Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości rocznicowe w Węglińcu

Niedziela legnicka 40/2016, str. 1

Tablicę informacyjną odsłonił m.in. bp M. Mendyk i ks. P. Słyszko

Urząd Miasta i Gminy Węgliniec

Tablicę informacyjną odsłonił m.in. bp M. Mendyk i ks. P. Słyszko

W Węglińcu odbyły się uroczystości związane z 50. rocznicą nadania praw miejskich. Jubileusz ten połączono z uczczeniem zasłużonego dla Węglińca duszpasterza ks. prał. Bronisława Maślanki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rocznicowe odbyły się 17 września, a rozpoczęła je Msza św. sprawowana w miejscowym kościele kolejowym, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni duchowni, władze samorządowe, goście oraz mieszkańcy Węglińca. Ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz przedstawił życiorys oraz zasługi ks. Bronisława Maślanki. Odsłonięta i poświęcona przez bp. Marka Mendyka została również tablica upamiętniająca ks. Bronisława. Ufundowali ją księża – wychowankowie niezapomnianego duszpasterza.

Po Mszy św., przy dźwiękach orkiestry dętej z Wrocławia, wszyscy udali się do parku miejskiego, gdzie w pierwszej kolejności złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie miała miejsce uroczystość nadania imienia ks. prał. Bronisława Maślanki parkowi miejskiemu. Odsłonięcia tablicy informacyjnej dokonali: bp Marek Mendyk, ks. dziekan Przemysław Słyszko oraz burmistrz gminy i miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Błauciak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części uroczystości zebrani udali się na plac przy kościele parafialnym, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ks. Maślance. Umieszczono ją na obelisku w wyeksponowanym miejscu na terenie przykościelnym. Podczas tej części obchodów, ks. Andrzej Dziełak przedstawił wspomnienie o ks. Maślance, gospodarzu i proboszczu parafii Węgliniec w latach 1958-76 (zmarł w 1986 r. we Wrocławiu).

Kolejny punkt uroczystości odbył się w miejscowej hali sportowej, gdzie burmistrz Stanisław Mikołajczyk przestawił historię Węglińca od początku jego istnienia po czasy współczesne, włodarzy gminy, ich osiągnięcia oraz porównywał charakterystyczne miejsca i budynki w Węglińcu dawniej i dziś.

Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Błauciak odczytał pośmiertnie nadany ks. prał. Bronisławowi Maślance tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Węgliniec”, który przekazano ks. Przemysławowi Słyszko. Dokument zostanie umieszczony w kościele parafialnym.

Reklama

W dalszej części uroczystości, ks. prof. Józef Swastek wygłosił wykład: „Prałat Bronisław Maślanka, ksiądz, nauczyciel i duszpasterz”.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zaproszono gości do zwiedzania kilku wystaw tematycznych: 50-lat Węglińca, Ksiądz Prałat Bronisław Maślanka, Zasłużeni dla Gminy i Miasta Węgliniec oraz wystaw przygotowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Węglinieckiej i Zespół Szkół w Węglińcu.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-29 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budowniczy kościoła w Harklowej

Parafia w Harklowej położona jest w południowej części diecezji rzeszowskiej, w dekanacie dębowieckim. Jej centrum religijne stanowi kościół parafialny pw. św. Doroty, wzniesiony w latach 1894-1896, dzięki determinacji i ofiarności proboszcza ks. Stanisława Hańskiego.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli