Reklama

Watykan

Europa u Papieża

24 marca 2017 r. Papież Franciszek przemawia
do przywódców Unii Europejskiej i szefów państw
członkowskich UE

Grzegorz Gałązka

24 marca 2017 r. Papież Franciszek przemawia do przywódców Unii Europejskiej i szefów państw członkowskich UE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wysłuchiwania postulatów ludzi i narodów tworzących Unię Europejską zachęcił papież Franciszek jej przywódców i szefów państw członkowskich UE, z którymi spotkał się 24 marca br. Przybyli oni do Watykanu w przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

Europejskie ideały

Papież przypomniał słowa niektórych polityków europejskich z dnia podpisania Traktatów Rzymskich 25 marca 1957 r. i podkreślił, że „składając swój podpis na dwóch traktatach, doprowadzili oni do powstania tej rzeczywistości politycznej, gospodarczej, kulturowej, ale przede wszystkim ludzkiej, którą nazywamy dziś Unią Europejską”. Franciszek wskazał, że chodziło im nie tylko o dobrobyt materialny narodów Europy, ekspansję gospodarczą, postęp społeczny oraz nowe możliwości przemysłowe i handlowe, ale przede wszystkim o „szczególną koncepcję życia, o miarę człowieka, braterską i sprawiedliwą”. Pamięć o nieszczęściach II wojny światowej „zainspirowała ich i dała im odwagę konieczną do zapomnienia o dawnych sporach, aby mogli myśleć i działać w sposób zupełnie nowy oraz aby dokonać największej transformacji (...) Europy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Człowiek w centralnym miejscu

Reklama

Papież zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 60 lat świat bardzo się zmienił. Nasze czasy są zdominowane przez kryzysy: gospodarczy, rodziny, wzorców społecznych, instytucji i migracyjny. Zdaniem Ojca Świętego, odpowiedź na te problemy można znaleźć, odwołując się do filarów, na których ojcowie założyciele zamierzali budować Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Chodzi tu mianowicie o centralne miejsce człowieka, rzeczywistą solidarność, otwartość na świat, dążenie do pokoju i rozwoju, otwarcie na przyszłość. Papież zwrócił uwagę, że Unia Europejska zrodziła się jako jedność różnorodności i jedność w różnorodności, a pierwszym elementem żywotności europejskiej jest solidarność. – Traktaty muszą być wypełnione życiodajnym duchem – powiedział Franciszek.

„Urodziny Babci”

Rzymski korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA okolicznościowy komentarz z papieskiej audiencji dla głów państw i rządów europejskich zamieścił pod tytułem „Urodziny Babci”. Przypomniał wizyty papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy w Strasburgu w 2014 r. W przemówieniach w Strasburgu Ojciec Święty mówił, że Europa jest zmęczona i bezsilna, jak „bezpłodna babcia”. Kontynent musi się zastanowić, czy jego „ogromne dziedzictwo” jest już tylko „zwykłym muzealnym dziedzictwem przeszłości”, czy też jest jeszcze w stanie „inspirować kulturę i włączyć swoje skarby do skarbów całej ludzkości”. Jednak Franciszek – miłośnik Wagnera i Hölderlina – nie przestał wierzyć w Europę. Ta Europa, idąca naprzód po „pewnym i trwałym gruncie”, jest „cennym punktem odniesienia dla całej ludzkości”. Nadeszła chwila, by wspólnie budować Europę, która skupia się nie tylko wokół gospodarki, lecz także wokół świętości osoby ludzkiej. Po tym, jak jego słowa ze Strasburga znalazły szerokie odbicie w mediach, Franciszek podkreślił, że jego spojrzenie na Stary Kontynent wcale nie jest pesymistyczne. Przypomniał, że przecież oprócz kilku uwag krytycznych równie wyraźnie stwierdził, iż Europa ze swoimi chrześcijańskimi korzeniami, swoim bogactwem i potencjałem łatwo może uodpornić się na liczne ekstremizmy szerzące się w dzisiejszym świecie.

Agencja KNA zwróciła uwagę, że Franciszek jest laureatem europejskiej Nagrody Karola Wielkiego. Gdy Papież przyjmował to wyróżnienie, pytał z troską: „Co się z tobą stało, humanistyczna Europo, obrończyni praw człowieka, demokracji i wolności?”. Ojciec Święty dziwił się Europie, która się „zabarykadowała” i zdradziła wartości swoich ojców założycieli, budując mury i burząc mosty.

Na podst. KAI i korespondencji własnych

Podziel się:

Oceń:

2017-03-29 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zaprzysiężenie nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej - w październiku

Grzegorz Gałązka

Uroczyste zaprzysiężenie 38 nowych gwardzistów szwajcarskich odbędzie się 4 października bez udziału rodziców, zaproszonych gości czy delegacji, poinformowała Gwardia Szwajcarska.

Więcej ...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51
Modne firany i zasłony

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką