Reklama

Niedziela Małopolska

Pamięć i troska

Występ Szymona publiczność nagrodziła gromkimi brawami

Karol Sudor

Występ Szymona publiczność nagrodziła gromkimi brawami

To już tradycja, że w patriotyczny nastrój Święta Niepodległości wprowadza krakowian – i nie tylko ich – koncert „W drodze ku niepodległości”. W tym roku cykliczne wydarzenie zostało zaprezentowane 8 listopada w Krakowskiej Filharmonii, która w ten niedzielny wieczór była wypełniona do ostatniego miejsca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gronie melomanów znaleźli się m.in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarnych, samorządowych, miejskich. Na koncert przybyli duchowni archidiecezji krakowskiej, reprezentanci środowisk akademickich. Wśród gości wyróżniali się przybyli z Nowego Jorku państwo Ewa i Adam Bąkowie. Prowadzący chór dr Jan Rybarski właśnie na nich wskazuje, gdy dopytuję o genezę koncertu. Wspomina: – Kiedyś w trakcie jednej z rozmów w Nowym Jorku Ewa i Adam powiedzieli, że zaangażowaliby się w taki koncert niepodległościowy. I od tego się zaczęło.

Jubileusz

W ramach tegorocznego koncertu Chór Mariański świętował jubileusz 65-lecia istnienia (po reaktywacji w 1950 r.). Z tej okazji metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wyróżnił przedstawicieli zespołu, odznaczając ich medalami Jana Pawła II. Złote medale otrzymali: Sławomir Kuchno i Zbigniew Zdebski, a srebrne: Beata Krasny, Łukasz Jęczmionek, Anna Małysiak, Filip Moszner, Elżbieta Dajcz-Węgrzyn, Marek Dajcz i Bartłomiej Stachura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do osiągnięć chóru, kard. Stanisław Dziwisz pogratulował dyrygentowi wspaniałego zespołu. Powiedział m.in.: – Gdy szukamy dobrego chóru, który mógłby uświetnić kościelne uroczystości, to zawsze możemy liczyć na Chór Mariański. Przypomniał też śp. bp. Albina Małysiaka, zauważając również jego rolę w rozwoju zespołu: – Bp Małysiak dostrzegł młodego chłopaka, któremu zaproponował prowadzenie chóru. Kardynał podkreślił, że Jan Rybarski nie zmarnował talentu; nie tylko zajął się prowadzeniem chóru, ale także sam się kształcił, zdobywając tytuł doktora.

Również ks. Jacek Kuziel CM, proboszcz parafii pw. Matki Bożej z Lourdes, przy której działa Chór Mariański, nie kryje uznania dla Jana Rybarskiego. Nawiązując do niedzielnego koncertu, ks. Kuziel zauważa: – Przygotowanie chóru, orkiestry, zgranie tego wszystkiego, zaplanowanie całego programu koncertu to duże logistyczne wyzwanie. Więc tutaj należą się brawa i wielka wdzięczność dla p. Rybarskiego, który jest mózgiem wydarzenia. Ksiądz Proboszcz podkreśla również zasługi sponsorów, dzięki którym koncert nie tylko co roku jest organizowany, ale ma coraz atrakcyjniejszy program i oprawę. Przyznaje, że parafianie bardzo interesują się wydarzeniem.

Reklama

Patriotyzm

Koncert poprowadził znany aktor Jerzy Zelnik. Obok Chóru Mariańskiego wystąpiła Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą Tomasza Chmiela. Dr Rybarski nie kryje uznania dla zespołu i jej dyrygenta: – To profesjonalna orkiestra i wspaniałe aranżacje prof. Chwały! Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Alicja Ciesielczuk (sopran), Bogusław Morka (tenor), Ryszard Morka (bas) i o. Tomasz Jarosz CSsR (baryton). Sympatię i uwagę widzów zdobył najmłodszy wykonawca – Szymon Maź (prywatnie wnuk Jana Rybarskiego). Utalentowany nastolatek wykonał powstańczą pieśń pt. „Dziś idę walczyć, Mamo”.

Odnosząc się do propagowanej w koncercie idei patriotyzmu, Jan Rybarski przyznaje: – To okazja, aby wzmacniać kręgosłup ludzi, którzy pragną naszej ojczyźnie służyć. Przekonuje, że to dobrze, iż wracamy do pieśni, które przez lata kształtowały patriotyzm Polaków. Ks. Jacek Kuziel dodaje: – Ten patriotyzm należy odczytywać wciąż na nowo. Teraz, gdy w naszym kraju obserwujemy ważne wydarzenia polityczne, z jednej strony dostrzegamy wielką troskę o przyszłość ojczyzny, a z drugiej – jest pamięć o tych, którzy o naszą wolność walczyli. To wszystko łączy się właśnie w ramach tego koncertu.

Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent RP Andrzej Duda. Pierwszą Parę RP reprezentował minister Wojciech Kolarski. Byli również rodzice Prezydenta. W trakcie krótkiej rozmowy prof. Janina Zalewska-Duda przyznała, że jej syn patriotyzm, którego rolę tak mocno teraz podkreśla, wyniósł z domu. Wspominała: – „Kamienie na szaniec” Andrzej otrzymał od mojej mamy i znał je na pamięć. Jako nastolatek z książek historycznych nauczył się całego planu powstania warszawskiego. I kiedy pojechał na wycieczkę do Warszawy, to oprowadzał ojca po miejscach, które znał z książek. Szedł od punktu do punktu i je pokazywał…

Radość i nadzieja

Patriotyczny nastrój udzielał się wszystkim. Dopełnieniem było pojawienie się na zakończenie koncertu samego… Józefa Piłsudskiego. Zebrani nie kryli też radości wynikającej z politycznych wydarzeń ostatnich tygodni. Tymczasem kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z „Niedzielą” przypomina: – Naszym obowiązkiem jest modlić się za rodziców; za ojca, za matkę, niezależnie od tego, czy ich kochamy. I podobnie jest z ojczyzną. Bez względu na to, jaka ona jest, mamy obowiązek się w jej intencji modlić, żeby ta patria była naszą ojcowizną z prawdziwego zdarzenia.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wolność to dar

Eucharystii przewodniczył o bp Jacek Kiciński

Anna Majowicz

Eucharystii przewodniczył o bp Jacek Kiciński

Wrocławskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości zainaugurowała Eucharystia w bazylice garnizonowej.

Więcej ...

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

Więcej ...

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem, który ma prawo urodzić się i żyć

2024-05-27 07:45
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Dziecko pod sercem matki jest człowiekiem, który ma prawo urodzić się i żyć - powiedział w niedzielę podczas Mszy świętej poprzedzającej Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku biskup tej diecezji Szymon Stułkowski. Zapewnił o gotowości wsparcia tamtejszych instytucji kościelnych dla kobiet w ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Kościół

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Kościół

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania