Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rycerze od spraw trudnych gotowi na nowe wyzwania

Z Piotrem Kiełtyką – wielkim rycerzem Rady Sosnowieckiej nr 15249 – o działaniach Rycerzy Kolumba w naszej diecezji – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK: – W sobotę 30 kwietnia Rycerze Kolumba Rady Sosnowieckiej świętowali jubileusz 5-lecia swojego istnienia. Jak to wszystko się zaczęło?

PIOTR KIEŁTYKA: – Zacznijmy od krótkiej historii Rycerzy Kolumba w naszym kraju. Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w 2006 r. Od 2008 do 2010 r. działali na terenie Polski jako stowarzyszenie. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r. podjęła decyzję, aby powołać Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, gdzie ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano delegata stanowego, odbyła się w dniach 20-22 maja 2011 r. w Częstochowie, natomiast wprowadzenie na urząd – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w dniu 25 czerwca 2011 r. W Polsce istnieją rady lokalne, które prowadzą własne inicjatywy. 23 marca 2011 r. w parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu-Środuli, w obecności delegata rejonowego Witolda Zmysłowskiego i proboszcza ks. Witolda Janusia, bracia z naszego miasta powołali Radę Sosnowiecką Zakonu i przyjęli za patrona św. Rafała Kalinowskiego. Pierwszym wielkim rycerzem został wybrany br. Sławomir Korczyński, a kapelanem został ks. Witold Januś. Wówczas Rada liczyła 32 członków, dziś – 46. Od samego początku jej członkiem jest Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak.

– Ksiądz Biskup w homilii nazwał Jubilatów „Rycerzami od spraw trudnych”. Jaki więc trud podejmowali Rycerze Kolumba w naszej diecezji na przestrzeni tych lat?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każda z pięciu Rad w diecezji sosnowieckiej podejmuje swoje inicjatywy. Ja skupię się na naszych dziełach, do których należą m.in. wyjazdy z ministrantami na dzień otwarty Sosnowieckiego Seminarium Duchownego, organizowane od 2011 r. Jesteśmy też organizatorami corocznego pobytu w kraju polskich dzieci z Ukrainy. Dzieci pochodzą z wiosek podlegających pod parafię rzymskokatolicką w Starym Skałacie. Od początku dzieci przyjeżdżają pod opieką ks. Rafała Chajdugi. Jest to inicjatywa pierwszego wielkiego rycerza Sławomira Korczyńskiego i nie byłaby możliwa bez wsparcia władz miasta. Organizujemy też mikołajki w Centrum Pediatrii, a także współorganizujemy imprezy z okazji Dnia Dziecka przy parafii na Środuli. Poza cyklicznymi działaniami reagujemy na bieżące wydarzenia w parafiach, z których wywodzą się bracia oraz w całej diecezji. Wśród nich wymienię: organizację koncertu charytatywnego Stanisława Sojki na rzecz odbudowy sosnowieckiej katedry po pożarze, pomoc w pracach przy podłączeniu wody na cmentarzu parafialnym na Środuli, odnowienie kapliczek przy ul. Kruczkowskiego i ul. Czeladzkiej, stałą współpracę z Caritas diecezjalną i Hospicjum św. Tomasza Apostoła. A wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej i Urzędem Miejskim bierzemy udział w programie „Przywracanie Pamięci” (np. uroczystości w rocznicę zamordowania rodziny Mackiewiczów). Wydaliśmy też folder poświęcony słudze Bożemu Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i pracujemy nad folderem przypominającym abp. Jana Cieplaka. Uczestniczymy w powstawaniu Drogi św. Jakuba.

– Podczas obchodów jubileuszu powiedział Pan, że bycie Rycerzem Kolumba jest czymś więcej, niż zwykłym koleżeństwem. Co to oznacza?

– Bycie Rycerzem Kolumba to bycie dobrym mężem, ojcem, dziadkiem, świadkiem Chrystusa w pracy i w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Jedną z doktryn Rycerzy Kolumba jest braterstwo, czyli wzajemna pomoc i wsparcie we wspólnocie. Pamiętamy o sobie w modlitwach i staramy się być ze sobą w ważnych chwilach, takich jak urodziny, imieniny czy rocznice ślubów. Pomagamy sobie w przeprowadzkach i remontach mieszkań. Pamiętamy o naszym zmarłym bracie Julianie – w rocznicę śmierci zamawiamy Mszę św. w jego parafii. Pozostajemy w stałym kontakcie z wdową i jesteśmy gotowi do pomocy.

Reklama

– Jak prezentuje się obecnie Zakon w diecezji sosnowieckiej?

– W naszej diecezji funkcjonuje 5 rad. 7 marca 2010 r. powstała Rada 15011 św. Marcina z Tours w Dąbrowie Górniczej. Wielkim rycerzem jest Marek Będkowski, zaś kapelanem ks. Marcel Magot. 25 czerwca 2010 r. „urodziła się” druga – Rada 15111 sługi Bożego Świętosława ze Sławkowa, gdzie wielkim rycerzem jest Maksymilian Pięta, a kapelanem ks. Wojciech Kowalski. 27 czerwca 2010 r. to początek działalności kolejnej – Rady 15114 bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie wielkim rycerzem jest Jerzy Zębura, zaś kapelanem ks. Krystian Lubiński. 23 marca 2011 r. powołana została Rada 15 249 św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu z wielkim rycerzem w mojej osobie i kapelanem ks. Witoldem Janusiem. 26 czerwca 2012 r. to data powstania Rady kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Czeladzi, w której funkcję i tytuł wielkiego rycerza powierzono Januszowi Glince, a kapelanem został ks. Jarosław Wolski.

– Czy może Pan zdradzić rycerskie plany na najbliższy czas?

– Najbliższe plany związane są oczywiście ze Światowymi Dniami Młodzieży. Przed nami przyjęcie polskiej młodzieży z Ukrainy i z Wierszyny z Rosji. A poza tym, mówiąc bardzo ogólnie, realizować będziemy cykliczne projekty oraz podejmować nowe wyzwania, które Bóg postawi przed nami.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-12 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marek Jurek: Andrzej Duda stanie na wysokości zadania

Dominik Różański

Więcej ...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy