Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe życie olkuskich organów

Olkuskie organy w trakcie remontu

TZ

Olkuskie organy w trakcie remontu

Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia wnętrza świątyni, gdzie sprawowany jest kult, są organy. Do najbardziej odpowiednich zalicza się piszczałkowe, o bardzo złożonej budowie. Dumą miasta Olkusza są organy wykonane przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego z olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła, których remont właśnie się rozpoczął i potrwa do końca 2018 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organy w Olkuszu są znaczącym dziełem w historii polskiego budownictwa organowego nie tylko dlatego, że są jednym z niewielu dzieł z I połowy XVII wieku zachowanym do dziś, ale także dlatego, że od początku były dziełem rzadkim i wybitnym. Jako instrument były polem doświadczeń dla przyszłego założyciela polskiej szkoły budowy organów w XVII wieku Jerzego Nitrowskiego. Jako prospekt stały się wzorem do naśladowania, pozostając jednak dziełem unikalnym. Ich twórca Hans Hummel, niezależnie od nieprzemyślanych decyzji zawodowych i życiowych, włożył swój trwały ślad w rozwój polskiego budownictwa organowego. Instrument w Olkuszu to nie tylko jeden z najstarszych takich obiektów w Polsce, ale też największe europejskie renesansowe organy, posiadające wciąż, prócz większości oryginalnych piszczałek, stare wiatrownice, trakturę oraz znaczną cześć oryginalnego stołu gry” – to opinia specjalistów dotycząca olkuskiego instrumentu.

Olkuskie organy powstały po zniszczeniu w wyniku pożaru wyposażenia kościoła po 1583 r. Z inicjatywy senatu miasta, gwarków i rajców przystąpiono do odbudowy świątyni i budowy organów, których koszt, jak podają najstarsze zapisy, wynosił na ówczesne czasy ok. 1000 florenów (floren to złota moneta o masie 3,5 gramów). Twórcą instrumentu był Hans Hummel, którego dzieło w latach 1631-33 dokończył jego uczeń Jerzy Nitrowski. Nazwisko twórcy instrumentu znane jest z inskrypcji znajdującej się pod chórem organowym, która poświęcona jest synowi organmistrza Janowi, tragicznie zmarłemu podczas pracy Hummla przy ich znoszeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zabytkowe organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego należą do najcenniejszych w Polsce, gdyż większa część substancji zabytkowej i historycznej przetrwała do naszych czasów. Wiekowe piszczałki, wiatrownice, elementy mechaniki i klawiatur oraz inne mechanizmy zostaną poddane gruntownej renowacji, by z nowym życiem zabrzmieć jako całość po zakończeniu prac – opowiada proboszcz bazyliki ks. prał. Mieczysław Miarka.

Z inicjatywy miłośników muzyki i znawców piękna olkuskich organów powstało w 2005 r. Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla, którego szczególnym celem działalności jest szeroko rozumiana opieka nad organami, a także troska o przywrócenie dawnej świetności instrumentu i chęć zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. To ono przyczyniło się do znalezienia fundacji Hermann-Reemtsma-Stiftung, która udzieliła znacznej dotacji na ten cel. Konserwację organów wykonywać będzie warsztat organmistrzowski firmy Flentrop Orgelbou w Zazndam (Holandia). W pierwszym etapie renowacji poddane zostaną historyczne elementy mechanizmu zabytkowych organów. Trwający kilka lat remont to niewątpliwie wydarzenie historyczne i godne uwagi oraz zaangażowania. Przy akompaniamencie instrumentu na pewno wielu doświadczy wzniosłości i piękna, które otwiera na inną rzeczywistość. Zanim jednak tego się doświadczy można tę cenną inicjatywę ratowania instrumentu wesprzeć darowizną na konto: ING Bank Śląski, nr rachunku: 50 1050 1618 1000 0008 0128 1072 (na remont zabytkowych organów).

Podziel się:

Oceń:

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Legnickie Conversatorium Organowe świętuje 30-lecie

Współczesna muzyka organowa i jej improwizacje to „nudne i trudne” dźwięki dla koneserów? Absolutnie nie! Świadczy o tym Conversatorium Organowe, jeden z najlepszych w Europie festiwali muzyki współczesnej.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?