Reklama

Niedziela Małopolska

Kochają Pana Boga

Zespół Mali Holni z ZS w Sierockiem k. Białego Dunajca

Janusz Pasik

Zespół Mali Holni z ZS w Sierockiem k. Białego Dunajca

Świąteczna atmosfera, kolorowe stroje, dźwięki instrumentów oraz radosny śpiew setek osób to obraz jubileuszowego X Nowohuckiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który miał miejsce 14 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej w Krakowie-Nowej Hucie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do tegorocznej edycji zgłosiło się bowiem 134 wykonawców głównie z Małopolski, ale również z Podkarpacia i Śląska. W sumie przełożyło się to na ponad 450 osób śpiewających kolędy i pastorałki. Najwięcej spośród wszystkich dziesięciu edycji. – Cieszy fakt, iż z roku na rok wzrasta popularność i że zgłaszają się nowi uczestnicy – przyznaje Agnieszka Jucha, organizatorka z ramienia Fundacji nowohuckie.pl. I dodaje: – Dla mnie osobiście jest to czas, kiedy mogę zwrócić się do Boga i zbliżyć do Niego, świętując Jego narodzenie. Kolędy i pastorałki mają dla mnie charakter modlitewny i stąd celem konkursu, oprócz rywalizacji jest również budzenie w uczestnikach i widzach świadomości religijnego przeżywania tych pieśni.

O tym aspekcie wydarzenia mówi również ks. Wiesław Wilmański SAC, proboszcz pallotyńskiej parafii, podkreślając wkład i zaangażowanie parafian w realizację tego przedsięwzięcia. – Główną siłą przy organizacji konkursu są świeccy, którzy chcą to robić i widzą w tym formę ewangelizacji i wspólnej modlitwy. Przygotowanie i przeprowadzenie tak dużej imprezy o wymiarze religijnym uaktywnia ich do działania i buduje wspólnotę – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Widoczny postęp

Przesłuchania konkursowe trwały bez przerwy od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. W jury na przemian pracowało kilkanaście osób z krakowskiego środowiska muzycznego, a całość przedsięwzięcia obsługiwało ponad 30 wolontariuszy.

Jurorzy zaskoczeni byli wysokim poziomem artystycznym. – Duży postęp widoczny był wśród uczestników biorących udział w wydarzeniu po raz kolejny. Widać ich pracę i wysiłek, który włożyli, żeby lepiej się przygotować – mówi Lea Kjeldsen, wieloletnia jurorka konkursu. – Zależało nam na tym, żeby uczestnicy śpiewali kolędy i pastorałki, a nie współczesne piosenki świąteczne. W tym roku widać, że te pierwsze przeważały – zauważa z zadowoleniem.

Reklama

Podczas występów można było rozpoznać wiele stylów muzycznych i usłyszeć ciekawe aranżacje wykonywanych pastorałek i kolęd. Były więc klasyczne kolędy, które znane są wszystkim z uroczystości wigilijnych i kościoła, pastorałki góralskie, zaśpiewane szczególnie pięknie przez najmłodszych, a także współczesne utwory mówiące o Nowonarodzonym. Widzom udzielało się zaangażowanie i szczerość wykonawców, co potęgowało przeżycia artystyczne.

Cenne trofea

Podkreślając wysoki poziom konkursu, jurorzy przyznawali, że mieli wiele trudności w ocenie uczestników i wyborze laureatów. Ostatecznie jednak przyznali nagrody w kilku kategoriach grupowych i wiekowych. Główną nagrodę w kategorii zespołów zdobyła grupa „Above the Earth”. Najlepszym duetem okazały się siostry – Dominika i Gabriela Szyszka. W kategorii solistów powyżej lat 15 wygrała Gabriela Nawój, a w kategorii wiekowej 12-14 lat – Roksana Węgiel. Wśród wykonawców w kategorii 10-11 lat zwycięzcą została Maja Łaś, a wśród najmłodszych do lat 9 Klara Smoła. W sumie nagrodzonych i wyróżnionych zostało 40 wykonawców.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwe i cieszymy się z głównej nagrody. Nie spodziewałyśmy się, że wygramy, ponieważ jako duet występowałyśmy po raz pierwszy. Do tej pory każda z nas śpiewała osobno. Bycie laureatem to bardzo miłe uczucie – mówi z radością Dominika Szyszka. Natomiast jej siostra Gabriela dodaje, że kolędy są im bardzo bliskie, a śpiewanie ich jest bardzo ważne, ponieważ są one elementem polskiej i religijnej tradycji. – Chcemy w ten sposób ją kultywować i przekazywać innym. Dostaliśmy je od naszych rodziców, którzy nauczyli nas również modlić się kolędami. Są one szczególną formą modlitwy. Nie wyobrażamy sobie świąt bez kolęd i pastorałek – zapewnia laureatka.

Z kolei 12-letnia Roksana Węgiel z Jasła uwielbia śpiewanie. Specjalizuje się w wielu gatunkach muzycznych. Zdobyła liczne nagrody na przeglądach i festiwalach, ale najbardziej ceni sobie te trofea, które osiągnęła na konkursach religijnych. Bo, jak zaświadcza, kocha Pana Boga.

Więcej zdjęć na stronie www.niedziela.pl w zakładce „Niedziela Małopolska”

Podziel się:

Oceń:

2017-01-25 15:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ambasadorzy, którzy dają świadectwo wiary

Więcej ...

Kard. Ryś: czy choć raz w życiu daliście się Bogu wyzwolić?

2024-06-30 13:40

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

1 lipca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-07-01 06:31
Francja w 1/8 finału zmierzy się z Belgią.  Na zdjęciu Kylian Mbappe

PAP/Marcin Bielecki

Francja w 1/8 finału zmierzy się z Belgią. Na zdjęciu Kylian Mbappe

1 lipca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...