Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na wieczną chwałę i cześć

Poświęcenie epitafium ks. Krzysztofa Jeziorowskiego

Archiwum parafii

Poświęcenie epitafium ks. Krzysztofa Jeziorowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 23 października podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem i z homilią proboszcza częstochowskiej katedry, ks. kan. Jana Niziołka, która odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łazach, rodzinnej parafii śp. ks. Krzysztofa Jeziorowskiego, miejscowi parafianie wraz z członkami Rycerstwa Niepokalanej dziękowali Bogu i Niepokalanej za dar św. Maksymiliana oraz za kapłanów, a szczególnie za ks. Krzysztofa, których Bóg postawił na ich apostolskiej drodze. Była to też doskonała okoliczność do przeżywania 15. rocznicy powstania Rycerstwa Niepokalanej w dwóch łazowskich wspólnotach – Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Maksymiliana oraz w parafii Miłosierdzia Bożego w Rokitnie Szlacheckim.

Podczas Mszy św. Celebrans dokonał uroczystego aktu poświęcenia epitafium, które dedykowano i poświecono ks. Jeziorowskiemu, jako wotum wdzięczności za jego zapał, zaangażowanie i „pociągnięcie” w rycerskie szeregi tysięcy osób, a szczególnie swoich rodaków z Łaz i okolicy. Bo to właśnie ks. Krzysztof stał się założycielem i twórcą Rycerstwa Niepokalanej na tym terenie, a powołał je do życia 10 grudnia 2002 r. Powiedział wówczas: „Byśmy osiągnęli wybitną świętość powinniśmy się zbliżyć do Niepokalanej, oddać się Jej całkowicie i ściśle się z Nią zjednoczyć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15 lat pod sztandarem Niepokalanej

– W czasie tych rekolekcji ks. Krzysztof założył Rycerstwo Niepokalanej, do którego wstąpiło 118 osób. Był on naszym opiekunem, odprawiał comiesięczne Msze św. oraz pielgrzymował z nami do pięknych polskich sanktuariów. Dzisiaj do Rycerstwa należy już 160 osób. 10 października 2010 r. nasz duchowy Przewodnik uroczyście wprowadził ufundowany przez rycerzy sztandar Rycerstwa Niepokalanej. Wszyscy wiemy, że sztandar zobowiązuje. A ku większej chwale Boga w Trójcy Jedynego, 30 lipca 2011 r. otrzymaliśmy relikwie św. Maksymiliana Kolbego. Tym samym spełniło się marzenie naszej wspólnoty, by w Roku Kolbiańskim odebrać relikwie Świętego oraz być w miejscu, gdzie żył i pracował. Po relikwie pojechało wówczas 50 pielgrzymów. W Niepokalanowie podczas Eucharystii w bazylice Najświętszej Marii Panny Wszechpośredniczki Łask, gwardian o. Stanisław Piętka przekazał na ręce ks. Krzysztofa relikwie św. Maksymiliana Kolbego. W dniu zakończenia Roku Kolbiańskiego, 14 sierpnia 2011 r. wprowadzone zostały do naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łazach. Nie tylko wspólnota rycerzy, lecz także cała parafia brała czynny udział w tej niezwykłej uroczystości, towarzyszył nam sztandar MI, przy ołtarzu zapłonęły znicze, nie zabrakło też symbolicznych biało-czerwonych róż. Specjalnie dla tych świętych relikwii zbudowany został ołtarzyk z obrazem św. Ojca Maksymiliana, by nam patronował i był blisko nas każdego dnia. Relikwie św. Maksymiliana do parafialnej wspólnoty wprowadził nasz niezapomniany rodak, ks. Krzysztof Jeziorowski – wspomina Barbara Staniaszek, prezes Rycerstwa Niepokalanej w Łazach.

Reklama

Jubileusz i dziękczynienie

Jubileuszową i dziękczynną Eucharystię wraz z ks. kan. Janem Niziołkiem koncelebrował proboszcz łazowskiej parafii, ks. Stanisław Wyka. O piękną muzyczną oprawę podczas liturgii zatroszczył się chór Michael z organistą, Stefanem Stróżem na czele. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili rodzice ks. Krzysztofa oraz najbliższa rodzina, Rycerze Niepokalanej, a także goście z Wąsosza Górnego, gdzie pracował ks. Krzysztof. Obecna była także Anna Kijak, autorka książki o zmarłym 2 czerwca 2014 r. Kapłanie Rodaku z Łaz.

Rycerskie zobowiązanie

– Te piękne chwile, podczas których uczciliśmy pamięć śp. ks. Jeziorowskiego oraz przeżywaliśmy jubileusz 15-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej, zapewne miłe były Bogu, Matce Najświętszej i wszystkim zebranym na uroczystości, a poprzez takie uroczystości ludzie zbliżają się wzajemnie do siebie, odświeżają się znajomości, odżywają wspomnienia o Kapłanie, który był nam tak bardzo bliski i drogi – zaznacza Pani Prezes. – I choć już nie ma ks. Krzysztofa w śród nas żyjących, pozostało nam zobowiązanie, rycerskie zobowiązanie, a epitafium „Na Wieczną Chwałę i Cześć” umieszczone w kruchcie naszego kościoła już na zawsze będzie nam i przyszłym pokoleniom przypominać o życiu tego, który postawił na Maryję oraz o rycerskich ideałach, do których dążymy – mówią członkowie Rycerstwa Niepokalanej z łazowskiej parafii.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-08 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst