Reklama

Niedziela Wrocławska

Ekumenizm rodzi się w sercu, które kocha Jezusa

Młodzi Dolnoślązacy, uczestnicy spotkania w Bazylei

Łukasz Betlewicz

Młodzi Dolnoślązacy, uczestnicy spotkania w Bazylei

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dowiedli tego młodzi, którzy na przełomie roku przyjechali do Bazylei na spotkanie ze Wspólnotą Taizé. Na cztery dni pogranicze Szwajcarii, Francji i Niemiec uczynili sercem szukającym pokoju i nadziei. Młodzi w Bazylei modlili się o pokój, adorowali krzyż i zastanawiali się, jak żyć na co dzień radością i nieść pomoc najbardziej potrzebującym. W kończącym się 1 stycznia 40. Europejskim Spotkaniu Młodych wzięło udział ok. 20 tys. osób, chcących rozpocząć rok 2018 wspólną ekumeniczną modlitwą. Najliczniejszą grupą byli Polacy. Nie zabrakło młodych z Dolnego Śląska. Jednym z nich był klaretyński duszpasterz młodzieżowo-powołaniowy o. Robert Pyrka, który mówił „Niedzieli Wrocławskiej”:

– Spotkania Taizé to najbardziej konkretna inicjatywa ekumeniczna. Bracia ze wspólnoty Taizé pokazują, że ekumenizm jest możliwy w praktyce. Nie chodzi o deklaracje i manifesty, chodzi o życie na co dzień. Widać, że młodzi ludzie są poruszeni ich świadectwem: bo skoro bracia tak żyją, to my też możemy. Możemy rozmawiać, możemy szukać wspólnych płaszczyzn, możemy być coraz bliżej siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To cenny głos na progu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który właśnie rozpoczynamy. Co w nim jest ważne?

Reklama

Abyśmy pamiętali, za św. Janem Pawłem II, że „nie chodzi o to, by zsumować ze sobą wszystkie bogactwa rozsiane w chrześcijańskich Wspólnotach i stworzyć Kościół, jakiego Bóg mógłby oczekiwać w przyszłości. Zgodnie z wielką Tradycją, poświadczoną przez Ojców Wschodu i Zachodu, Kościół katolicki wierzy, że w wydarzeniu Pięćdziesiątnicy Bóg już objawił Kościół”, ale „żeby katolicy zdobyli pełniejszą znajomość doktryny Kościoła, jego tradycji i historii, po to, by głębiej rozumiejąc swoją wiarę, mogli się w większym stopniu angażować w ekumeniczny dialog i współpracę. Pożądany jest „ekumenizm duchowy”, czyli ekumenizm modlitwy i nawrócenia serca.

„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie. Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno” (J 17, 20-21). To jest prośba Chrystusa Arcykapłana za przyszły Kościół, a więc za Ciebie i za mnie, za ewangelickiego pastora, prawosławnego popa i za katolickiego kapłana. I za tych, którzy zostali im powierzeni. Wszyscy jesteśmy w tej modlitwie Arcykapłańskiej Chrystusa wymienieni, zaproszeni do bycia jedno w Nim. Nie ma wyjątków.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-11 07:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: dialog katolicko-prawosławny nie został zerwany

Karol Porwich/Niedziela

Decyzja o zawieszeniu udziału strony prawosławnej w pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego ma charakter czasowy i nie oznacza ona zerwania przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny ekumenicznego dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim - czytamy w Komunikacie Współprzewodniczących Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego, podpisanym przez bp. Adama Baba, biskupa pomocniczego Archidiecezji Lubelskiej oraz Najprzewielebniejszego Abla, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego. Spotkanie współprzewodniczących odbyło się 3 listopada br. w siedzibie Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Lubelskiej.

Więcej ...

Święty Tomasz Apostoł

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Kard. Parolin: w sprawie pokoju nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji

2024-07-03 11:06

Grzegorz Gałązka

"Czasami wydaje się, że praca dyplomatyczna przynosi niewielkie rezultaty, ale nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji. Pokój jest zadaniem każdego z nas, począwszy od naszego codziennego życia, w naszych miastach, w naszych krajach, na świecie” - powiedział kard. Pietro Parolin, 2 lipca, w Rzymie, w Ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Watykański sekretarz stanu wziął udział w piątej edycji Nagrody Literackiej Ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej. Otrzymał ją dziennikarz RAI Piero Damosso za książkę "Czy Kościół może powstrzymać wojnę? Dochodzenie sześćdziesiąt lat po Pacem in Terris" wydaną przez oficynę San Paolo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...