Reklama

Niedziela Podlaska

Ekumenicznie w Boćkach

Zebrani odmówili modlitwę

Ks. Artur Płachno

Zebrani odmówili modlitwę "Ojcze nasz"

Pod koniec Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan bp Tadeusz Pikus wziął udział w odbywającym się od ponad 20 lat ekumenicznym spotkaniu kolędowym, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach przy współpracy Urzędu Gminy Boćki, Zespołu Szkół oraz parafii katolickiej i prawosławnej w tej miejscowości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cieszące się dużym zainteresowaniem spotkania, odbywające się w hali sportowej przy Zespole Szkół w Boćkach, gromadzą wielu wykonawców różnego wieku, stylu i języków oraz setki słuchaczy z kilku powiatów województwa podlaskiego, gdzie mieszka także wielu ludzi wyznania prawosławnego. W spotkaniu uczestniczyli proboszcz parafii katolickiej pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Henryk Bałdyga, proboszcz parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Boćkach ks. Mirosław Niczyporuk, inni duchowni katoliccy i prawosławni, wójt gminy Boćki Stanisław Derehajło, samorządowcy oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Występy dużych i małych

Podczas tegorocznego koncertu zostały zaprezentowane zarówno tradycyjne kolędy, śpiewane w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej, jak i różnego rodzaju świąteczne utwory muzyczne w wykonaniu dzieci, solistów, chórów i zespołów. Spotkanie prowadzili Marek Skomorowski i Teresa Modzelewska. Przybliżali oni publiczności zarówno utytułowanych wykonawców, jak i małe dzieci i ich różnorodny repertuar. Wystąpiły: Orkiestra Dęta z Bociek, zespół folklorystyczny „Klekociaki”, przedszkolaki z Bociek, dzieci z przedszkola i pierwszych klas z Bociek, chór szkolny z Bociek, chór szkolny z Andryjanek, prawosławny chór parafii Łosinka, prawosławny zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, zespół „Róże Jesieni” oraz soliści Dominika Żukowska i Anna Kudrewicz. Żywiołowe przedstawienie „Herodów” zaprezentował także zespół teatralny z Perlejewa pod kierunkiem Bożeny Bujno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śpiew wspaniałą modlitwą

Zabierając głos, bp Tadeusz Pikus powiedział, że modlitwa o jedność chrześcijan powinna trwać nieustannie. Podkreślił też, że śpiew stanowi wspaniałą modlitwę jednoczącą ludzi. – Przy muzyce i śpiewie słowa milkną. A kiedy jeszcze przemówi serce, to nawet słowa i muzyka milczą – podkreślił. Ksiądz Biskup powiedział, że świąteczną muzykę wykonuje się z miłością, bo Bóg, który się rodzi, jest Bogiem miłości. Bóg Ojciec posyła swego Syna, aby przyszedł do nas i wziął na siebie los człowieka. Chrystus przeszedł sam, ale nie wraca do Ojca sam. Stąd płyną dla nas wielka radość i nadzieja. – Dlatego możemy śpiewać i być razem ramię przy ramieniu, serce przy sercu, bo Bóg się rodzi, aby nas mógł oswobodzić – mówił Ksiądz Biskup. Podkreślił też, że takie spotkania wielokulturowe i wielowyznaniowe tworzą wspólnotę. Nawiązując zaś do przeżywanego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, w którym otwiera się symbolicznie bramy świątyń, życzył, aby bramą miłosierdzia dla innych stawało się każde ludzkie serce niezależnie od wyznania.

Reklama

Ksiądz Biskup wspólnie z prawosławnym duchownym, przy akompaniamencie chórów, wykonał refren prawosławnej kolędy. Zebrani odmówili modlitwę „Ojcze nasz” w intencji jedności chrześcijan oraz zaśpiewali razem kolędę „Bóg się rodzi”.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w boćkowskich świątyniach katolickiej i prawosławnej odbyły się liturgie, podczas których słowo Boże głosili duchowni innego wyznania. Miało to również miejsce w niektórych miejscowościach na terenie diecezji drohiczyńskiej, gdzie znajdują się parafie prawosławne.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świat nienawidzi chrześcijan

Adobe.Stock.pl

„Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (J 15, 20). Te Jezusowe słowa zapowiadają i wyjaśniają występujące na przestrzeni wieków zjawisko prześladowania chrześcijan. Dziś technicznie nazywa się to fobią antychrześcijańską, chrystianofobią. Gdzieniegdzie, np. w Wielkiej Brytanii, sugeruje się, aby – ze względu na skalę zjawiska – karać przejawy chrystianofobii na równi z aktami antysemityzmu czy islamofobii.

Więcej ...

„Adwokatka dzieciństwa”

Imelda Lambertini

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku

Więcej ...

Z Maryją żyć pełnią życia

2024-05-12 16:13

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania