Reklama

O nas

Nowy początek na progu nowej dekady

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod wymownym tytułem „90 lat. Dla nieba i dla chleba. 1926 – 2016” została wydana Księga Pamiątkowa „Niedzieli”, przygotowana z okazji 90. rocznicy powstania pisma. Ukazanie się tego wyjątkowego wydawnictwa zamyka urodzinowe inicjatywy „Niedzieli”.

Dla nieba i dla chleba

Księga Pamiątkowa „Niedzieli” od początku była pomyślana jako akcent końcowy obchodów rocznicowych. To taka wisienka na naszym urodzinowym torcie. W dziele tym – nie boję się użyć tak wzniosłego słowa, skoro publikacja liczy 424 strony – Redakcja podjęła się niełatwego zadania opisania 9 dekad tworzenia tygodnika wiernego Kościołowi i Polsce, wpisanego mocno w meandry burzliwej historii i trudnej współczesności, klarownego, czystego i szczerego w swym przesłaniu. Taka jest też Księga Pamiątkowa, wystarczy popatrzeć na okładkę. Ascetyczna, delikatna, a jednocześnie przekazująca wielki ładunek treści, począwszy od medalionu stemplującego każdy egzemplarz „Niedzieli”, a skończywszy na tytule – „Dla nieba i dla chleba” – który jest hasłem widniejącym w winiecie starej „Niedzieli”, z lat 40. ubiegłego wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwestie fundamentalne

Długo trwały w redakcji dyskusje nad tym, jaka ma być urodzinowa Księga Pamiątkowa „Niedzieli”. Budowaliśmy ją niczym dom, zaczynając od solidnych fundamentów, a na najmniejszym estetycznym detalu kończąc. Stąd pierwszy element konstrukcji – wyprawa do Watykanu i spotkanie z papieżem Franciszkiem, opisane w księdze dokładnie i z kilku perspektyw, bo było to dla wspólnoty redakcyjnej przeżycie wyjątkowe. A potem Komitet Honorowy, który stanowi podstawę całego przedsięwzięcia. Redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz zaprosiła do niego biskupów z diecezji, w których ukazują się edycje „Niedzieli”. Ale zaproszenie przyjęło również Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim. Urodzinowo odezwali się też inni Pasterze Kościoła z kraju i z Watykanu. Wstęp do księgi napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Jesteśmy dumni, że wszyscy odpowiedzieli na prośbę „Niedzieli”, czego dowodem jest 70 stron, na których polscy hierarchowie piszą o roli i znaczeniu „Niedzieli” w życiu Kościoła w Polsce i lokalnie – w powierzonej sobie diecezji, a także o roli naszego pisma w kształtowaniu religijnej tożsamości Polaków. Fragmenty tych wypowiedzi wydrukowaliśmy w urodzinowym numerze „Niedzieli” i właściwie od tej chwili księga zaczęła żyć własnym życiem. Odezwali się do nas czytelnicy i przyjaciele niemal z całego świata. Politycy, znani ludzie mediów, dziennikarze i profesorowie akademiccy, a także zwykli czytelnicy, którzy prenumerują „Niedzielę” od wielu lat i są do niej przywiązani jak do kogoś bliskiego. Odliczyła się medialna rodzina „Niedzieli”.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda napisał w przesłaniu do „Niedzieli”, że wpływa ona na duchową i patriotyczną formację Polaków, a prymas Polski abp Wojciech Polak – że działalność pisma wykracza daleko poza przedsięwzięcia redakcyjne, tworząc szczególne miejsce spotkania współczesnego człowieka z Ewangelią. Specjalny urodzinowy, sentymentalny tekst zapisany wierszem zadedykował bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Na kartach księgi są też inni poeci.

Pamięć, która jest wdzięcznością

W Księdze Pamiątkowej wspominamy ludzi, którzy „Niedzielę” budowali, tworzyli, oddali jej wiele lat swojego życia, dla których redakcja stała się drugim domem. Na kartach księgi znajdziemy też wspomnienie o tych, którzy odeszli do wieczności. Doceniamy ich wkład w rozwój pisma i czasem bohaterską postawę, gdy przychodziło bronić tygodnika. Doceniamy i honorujemy osoby, które nadały „Niedzieli” ów rys charakterystyczny, towarzyszący pismu do dzisiaj – zwłaszcza ks. inf. Ireneusza Skubisia, dziś honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli”, czy obecną redaktor naczelną Lidię Dudkiewicz – „Baletnicę wśród szpalt”. Ale nie tylko – w księdze jest cała plejada wspaniałych ludzi związanych z „Niedzielą” w różnych okresach jej trwania – świeckich i duchownych, w tym tych w terenie, w 19 redakcjach diecezjalnych. Wszystkim im jesteśmy winni wdzięczność i pamięć.

Z redakcyjnej kuchni

Księga, która podsumowuje niemal wiek trwania pisma, daje okazję zajrzenia do redakcyjnej kuchni – tam, gdzie zazwyczaj czytelnik nie bywa. Otwierają się przed czytelnikami pracownie redakcyjne, zaglądamy do studia telewizyjnego i radiowego „Niedzieli”. Tej części księgi towarzyszy sporo zdjęć, pokazujących osoby należące do wspólnoty „Niedzieli” w 91. roku jej pracy, odnotowanych jest wiele inspirujących wydarzeń, które miały miejsce pod redakcyjnym dachem. Jest i poważnie, i z przymrużeniem oka. Księga Pamiątkowa „Niedzieli” to też swoisty symbol. Wydana tuż przed świętami Wielkiejnocy stanowi niejako symbol nowego początku, powiewu wiosny na progu kolejnej dekady istnienia „Niedzieli”.

Wydawca: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel. 34 369 43 52, 34 369 43 37, 34 365 19 17, 34 369 43 00; e-mail: kolportaz@niedziela.pl.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-18 14:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przygotowują się do 450-lecia parafii

Kościo´ł w Czan´cu

Monika Jaworska

Kościo´ł w Czan´cu

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim