczenia na wielu ważnych frontach archidiecezji i miasta – mówił Metropolita. Przywołując najważniejsze zadania i osiągnięcia ks. Pajurka, abp Budzik wymienił m.in. jego związek z Ruchem Światło-Życie, oddanie pracy charytatywnej i osobom niepełnosprawnym, działalność kapelana więzienia oraz duszpasterza służby zdrowia i tworzącej się „Solidarności”, a także budowniczego kościoła rektoralnego pw. św. Judy Tadeusza w Lublinie, twórcę Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, wieloletniego ekonoma diecezji i prezesa Centrum Jana Pawła II. Zdaniem Księdza Arcybiskupa, ten kapłan z 35-letnim stażem doskonale wpisze się w historię parafii pw. Świętej Rodziny.

Wprowadzenie nowego proboszcza stało się okazją do wyrażenia wdzięczności przechodzącemu w stan emerytalny dotychczasowemu proboszczowi ks. kan. Ryszardowi Jurakowi, który przez 33 lata od postaw tworzył parafię. Dziękując ks. Jurakowi, Metropolita przywołał najważniejsze wydarzenie, jakie miało miejsce w parafii pw. Świętej Rodziny. – Ks. Ryszard miał szczęście gościć św. Jana Pawła II, który u stóp budującej się świątyni sprawował Eucharystię – mówił Pasterz. Ksiądz Arcybiskup dziękował za wybudowanie na Czubach obiektów sakralnych, w których swoje miejsce znalazły m.in. archidiecezjalna rozgłośnia Radio eR, dom generalny Zgromadzenia Sióstr Betanek, a także wielu kapłanów, w tym arcybiskup senior Stanisław Wielgus. Ku radości wspólnoty parafialnej abp Budzik zapewnił, że ks. Jurak pozostanie w parafii, u boku nowego proboszcza, swojego przyjaciela i wychowanka.

Reklama

Służyć Bogu i ludziom

W pierwszych słowach skierowanych do wiernych ks. Tadeusz Pajurek przywołał myśl św. Jana Pawła II i uczynił ją mottem swojej pracy: „Służyć Bogu, służyć ludziom na tej polskiej ziemi, na której potrzebna jest posługa prawdy ewangelicznej, prawdy wyzwalającej każdego człowieka”. – Pragnę, aby słowa naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II, wypowiedziane w tym miejscu ponad 28 lat temu, stały się moim szczególnym zadaniem w pełnieniu posługi proboszcza tej pięknej papieskiej parafii – mówił nowy Ksiądz Proboszcz. – Dziękuję Bogu za dar życia i powołania do kapłaństwa. Moim nieżyjącym rodzicom za wychowanie i ukształtowanie serca i umysłu. Dziękuję wszystkim, którzy stanęli na mojej drodze: najbliższej rodzinie z siostrą i braćmi, nauczycielom, wychowawcom i kapłanom. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do arcybiskupów: Bolesława Pylaka, śp. Józefa Życińskiego, a nade wszystko do Stanisława Budzika, któremu jestem wdzięczny za okazywane serce, zrozumienie i powierzanie odpowiedzialnych zadań w naszej archidiecezji. To dzisiejsze liturgiczne wprowadzenie na urząd proboszcza do parafii pw. Świętej Rodziny jest szczególnym wyróżnieniem, ale również wielkim zobowiązaniem – podkreślał ks. Pajurek.

Zgromadzonych zapewniał, że doświadczenie zdobywane przez 35 lat kapłaństwa zostanie przez niego w pełni wykorzystane w pracy duszpasterskiej. – Całym sercem pragnę budować wraz z kapłanami tu pracującymi i ludem wiernym wspólnotę Kościoła zgromadzoną wokół ołtarza Chrystusowego. Cieszę się, że ta wspólnota parafialna pięknie realizuje zadanie parafii, które określił Sobór Watykański II, mówiąc, że żywy Kościół we wspólnocie parafii jest wtedy, kiedy jest ona wspólnotą wspólnot. Tych wspólnot jest tu bardzo dużo – mówił nowy duszpasterz. Rozpoczynając posługę proboszcza, nowy duszpasterz wyraził wielką radość, że w parafii zostaje charyzmatyczny kapłan, budowniczy i pierwszy proboszcz tej wspólnoty ks. Ryszard Jurak. Dziękował wszystkim za życzliwość i okazywane serce i prosił o jedno: o pamięć w modlitwie na czas pełnienia przez niego posługi proboszcza w parafii pw. Świętej Rodziny.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-10 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto jest proboszczem na Bielanach?

Parafia dostała 3,5 miliona dotacji na remont kościoła.
Teraz Ksiądz Proboszcz codziennie modli się za Unię
Europejską

Łukasz Krzysztofka

Parafia dostała 3,5 miliona dotacji na remont kościoła. Teraz Ksiądz Proboszcz codziennie modli się za Unię Europejską

Ks. Wojciech Drozdowicz ma wiele duszpasterskich pomysłów, a ks. Bogusław Jankowski wie, jak część z nich zrealizować. Ten kapłański tandem sprawia, że parafia tętni życiem, ale także jest możliwy gruntowany remont pięknego kościoła w Lesie Bielańskim

Więcej ...

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00
Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...