Reklama

Niedziela w Warszawie

Szafa Przyjaciół otwarta dla ubogich

Sylwia Niedzieska

Dojrzewające kilka lat marzenie członków wspólnoty Sant’Egidio spełniło się na początku czerwca. Otworzyli Szafę Przyjaciół – miejsce z używaną odzieżą, w którym bezdomni i ubodzy mogą samodzielnie wybrać dla siebie ubrania

Warszawska Wspólnota Sant’Egidio działa, troszcząc się o potrzebujących, od 2008 r. Na cotygodniowych kolacjach na ulicy, w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, jej członkowie rozdają kanapki i ciepłą herbatę, a do niedawna również ubrania i inne potrzebne rzeczy, które przygotowywali „na zamówienie”.

Z ulicy do second-handu

Pytali ubogich o ich potrzeby, a następnie wspólnota przygotowywała paczki dla konkretnych osób i roznosiła je w każdy czwartek. – Nie zawsze udawało się od razu dostarczyć zamówione rzeczy ze względu na problem ze zdobyciem ubrania w odpowiednim rozmiarze. Przygotowywaliśmy paczki, których z tygodnia na tydzień przybywało. Zimą bywało tak, że zapisywało się po kilkadziesiąt osób po potrzebne rzeczy – mówi „Niedzieli” Sylwia Gawrysiak ze Wspólnoty Sant’Egidio. Dlatego też członkom wspólnoty bardzo zależało na stworzeniu miejsca, w którym ubodzy i bezdomni mogliby, tak jak w sklepie, wybrać w spokoju ubranie, którego potrzebują. – Widzieliśmy, jak to działa w Rzymie i na tym modelu się wzorowaliśmy – podkreśla Sylwia.

Dzięki gościnności ks. Mirosława Kreczmańskiego, proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce, wspólnota otrzymała do dyspozycji miejsce w podziemiach kościoła. Nieużywane od wielu lat pomieszczenia wymagały solidnego posprzątania i generalnego, kilkutygodniowego remontu. Po nim przyszedł czas na poinformowanie ubogich przyjaciół o istnieniu Szafy Przyjaciół – miejsca, gdzie mogą się zaopatrzyć w potrzebne rzeczy. – Zrobiliśmy karteczki z zaproszeniem i mapą, by mogli tam swobodnie trafić. To było dla nich zupełnie nowe miejsce. Chcieliśmy ich też poinformować, o tym, że jest to nowa formuła pomocy dla nich. Inna niż ta funkcjonująca dotychczas – tłumaczy Sylwia Gawrysiak.

Reklama

Potrzeby będą zawsze

Członkowie Wspólnoty Sant’Egidio apelują, by przekazywać spotykanym bezdomnym informację o Szafie Przyjaciół z warszawskiego Powiśla, która zaprasza ich w każdy czwartek między godz. 17.00 a 19.00. W tym czasie z asortymentu może jednorazowo skorzystać około 50 osób. – Dzielimy chętnych na grupy, by każdy mógł spokojnie obejrzeć i wybrać jeden komplet ubrań wraz z butami – mówi Gawrysiak i dodaje, że by z pomocy mogło skorzystać jak najwięcej osób, wprowadzono ograniczenie – konkretna osoba może wybrać jeden komplet na miesiąc. Czas oczekiwania w kolejce członkowie wspólnoty starają się umilić rozmową, służą też radą i pomocą przy wyborze ubrań.

Większość osób bezdomnych bardzo o siebie dba, jest to dla nich ważne i bardzo cieszą się, że jest takie miejsce, które im to ułatwia. Członkowie wspólnoty starają się tworzyć Szafę w taki sposób, by potrzebujący czuli się w niej komfortowo.

Każdy może pomóc

Wśród bezdomnych większą grupę stanowią mężczyźni. Z tego też powodu najbardziej potrzebne są ubrania męskie. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w Szafie Przyjaciół, wspólnota apeluje, aby wszyscy, którzy chcieliby oddać nieużywane już przez nich rzeczy, podzielili je na kategorie sezonowe. W pierwszej kolejności obecnie wyczekiwane są ubrania letnie, nowa bielizna, ciepłe bluzy na chłodniejsze wieczory i noce. Brakuje też plecaków i środków czystości (maszynek do golenia, mydeł, płynów do mycia ciała, szczoteczek i past do zębów). Zimowe ubrania pożądane będą jesienią i zimą.

Wszyscy, którzy chcą przekazać rzeczy potrzebującym, zaproszeni są do Szafy Przyjaciół w każdy poniedziałek pomiędzy 18.00 a 20.00. W sprawie dostarczenia rzeczy w innym terminie można kontaktować się ze Wspólnotą Sant’Egidio np. przez Facebooka. – Potrzeby są aktualne cały czas, one nie znikają. Potrzebujący nie przychodzą do Szafy z ciekawości, tylko dlatego, że naprawdę tych rzeczy potrzebują – podkreśla Sylwia Gawrysiak. Członkowie wspólnoty współpracują również z innymi miejscami troszczącymi się o potrzebujących np. Domami Samotnej Matki, gdzie niekiedy odsyłana jest część damskich ubrań. W planach mają również zrealizowanie kolejnego marzenia – stworzenia pralni dla ubogich na wzór tej, która działa w Rzymie. Ale najpierw wspólnota musi się uporać z zaległymi kosztami. Szafa Przyjaciół potrzebuje wsparcia finansowego, które pomoże pokryć koszty remontu, wyposażenia pomieszczeń oraz zakupu czystej bielizny.

2017-07-19 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zupa w Kato zbiera na remont kuchni, by wciąż rozlewało się dobro

2020-01-23 14:33

Zupa w Kato

Od dwóch lat wolontariusze Zupy w Kato co czwartek rozgrzewają serca i żołądki wielu osób ubogich i w kryzysie bezdomności. Dalsza działalność katowickiej inicjatywy jest zagrożona ze względu na stan wysłużonej kuchni, w której odbywa się gotowanie. Wszystko może zmienić jej remont, na zrzutka.pl/zupawkato do końca stycznia trwa zbiórka pieniędzy, „by razem z zupą wciąż rozlewało się dobro”. Brakuje jeszcze blisko 10 tys. zł.

Więcej ...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Więcej ...

Portugalia: kult Matki Bożej z Nazaré kandydaturą UNESCO

2020-01-27 18:28

wikipedia.org

Portugalia przedstawi kandydaturę kultu Matki Bożej z Nazaré jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kwestie związane z tą inicjatywą były przedmiotem trzydniowej debaty w portugalskim mieście Nazaré, na wschodnim wybrzeżu tego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Kobe Bryant nie żyje

Sport

Kobe Bryant nie żyje

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...