Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgoraj

Pasterka w sanktuarium św. Marii Magdaleny

Joanna Ferens

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi. Wstańcie pasterze – Bóg się wam rodzi!” – słowa tej pięknej, tradycyjnej kolędy rozpoczynają w wielu kościołach Pasterkę – Mszę św. odprawianą o północy z 24 na 25 grudnia, inaugurującą Boże Narodzenie. Wzięła ona swoją nazwę od ubogich pasterzy, którzy jako pierwsi dostąpili zaszczytu powitania na ziemi Syna Bożego. To im objawił się Anioł Pański, to ich jako pierwszych oświeciła chwała Pańska i to oni jako pierwsi bez wahania udali się do miasta Dawidowego, gdzie znaleźli Dziecię owinięte w pieluszki i położone w żłobie. I to oni wrócili, mówili wszędzie o tym, czego doświadczyli, ponieśli Dobrą Nowinę o Jezusie w świat, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co widzieli i słyszeli. Zgodnie z tradycją Kościoła, po raz pierwszy Pasterkę odprawił papież Grzegorz IV w VI wieku.

Również w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju wierni zgromadzili się na uroczystej Pasterce, aby oddać cześć i chwałę Nowonarodzonemu Bogu, który przyszedł na świat wiele lat temu i znów odradza się w naszych sercach. Pasterka rozpoczęła się od uroczystego złożenia przez ks. Witolda Batyckiego w pięknie przygotowanym żłóbku figurki Bożego Dzieciątka. Kustosz sanktuarium wprowadził wiernych w święto Narodzenia Pańskiego słowami wstępu do Eucharystii: – „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu. Dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”. Tymi słowami, przed ponad dwoma tysiącami lat Anioł ogłosił pasterzom Dobrą Nowinę o narodzinach Jezusa. Te same słowa powinny i w nas wywoływać wielką radość i zadumanie. Dziś, gdy gromadzimy się w naszej świątyni, by nie tylko wspominać tamte błogosławione wydarzenia, ale w nich również sakramentalnie uczestniczyć. Dziś Bóg się rodzi, jest obecny pośród nas – podkreślił ks. Batycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Adam Malinowski, który podkreślał, że narodzenie Chrystusa to nie tylko nasza wiara, ale również fakt historyczny. – Przypatrujemy się dzisiaj osobom Józefa i Maryi, którzy cieszą się z tego faktu, że Chrystus się narodził. Bo narodzenie Chrystusa nie jest bajką sprzed dwóch tysięcy lat, ale jest faktem, tak jak faktem jest moje i twoje narodzenie. Chrystus się narodził tak jak i ty, przyszedł na świat jako człowiek. I dzisiaj, na pamiątkę Jego narodzenia, spotykamy się w gronie najbliższych, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. I to jest fakt, bo św. Łukasz podaje nam dokładną datę jak na ówczesne czasy, gdyż Chrystus urodził się wtedy, gdy wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, aby przeprowadzić spis ludności w całym państwie i gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. I to są źródłowe, historyczne informacje, które potwierdzają, że narodzenie Chrystusa jest faktem, a więc nasza wiara, wiara w Jezusa Chrystusa nie opiera się tylko na wierzeniach, ale również na faktach – mówił kaznodzieja.

Kapłan wyjaśniał również, że w czasie, gdy Jezus przychodził na świat, istniały dwie postawy ludzkie, które idealnie wpasowują się również w XXI wiek. Postawa gospodarzy, którzy w zabieganiu, świątecznych porządkach, dekoracjach i zakupach, nie zauważyli, że u ich progu szuka schronienia Święta Rodzina, a także postawa pasterzy, którzy, choć ubodzy, byli otwarci na Boże wezwanie i zanieśli Mu swoje skromne dary, oddając swoje serca, a także niosąc wieść o Bożym Narodzeniu całemu światu. Ks. Adam złożył wszystkim zgromadzonym w świątyni wyjątkowe życzenia: – Chciałbym wam złożyć życzenia, ale trochę inne niż te, które składaliście sobie przy wigilijnym stole. Bo zapewne życzyliście sobie dużo zdrowia, dużo pieniędzy, wszystkiego jak najwięcej. A ja ci życzę, aby ci czegoś brakowało, żebyś odczuł brak, żebyś poczuł, że czegoś nie masz, bo tylko wtedy Chrystus ci będzie potrzebny, tylko wtedy przyjmiesz Pana Boga. Inaczej te święta będą tylko „magicznym” czasem, będą „magią”, która się skończy i będziesz to traktował jako „klimatyczne” wydarzenie kulturalne. Odkryj ten brak w twoim życiu, to miejsce, gdzie ci czegoś brakuje i zaproś tam Chrystusa, aby On się właśnie tam narodził i wypełnił pustkę, którą masz w swoim życiu.

Tradycyjnie już, Pasterkę poprzedził koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu parafialnego chóru „Cantate Deo” pod przewodnictwem organisty Ireneusza Pietrzniaka. Chór zaprezentował najpiękniejsze polskie tradycyjne kolędy, a również te mniej znane, które wspaniale wprowadziły parafian w prawdziwe świętowanie narodzenia Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-04 11:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krzeszowska pasterka

Po raz pierwszy główna Pasterka diecezjalna celebrowana była w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Grzegorz Żurek

Po raz pierwszy główna Pasterka diecezjalna celebrowana była w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Więcej ...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie