Reklama

Niedziela Sandomierska

Przygotowanie do małżeństwa

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z końcem roku, w święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, została opublikowana instrukcja dotycząca bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa. Wyznacza ona niezbędne ramy przygotowania do tego sakramentu w diecezji sandomierskiej. Biskup Krzysztof Nitkiewicz we wprowadzeniu podkreśla, że Kościół uważa służbę małżeństwu i rodzinie za jedno ze swoich najważniejszych zadań. Dlatego przez nauczanie i ustawodawstwo stoi na straży ich świętości oraz wspiera przymierze małżeńskie podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu. Wyrazem tej troski jest właśnie przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Ordynariusz sandomierski przywołuje też słowa Ojca Świętego Franciszka z posynodalnej adhortacji „Amoris Laetitia”, że „istnieje wiele uprawnionych sposobów organizowania bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, a każdy Kościół lokalny rozezna, który z nich jest najlepszy, zapewniając odpowiednią formację, która jednocześnie nie zniechęci młodych do sakramentu”. Instrukcja, określając zasady bezpośredniego przygotowania w diecezji sandomierskiej, mówi w pierwszej kolejności, że samo uczęszczanie na katechezę szkolną, nawet w wymiarze szkoły średniej, nie może być uznane za wystarczające. Nie chodzi tutaj o utrudnianie komuś życia, lecz wynika to z troski o przyszłych małżonków i o rodzinę, którą chcą założyć. Przygotowanie bezpośrednie, jak wskazuje instrukcja, rozpoczyna się od momentu spotkania narzeczonych z duszpasterzem w kancelarii parafialnej, a kończy zawarciem sakramentu małżeństwa. Pierwsze spotkanie z kapłanem, mające charakter zapoznawczy i informacyjny, powinno mieć miejsce przynajmniej pół roku przed ślubem. Drugie ma odbyć się nie później niż trzy miesiące przed planowanym dniem zawarcia małżeństwa. Chodzi głównie o przeprowadzenie egzaminu przedślubnego narzeczonych i sporządzenie na jego podstawie protokołu, a także zapoznanie kandydatów do małżeństwa z liturgią ślubną oraz uzgodnienie związanych z nią detali.

Reklama

Istotnym elementem przygotowania bezpośredniego jest według instrukcji katechizacja przedślubna, nazywana potocznie kursami przedmałżeńskimi, która powinna odbywać się w ośrodkach dekanalnych oraz w większych parafiach dekanatu. Duszpasterze wraz ze swoimi współpracownikami mogą jednak ubogacić formację narzeczonych nowymi treściami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokument określa dwie formy odbycia katechizacji przedślubnej. Formę zwyczajną, gdzie przygotowanie obejmuje dziesięć cotygodniowych spotkań i kończy się dniem skupienia, i formę nadzwyczajną, która polega na dwóch weekendowych cyklach spotkań od piątku popołudniu do niedzieli. Zespół prowadzący katechizację przedślubną ma być złożony z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego oraz innych świeckich, najlepiej par małżeńskich, które podzielą się z narzeczonymi własnym doświadczeniem. Za zgodą Kurii diecezjalnej możliwe jest również, w wyjątkowych sytuacjach, odbycie przygotowania indywidualnego pod kierunkiem kapłana.

Już w trakcie kursu przedmałżeńskiego narzeczeni powinni odbyć spotkanie w Poradni Życia Rodzinnego. Jego celem jest zapoznanie się z nauką o zasadach moralnych i podstawach biologicznych odpowiedzialnego rodzicielstwa. Kolejne trzy spotkania w poradni mają mieć charakter osobistych kontaktów doradcy w zakresie życia rodzinnego z poszczególnymi parami lub indywidualnie. Doradców obowiązuje tajemnica w zakresie informacji dotyczących narzeczonych i przebiegu spotkań.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-12 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Zani o nowych instrukcjach Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej

Wydane wczoraj nowe Instrukcje Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej wypływają z refleksji nad Konstytucją Apostolską Veritatis Gaudium Papieża Franciszka z 2017 roku. Nowe normy dotyczą uniwersytetów i wydziałów kościelnych reorganizowanych z myślą o „sieci współpracy”. „Chcemy stawić czoła wyzwaniom współczesności, aby system studiów kościelnych podążał w kierunku nowego ducha misyjnego” – powiedział rozgłośni papieskiej abp Angelo Vincenzo Zani.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...