Reklama

Niedziela Kielecka

Przybliżyła się Jerozolima

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski

W.D.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe dziedzictwo Bożogrobców w Miechowie z Sanktuarium Grobu Bożego znowu przyciągnęło wielu pasjonatów i znawców Ziemi Świętej. Kawalerowie i Damy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie z Polski oraz z różnych prowincji w Europie, pielgrzymi i goście z zagranicy przybyli w dniach 17-18 września na IV Dni Jerozolimy.

Miechowskie obchody otworzyła konferencja pt. „Ziemia Święta celem pielgrzymek wyznawców Chrystusa”, zorganizowana w Centrum Kultury i Sportu. O sensie pielgrzymowania do Betlejem – miejsca narodzin Zbawiciela świata – mówił o. dr Jerzy Kraj, podkreślając, że „trzeba ogarnąć ziemski horyzont Boskiego objawienia okiem wiary”. Zaznaczył, że miliony ludzi nawiedzają miejsce narodzin Zbawiciela i że „z Betlejem wraca się inną drogą, podobnie jak Mędrcy Świata wracający od Bożego Dziecięcia”. Przypomniał również pielgrzymki papieży do Betlejem i ich znaczenie dla świata. Wskazywał także na różne akcenty polskie w Sanktuarium w Betlejem, jak choćby rzeźba prof. Dźwigaja – Powołanie Dawida, ołtarz adoracyjny, wykonany przez złotnika Mariusza Drapikowskiego, artystyczne oświetlenie w Bazylice Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. prof. Narcyz Klimas swój referat poświęcił analizie dowodów historiograficznych, archeologicznych i biblijnych wskazujących i potwierdzających autentyczność Grobu Bożego w Jerozolimie. Podkreślał, że naukowcy zapewne będą więcej wiedzieli, kiedy zakończą się prace archeologiczne i ekspertyzy, które rozpoczęły się w związku z remontem Grobu Bożego.

Bp dr Piotr Skucha podczas wykładu przybliżył uczestnikom miejsce chrztu Jezusa – region Jordanii i Jordanu. Wskazywał, że archeolodzy odkryli tutaj pozostałości pamiątek pielgrzymów i dwudziestu bizantyjskich kościołów. Bp Skucha wiele uwagi poświęcił również na zgłębienie wymiaru teologicznego chrztu świętego, wskazując, że „istotą chrztu nie jest ceremonia, a nawrócenie, odwrócenie się od grzechu. Nowe życie, jakie otrzymujemy na chrzcie, jest łaską w Jezusie Chrystusie” – mówił. Podkreślał związek pomiędzy przejściem Izraelitów przez Morze Czerwone a chrztem. „Każdy chrzest jest teologicznym przejściem przez Morze Czerwone” – powiedział.

Reklama

O trudnej sytuacji dzieci różnych wyznań w Ziemi Świętej opowiadała „Niedzieli” elżbietanka s. Szczepana Hrehorowicz, która przyjechała do Miechowa z Betlejem, gdzie siostry prowadzą dla sierot Home of Peace. – Najważniejsze, by pomóc im uwierzyć, że inne życie bez wojen, cierpienia jest możliwe. Tutaj, jak tłumaczyły siostry, dzieci każdego dnia muszą walczyć o byt. Najmłodsi narażeni są na ubóstwo, brak edukacji, prostytucję, narkotyki. Sytuacja jest bardzo trudna. – Rodzice są zdesperowani, nie mają często pracy, środków do życia. Mężczyźni pozostają bez zajęcia, dlatego czasem to kobiety odchodzą od rodzin. Czasem widzimy dzieci sprzedające jakieś gumy, drobne słodycze, by zarobić na jedzenie, zanieść pieniądze do domu. Staramy się docierać do nich i nieść im pomoc – mówiła. W Home of Peace na stałe pozostaje grupa dwadzieściorga pięciorga dzieci, ale poza tym siostry docierają do rodzin w terenie i wspierają je na miejscu. – Posyłamy nasze dzieci do najlepszych szkół katolickich, aby zdobyły solidne wykształcenie. W ośrodku pomagają nam nauczyciele. Pracują u nas dwie studentki, które kiedyś były naszymi wychowankami. Angażujemy się przede wszystkim w wychowanie dzieci, przekazując im wartości, na których mogą budować swoje życie w pokoju. W naszej kaplicy przez cały czas trwa adoracja Pana Jezusa w żłóbku. Ten ubogi Jezus z Betlejem, który sam nie miał domu, musiał uciekać z rodzicami przed Herodem, jest dzieciom bardzo bliski. One często do Niego się modlą – mówiła s. Hrehorowicz.

Jeden Dom Pokoju znajduje się na Górze Oliwnej w Jerozolimie, drugi powstał w Betlejem i jest już ukończony. – Dzięki pomocy Ambasady Polskiej, której pracownicy są bardzo dla nas życzliwi, udało się nam zorganizować plac zabaw, który jest miejscem spokojnej zabawy dla najmłodszych – opowiadała.

Reklama

Miechowianie i goście mogli wesprzeć dzieło sióstr podczas kwesty ulicznej, jaką prowadzili harcerze.

W specjalnym liście kard. Kazimierz Nycz podziękował organizatorom: kustoszowi sanktuarium ks. kan. Kaczmarczykowi, władzom samorządowym, Zakonowi Bożogrobców za inicjatywę. Zauważył, że wydarzenie to łączy elementy sakralne i świeckie, a także „sprzyja integracji środowisk promujących to co dobre, piękne i szlachetne”. Podkreślił również wagę spotkania, którego priorytetem jest modlitwa o pokój w Ziemi Świętej, popularyzacja ojczyzny ziemskiej Jezusa oraz udzielanie pomocy potrzebującym chrześcijanom.

W miechowskiej bazylice gościły delegacje Bożogrobców z Prowincji Niemieckiej, Węgierskiej, Słowackiej, przedstawiciele władz państwowych, władze samorządowe z burmistrzem Dariuszem Marczewskim, radni powiatu i miasta Miechowa.

W Miechowie szczególnie rozbrzmiewała modlitwa o pokój w Ziemi Świętej. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Jan Piotrowski w Bazylice Grobu Bożego, o pokój modliło się wielu kapłanów z kustoszem ks. kan. Kaczmarczykiem, licznie przybyli Bożogrobcy, władze wszystkich szczebli, pielgrzymi i mieszkańcy.

W homilii bp Jan Piotrowski przypomniał historię miechowskiej świątyni i znaczenie dziedzictwa Bożogrobców. Zaznaczył, że „Ziemia Święta jest tak bliska, jak dla każdego bliski jest Bóg”. Mówił o tym, że wydarzenie w Miechowie jest szczególną pielgrzymką w Roku Miłosierdzia, a pielgrzymka jest motywem do nawrócenia i czasem, by dać się objąć miłosierdziu Bożemu. Jaka jest nasza droga do Jeruzalem i na jakim jej etapie widzimy siebie? – pytał Biskup zebranych. Zachęcał, by przeżywając IV Dni Jerozolimy, skierować serca ku ojczyźnie Jezusa i rozpalić w sobie pragnienie niebieskiego Jeruzalem”.

Reklama

Melomani i goście uczestniczyli w koncercie muzyki dawnej. W bazylice wysłuchali, wydobytych ze skarbca Bożogrobców w Nysie, utworów w wykonaniu zespołu „Capella Cracoviensis” pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

Na dalsze wydarzenia złożyły się: niedzielna procesja eucharystyczna z modlitwą o pokój. Kanwą rozważań były wystąpienia papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, spotkania z historykami i znawcami Ziemi Świętej, jarmark Bożogrobców, kiermasze z rękodziełem z Ziemi Świętej, pokazy historyczne i wystawy.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-06 09:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza w intencji Rycerzy i Dam Zakonu Bożogrobców

Przemysław Groński

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...