Reklama

Niedziela Kielecka

Festyn parafialny na remont kościoła

Trwa remont elewacji obiektów kościelnych w najstarszej parafii w Sędziszowie. Festyn rodzinny wesprze
inwstycję

TD

Trwa remont elewacji obiektów kościelnych w najstarszej parafii w Sędziszowie. Festyn rodzinny wesprze inwstycję

W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie 15 sierpnia br. zaplanowano I Rodzinny Festyn Parafialny, z którego dochód będzie w całości przeznaczony na trwający od kilku tygodni remont elewacji zabytkowego kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wnętrze świątyni jest starannie odrestaurowane, natomiast elewacja zewnętrzna wymaga pilnego (i kosztownego) remontu. Ostatnio, celem osuszenia kościoła, przeprowadzono izolację poziomą (tzw. iniekcję krystaliczną). Dzięki tym zabiegom budynek został zabezpieczony przed wilgocią, a obecnie trwa remont frontu elewacji kościoła z figurami, dzwonnicy oraz tzw. atrapy dzwonnicy, stojącej po drugiej stronie wejścia do świątyni.

Pilnie remontują

– Założenie dotyczy całości elewacji, ale wszystko zależy do funduszy – mówi ks. proboszcz Edward Giemza. – W tym roku konieczny jest front, dzwonnica i atrapa dzwonnicy, pilna jest także instalacja elektryczna – wylicza. Szacunkowy koszt tych prac to co najmniej 900 tys. zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia nie uzyskała dotacji zewnętrznej na te działania, w związku z tym liczy się każda pomoc. Stąd zrodził się pomysł na świąteczny festyn 15 sierpnia. W przedsięwzięcie angażuje się mnóstwo dobrych ludzi, powstał nieformalny komitet organizacyjny, do którego należą m.in. Barbara Maczkiewicz – sołtys Osiedla Rynek, i nauczycielka Gimnazjum w Boleścicach – Ewa Stabrawa.

Festyn będzie trwał od godz. 9 do 21 na obszernym placu przy domu parafialnym, gdzie przed laty był dom pracujących w Sędziszowie sióstr urszulanek, a wkrótce będzie parking.

Zabytkowy zespół budynków kościelnych w najstarszej parafii Sędziszowa to druga połowa XVIII wieku. Dzieje parafii sięgają w XIV wiek (w źródłach odnotowano, że w 1326 r. funkcję plebana pełnił ks. Adam). Nieszczęściem parafii były pożary i grabieże z czasów wojen, które przetoczyły się przez Polskę. Murowany kościół, w miejsce wcześniejszych, wznieśli w latach 1771-86 Urszula z Morstinów Dembińska i Stanisław Oraczewski. W 1902 r., tuż po Nieszporach, sklepienie świątyni runęło na posadzkę. Z trudem odbudowany, i ten kościół spłonął w kolejnym pożarze. Z dawnego późnobarokowego domu modlitwy zachowały się do dzisiaj boczne ściany nawy i fasada.

Reklama

Obecna świątynia jest częściowo późnobarokowa – mury kościoła i dzwonnica, właśnie remontowane, powstały w tamtym okresie, czyli w drugiej połowie XVIII wieku, a po części są z początków XX wieku. Właściwa dzwonnica, niezależnie od remontu, jest czynna. Dzwony opisane przez kronikarza regionu, ks. Jana Wiśniewskiego, zostały zarekwirowane przez Niemców, co odnotowano w parafialnych kronikach.

Hity i atrakcje festynu

A na festynie przewidziano mnóstwo atrakcji. Będzie loteria fantowa, podczas której każdy los ma wygrywać. Nagroda główna to telewizor. Nie będzie losów bezwartościowych; do wylosowania mają być malaksery, termosy, mnóstwo ciekawych książek, płyty, wazony, ciśnieniomierze, bon do wykorzystania w szkółce leśnej, bon na darmowe wyważanie i wymianę kół. Losowanie nagrody głównej odbędzie się ok. godz. 19.

Podczas wieczornej licytacji będzie można także wylicytować kolację z księdzem proboszczem Edwardem Giemzą lub z burmistrzem Wacławem Szarkiem. Pod młotek trafi także specjalny tort; każdy, kto dołoży sumę do ceny wywoławczej, otrzyma porcję smakołyku. Kolejny rarytas to puchar z mistrzostw Europy księży w piłkę nożną halową, przekazany przez księdza proboszcza. Ksiądz Giemza jest zawodnikiem mistrzowskiej drużyny, która ma mnóstwo sukcesów na koncie. Puchar został zdobyty podczas mistrzostw w 2013 r. w Słowenii. Wycieczkę do sejmu obiecał także poseł Michał Cieślak, zarazem fundator nagrody głównej.

Będzie także kiermasz parafialny, na który także przekazano już mnóstwo przedmiotów. – Podobny kiermasz organizowaliśmy przed Bożym Narodzeniem i okazał się strzałem w dziesiątkę. Teraz także okoliczni mieszkańcy ofiarowali bardzo dużo rzeczy, mamy mnóstwo zastawy stołowej, biżuterię, torebki, maskotki, książki, ramki na zdjęcia, kosmetyki. Zaprzyjaźnione wydawnictwo przekazało nam m.in. książki z autografami światowej sławy pisarki czy polskiego prezentera, jest szkło powiększające od ministra Gowina – opowiada Ewa Stabrawa. Swoje obrazy przeznaczyli na ten cel lokalni, uznani artyści: Eugeniusz Brożek i Otton Grynkiewicz, będzie także obraz przekazany przez ambasadora Korei wykonany specjalną metodą z masy perłowej. Trafi na kiermasz dzięki uprzejmości sędziszowskiej firmy Fluid.

Reklama

Panie z parafii upieką ciasta i zaaranżują minikawiarenkę, będzie także grill i swojskie jadło. Przez cały dzień ze sceny gości festynu będą bawiły lokalne zespoły i kapele, przewidziana jest także, zwyczajem festynów – gwiazda wieczoru. Wystąpią również chóry, które poprowadzi Katarzyna Kornaś, odpowiedzialna za zespoły chóralne m.in. w Miechowie, Kozłowie czy Sędziszowie. Swoje umiejętności zaprezentują także talenty z Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie. Będzie także małe co nieco dla najmłodszych.

Sprawdzoną propozycją jest zabawa pod kierunkiem trzech pań, członkiń teamu Animacje KAMA. Od godz. 14 do 16 z dzieciakami spotka się także Koziołek Matołek – gość z Pacanowa. Młodzież z parafii przygotuje gry i konkursy sportowe, malowanki itd. – Chcemy, aby wszyscy dobrze się bawili, aby była to prawdziwie rodzinna niedziela dla najmłodszych, ich rodziców i dziadków, aby wszyscy poczuli się odpowiedzialni za nasz kościół – dodaje Ewa Stabrawa.

Swoista cegiełka na remont kościoła to obrazki z Matką Boską Sędziszowską, której kult w tutejszej parafii trwa od stuleci.

Madonna z papieskim błogosławieństwem

Wizerunek znajduje się w rokokowym ołtarzu głównym. Jest to obraz w typie Santa Maria Maggiore ze srebrną sukienką w wypukłe kwiaty z XVII wieku oraz z dwiema koronami. Obraz pochodzi z Rzymu, a poświęcił go sam papież Urban XVIII. Z Wiecznego Miasta przywiózł go o. Wojciech – prowincjał Karmelitów Bosych, jako dar dla ks. Baltazara Strumieńskiego, proboszcza Sędziszowa. Ten fakt miał miejsce w okresie 1625-44. Początkowo obraz znajdował się w bocznej kaplicy Borków. Gdy odnotowano wydarzenia cudowne i łaski za wstawiennictwem Maryi, obraz został przeniesiony do głównego ołtarza. Coraz częściej pojawiało się określenie „cudowny” – tak nazywał go m.in. w 1750 r. ks. Marcin Jasiński, prebendarz różańcowy.

Nad obrazem w centralnym miejscu znajduje się tabernakulum, jest także tablica z wotami. Wiele cennych wotów, wymienianych w kronikach, zaginęło, ale i te, które pozostały, potwierdzają cześć i kult dla Matki Bożej, obecny w Sędziszowie od XVIII wieku.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-03 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzyka jednoczy ludzi

Uczestnicy festynu w Psarach

Piotr Lorenc

Uczestnicy festynu w Psarach

Więcej ...

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza zatrzymanego przez CBA

2024-04-26 13:00

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska informuje o zawieszeniu proboszcza parafii św. Faustyny w Warszawie w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z tego urzędu. Jest to związane z działaniami prowadzonymi przez organy wymiaru sprawiedliwości.

Więcej ...

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam...

Kościół

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego