Reklama

Niedziela Legnicka

Kamienna Góra

Pamiętając o bohaterach i dziękując bogu

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, to stałe elementy
patriotycznych obchodów

powiatowa.info

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, to stałe elementy patriotycznych obchodów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Święta Niepodległości w Kamiennej Górze trwały dwa dni. Centralne uroczystości odbyły się 11 listopada w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. We współpracy z proboszczem parafii ks. Piotrem Smolińskim przygotował je Urząd Miasta. Rozpoczęły się one Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą wraz z Księdzem Proboszczem sprawował ks. prał. Edward Bigos z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, poczty sztandarowe i młodzież kamiennogórskich szkół, której towarzyszyli ich dyrektorzy, nauczyciele i katecheci.

W homilii ks. Piotr Smoliński powiedział m.in.: – Najbardziej jestem dumny, że jestem Polakiem, gdy znajduję się za granicą. Jestem wzruszony, gdy staję nad grobami Polaków, np. na Monte Cassino. Możemy być dumni z historii Polski i z tego, że jesteśmy Polakami. Polacy zawsze walczyli o niepodległość, nie tylko swoją, walczyli także o wolność nawet w krajach, które wielokrotnie Polskę zdradziły. A Polska, wierna hasłu „Bóg -Honor-Ojczyzna”, nigdy nikogo nie zdradziła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. na placu kościelnym odbyła się dalsza część uroczystości. Burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek w swoim przemówieniu m.in. podkreślił wartość obchodów kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, w które wpisuje się pamięć o tych, którzy za Ojczyznę oddali życie. Wyrazem czci i pamięci o tych bohaterach było złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalenie znicza przy obelisku upamiętniającym ofiary niemieckich nazistowskich obozów.

Następnie odbył się Apel Pamięci, podczas którego przedstawiciel młodzieży odczytał imiona i nazwiska bohaterów oraz wezwał tych, co walczyli o niepodległość Polski w jej obecnej formie. Uroczystość zakończono modlitwą za zmarłych, a ks. Edward Bigos zwrócił uwagę, że w ciągu 20 lat jego posługi duszpasterskiej w Kamiennej Górze w uroczystościach niepodległościowych z roku na rok bierze udział coraz więcej młodzieży i obecnie ich liczba znacznie przekracza liczbę osób dorosłych.

Reklama

Dopełnieniem uroczystości w kościele były popołudniowe imprezy patriotyczne, które odbywały się w różnych miejscach miasta. Harcerze i zuchy z kamiennogórskiego hufca ZHP spotkali się na kominku, podczas którego uczestniczyli w zabawach mających na celu przypomnienie historii Polski. W Muzeum Tkactwa odbył się Wieczór Patriotyczny, podczas którego odbyły się prelekcje nt. wielkich patriotów: generała Józefa Hallera oraz związanego z Kamienną Górą kapitana Józefa Sierocińskiego. Odegrali oni znaczącą rolę w procesie odzyskiwania i umacniania niepodległości Polski. Dyrektor muzeum Barbara Skoczylas-Stadnik odczytała wzruszający list seniorki rodu Hallerów – Ewy Haller de Hallenberg, w którym dziękuje za pielęgnowaną w Kamiennej Górze pamięć o generale. Spotkanie w muzeum zakończyło się śpiewem pieśni patriotycznych. Zaproszono do śpiewania także uczestników koncertu, który odbył się w Centrum Kultury. Podczas uroczystości odczytano też część życzeń dla Ojczyzny, które kamiennogórzanie składali w ramach akcji zorganizowanej przez Centrum Kultury.

Natomiast 10 listopada w kamiennogórskich szkołach i przedszkolach miały miejsce różne patriotyczne wydarzenia. Dzieci z Przedszkola nr 2 wraz z kamiennogórskimi harcerzami i swoimi wychowawcami „wybrały” się w patriotyczną „podróż” przez Polskę, podczas której prezentowały regionalne piosenki i tańce. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zwiedzili kamiennogórskie Muzeum Tkactwa. Poznawali historię Polski, a podczas zajęć warsztatowych wykonywali flagi, zakładki do książek i kwiaty w polskich barwach narodowych. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół podczas uroczystego apelu przypomnieli słuchaczom polską drogę do wolności. Wiedzę tą dopełniły patriotyczne pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących uczestniczyli natomiast w przygotowanym przez młodzież koncercie „Ojczyzno ma”. Część muzyczna była uzupełniona informacjami o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Natomiast z inicjatywy dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ulicami Kamiennej Góry przeszedł Marsz Niepodległości. Wzięła w nim udział cała społeczność szkoły, w tym uczniowie klas mundurowych, nauczyciele i dyrekcja szkoły, a także przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych oraz duszpasterze. Marsz dotarł na plac przy kościele Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów przy obelisku.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-23 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: obchody Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej

BOŻENA SZTAJNER

Centralne uroczystości Święta Niepodległości odbędą się w sobotę 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie.

Więcej ...

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święta Ludgarda

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy