Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maryjna wędrówka po szlakach diecezji

W domach, rodzinach diecezji trwa modlitewne nawiedzenie

Agnieszka Raczyńska

W domach, rodzinach diecezji trwa modlitewne nawiedzenie

Już prawie pół roku trwa w diecezji sosnowieckiej maryjne nawiedzenie rodzin. Matka Boża Fatimska rozpoczęła swą wędrówkę 25 marca, podczas Mszy św. dziękczynnej z okazji srebrnego jubileuszu diecezji. Wtedy bp Grzegorz Kaszak poświęcił figury Najświętszej Maryi Panny, które zostały przekazane do wszystkich parafii diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W domach, rodzinach diecezji trwa modlitewne nawiedzenie, choć smuci fakt, że nie wszystkie rodzinny przyjmują Matkę do siebie, zwłaszcza, że termin nawiedzenia każda rodzina może dopasować do swoich codziennych zajęć, ważnych wydarzeń w rodzinie lub innych uroczystości. Tymczasem Biskup Ordynariusz w specjalnym liście zaznaczał, że „peregrynacja będzie wspaniałą okazją, aby podziękować Matce Bożej za dobro, jakie spływa na nas przez Jej ręce, oraz zawierzyć Jej trudne sprawy naszych rodzin”. Warto podkreślić, że nawet Sejm RP 7 kwietnia 2017 r. przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich. W opinii posłów, którzy podpisali się pod projektem uchwały, rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a nawet całego świata, jak objawienia fatimskie.

Zaczęło się po wojnie

historia peregrynacji figury Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej sięga pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Pierwsza pielgrzymująca figura wykonana została według wskazówek siostry Łucji i 13 maja 1947 r. została uroczyście ukoronowana oraz poświęcona. Pomysł peregrynacji wizerunku Maryi narodził się tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy pewien proboszcz z Berlina zaproponował, aby figura Matki Boskiej z Fatimy nawiedziła stolice państw i miasta będących siedzibami biskupstw w Europie, aż do granicy z Rosją. Od tego czasu do roku 2003 wizerunek fatimski odwiedził 64 kraje na wszystkich kontynentach – w tym również Polskę, niosąc ze sobą orędzie pokoju i miłości. 8 grudnia 2003 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, figurę umieszczono przy ołtarzu głównym bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, a w odpowiedzi na liczne prośby o kolejne nawiedzanie różnych miejsc przez figurę fatimską wykonano kopie pierwszego wizerunku pielgrzymującego. Obecnie sanktuarium fatimskie dysponuje trzynastoma takimi figurami, które nadal pielgrzymują po świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nieobecna Madonna

Po raz pierwszy figura Matki Bożej Fatimskiej nawiedziła Polskę w 1978 r., jednak po wylądowaniu samolotu na lotnisku w Warszawie ówczesne władze nie zezwoliły, aby figura opuściła samolot. Wówczas ojcowie franciszkanie z Niepokalanowa wykonali druciany obrys figury, pomalowali go na biało i umocowali na drewnianej podstawie z napisem „Matka nie opuszcza”. Ten niezwykły wizerunek, nazwany „Nieobecną Madonną”, odwiedził wówczas Kraków, Katowice i Jasną Górę. Na życzenie kardynała Wyszyńskiego „Nieobecna Madonna” pozostała w Polsce; dziś znajduje się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie. Po raz kolejny, już w pełni, Maryja z Fatimy zagościła w naszym kraju w październiku 1995 r. Wtedy odwiedziła wszystkie diecezje, większość dekanatów, liczne parafie i wspólnoty zakonne.

Wykorzystać czas łaski

Nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w rodzinach naszej diecezji powinno być ważnym wydarzeniem, odnowieniem duchowym całej rodziny, jej wyznaniem wiary, otwarciem nie tylko drzwi domu, lecz także serc domowników. Maryja powinna w tym czasie stać się nie tylko wyjątkowym Gościem, ale Matką i Królową całego domu i rodziny. – Trwa czas jubileuszu 25-lecia istnienia naszej diecezji, ale i 100-lecia objawień fatimskich. Można spodziewać się wielu łask dla rodzin i domów otwierających drzwi dla Matki naszego Pana. Skąd zatem obojętność ludzkich serc, które zamykają się na cuda i łaski Matki Bożej? – zastanawia się mieszkanka jednej z parafii naszej diecezji, gdzie Maryja musiała ominąć wiele rodzin i domów.

Wykorzystajmy ten czas jubileuszy i czas łaski przygarniając do siebie Matkę i Królową, zawierzając Jej swoje problemy, troski i kłopoty, oraz dziękujmy za Jej matczyne serce, które kocha matczyną miłością bez względu na wszystko.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-13 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy dar

Mariusz Książek

5 maja 2018 r. w parafii Gorzków-Trzebniów kapłani dekanatu żareckiego złożyli wyjątkowy dar: figurę św. Dominika Savio.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Śp. Jan Ptaszyn Wróblewski. Prawdziwy multitalent

2024-05-07 22:05

PAP/Piotr Polak

Jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Wiadomość przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...