Reklama

Edytorial

Edytorial

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Niedziela Ogólnopolska 35/2018, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę, 15 września 2018 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliża się doroczna pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę. W sobotę 15 września br. czytelnicy i pracownicy naszego pisma spotkają się w Bazylice Jasnogórskiej. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 9.30 Mszą św. w intencji dzieła „Niedzieli”. Następnie zapraszamy na studyjne spotkanie pielgrzymkowe w redakcyjnej auli, poświęcone Zofii Kossak, związanej z powojenną historią „Niedzieli”. W tym roku szczególnie pamiętamy o pisarce z okazji 50. rocznicy jej śmierci. Nasza Redakcja w pewnym sensie spłaca teraz dług wobec tej wybitnej Polki, o której kard. Karol Wojtyła powiedział, że to „świetlana postać”. Niewiele osób wie, że Zofia Kossak przyczyniła się do reaktywowania tygodnika „Niedziela”, i to jeszcze przed oficjalnym zakończeniem II wojny światowej. Po upadku Powstania Warszawskiego, jak wielu powstańców, ukrywała się w Częstochowie. I wtedy z inicjatywą wznowienia „Niedzieli”, której wydawanie przerwała wojna, udała się do ówczesnego biskupa częstochowskiego. A potem wspierała redaktora naczelnego reaktywowanego pisma – ks. Antoniego Marchewkę w organizowaniu powojennej redakcji. Przez cały 1945 r. publikowała na łamach „Niedzieli” swoje wspomnienia z obozu Auschwitz-Birkenau, pod tytułem „Lagier”, a potem inne teksty.

Zobacz także: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Częstochowski wątek życia Zofii Kossak jest ogólnie mało znany, być może dlatego, że żyła i tworzyła wtedy w konspiracji. Ostatecznie musiała uciekać za granicę, gdyż groziło jej komunistyczne więzienie. W liście z emigracji, przesłanym w 1946 r. z Anglii do redakcji w Częstochowie, nazwała „Niedzielę” swoim „kochanym dzieckiem” i poprosiła o dalsze zapewnienie otrzymywania egzemplarzy naszego tygodnika. Jednocześnie zapowiedziała swoje nowe teksty na łamy i zdradziła redakcyjne plany, które zamierzała realizować po powrocie do Polski.

Zofia Kossak miała nadzieję, że szybko zakończy się jej przymusowy pobyt w Anglii. Niestety, powrót do ojczyzny był możliwy dopiero w 1957 r., a więc po 12 latach. I tutaj wreszcie wyjaśnię tytuł mojego tekstu, a zarazem hasło tegorocznej pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę. Sięgnę do faktu, który miał miejsce podczas powitania na warszawskim lotnisku Okęcie. Na płycie lotniska znaleźli się wówczas przedstawiciele władz państwowych i największych mediów. Były wzniosłe przemówienia. Niestety, Polskie Radio wycięło w swojej transmisji kończące wypowiedź Zofii Kossak zdanie: „Zamiast słów podziękowania, które powinnam powiedzieć, zamiast powitań, ja zastąpię je tysiącletnim polskim pozdrowieniem: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Pewnie uznano, że nie pasuje to do nowego tysiąclecia i do PRL-u. Naszym obowiązkiem jest te fakty przypominać, bo Zofia Kossak to nasze narodowe dobro. A środowisko „Niedzieli” staje się kustoszem pamięci o częstochowskim etapie jej życia. Zapraszam więc serdecznie na wrześniową pielgrzymkę „Niedzieli”, podczas której będziemy odsłaniać nieznane wątki z życia Zofii Kossak. Pomoże nam w tym jej wnuczka – pani Anna Fenby Taylor, która specjalnie przybędzie wtedy do Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2018-08-28 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Europa kopie swój własny grób”

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Włoska pisarka Oriana Fallaci, należąca do najsłynniejszych dziennikarzy XX wieku, już kilka dekad temu otwarcie ostrzegała przed islamem, który zaczynał zalewać Europę. To ona powiedziała, że „Europa nie jest już Europą, ale Eurabią, która z powodu uległości wobec wroga, islamskiego nazizmu, kopie swój własny grób”.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady