Reklama

Niedziela Świdnicka

Stare Bogaczowice

Upamiętniono ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Składanie kwiatów pod pomnikiem repatriantów z Kresów Wschodnich

Grzegorz Macko

Składanie kwiatów pod pomnikiem repatriantów z Kresów Wschodnich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 73. rocznicę zbrodni wołyńskiej w Starych Bogaczowicach odprawiona została Msza św. w intencji pomordowanych Polaków na Kresach Wschodnich. Eucharystię sprawował i kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach ks. dr Jacek Biernacki, który w swoim kazaniu szczególną uwagę poświęcił pojednaniu w duchu prawdy. W Mszy św. uczestniczyli m.in.: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Michał Dworczyk, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, samorządowcy z Wałbrzycha i powiatu oraz mieszkańcy. Po zakończeniu liturgii uczestnicy przeszli z kościoła pod pomnik upamiętniający przyjazd repatriantów z Kresów Wschodnich. W skierowanych do uczestników słowach poseł Michał Dworczyk podkreślał potrzebę uczczenia ofiar zbrodni wołyńskiej i ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian. Głos również zabrał wicewojewoda Kamil Zieliński. Następnie pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.

Mianem „zbrodni wołyńskiej” określane jest ludobójstwo dokonane w latach 1942-45 przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach – głównie na terenie byłego województwa wołyńskiego, ale również w województwie lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, a nawet na terenach graniczących z Wołyniem od zachodu i północy – Lubelszczyźnie i Polesiu. Szacuje się, że wyniku zbrodni wołyńskiej w bestialski sposób pozbawiono życia ok. 100 tys. Polaków. Do eksterminacji ludności polskiej przystąpili: członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) Stepana Bandery – tzw. banderowcy oraz Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej. Apogeum zbrodni wołyńskiej przypadło na niedzielę 11 lipca 1943 r. Tego dnia bezbronna ludność polska, licznie zgromadzona w kościołach, stała się łatwym celem dla ukraińskich oprawców. Cała akcja była dokładnie zaplanowana i zrealizowana z zimną krwią. Podczas „krwawej niedzieli”, tylko tego jednego dnia, niewyobrażalnie okrutnymi sposobami zadano śmierć kilkunastu tysiącom Polaków, w tym dzieciom, kobietom i starcom zamieszkującym głównie powiaty: włodzimierski, horochowski i kowelski. W miejscowości Poryck podczas odprawiania Mszy św. 20-osobowa grupa uzbrojonych nacjonalistów ukraińskich wtargnęła do kościoła i wymordowała ponad 100 ludzi, w tym ks. Szawłowskiego i ministrantów. W podobnych okolicznościach wiele polskich osad zostało unicestwionych. W 1944 r. antypolskie działania ukraińskich nacjonalistów przeniosły się z Wołynia do Galicji Wschodniej, tj. województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego, a także na Lubelszczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Straty Kościoła rzymskokatolickiego na Kresach Wschodnich były ogromne. Z rąk banderowców i członków UPA zginęło kilkuset duchownych – księży, zakonników i zakonnic. Na terenie samej diecezji łuckiej zostało zdewastowanych i zniszczonych ponad 50 katolickich kościołów i 25 kaplic. W wyniku działań ukraińskich nacjonalistów ze166 funkcjonujących ok. 70 procent polskich parafii przestało istnieć. Ogromna większość wiejskich parafii, w tym kościoły, kaplice i plebanie, została całkowicie zniszczona.

Wielu mieszkańców Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, którzy wbrew swojej woli musieli po II wojnie opuścić swoje rodzinne domy, a swoje miejsce odnajdywali na terenie dzisiejszego powiatu wałbrzyskiego, często powraca myślami do tych tragicznych wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Dziś wiedza o zbrodni wołyńskiej jest coraz powszechniejsza, również wśród ludzi młodych. To daje nadzieję, że pamięć o ofiarach tego ludobójstwa nigdy nie zginie.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-21 10:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ludobójstwo na Wołyniu 74 lata później

Lubelski oddział IPN oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zapraszają w dn. 12 lipca na konferencję popularnonaukową w rocznicę zbrodni wołyńskiej.

Więcej ...

Komisja sejmowa zaczyna prace nad projektem o dekryminalizacji aborcji

2024-05-28 07:15

Adobe Stock

We wtorek sejmowa komisja do rozpatrzenia projektów ustaw o przerywaniu ciąży zajmie się propozycją Lewicy. Projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje zniesienie kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji.

Więcej ...

Niebawem XII Zjazd Dużych Rodzin: „Miłość, szczęście, bezpieczeństwo - Rodzina To ma"

2024-05-28 19:17

Adobe.Stock

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Miasto Tomaszów Mazowiecki organizują XII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. W dniach 31 maja - 2 czerwca 2024 roku do Tomaszowa Mazowieckiego zostały zaproszone rodziny z całej Polski. W sumie około 700 osób będzie uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania