Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Seniorzy zwiedzają Polskę

Katarzyna Zawadzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie łatwo jest opisać wrażenia, jakie towarzyszyły uczestnikom wyjazdów organizowanych przez diecezję drohiczyńską w ramach projektu „Aktywni seniorzy Diecezji Drohiczyńskiej – edycja III”. Klasztor na Wigrach, sanktuarium w Świętej Lipce, Wilczy Szaniec w Gierłoży czy rejsy statkiem w Dolinę Raspudy to tylko niektóre miejsca, które seniorzy zwiedzali w lipcu i sierpniu.

W bezpłatnych wyjazdach udział wzięło łącznie ponad 220 osób w wieku 60+ z parafii naszej diecezji. Większość uczestników po raz pierwszy zdecydowała się na udział w wyjazdach, czy to ze względu na program i zwiedzane miejsca czy też na fakt, iż krótkie wyjazdy to nierzadko jedyny sposób pogodzenia chęci z możliwościami. W ramach projektu seniorzy mieli do wyboru dwie trasy wyjazdów jednodniowych: na Mazury i Suwalszczyznę oraz dwudniowy wyjazd do Trójmiasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mazury i Suwalszczyzna

Objazd po Mazurach rozpoczynał koncert organowy oraz Msza św. w sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce i zwiedzanie z przewodnikiem. Kolejnym etapem była Gierłoż i zwiedzanie Wilczego Szańca – polskiej kwatery Adolfa Hitlera. Pobyt na Mazurach to obowiązkowa wizyta w Giżycku, stolicy regionu, gdzie uczestnicy mieli zagwarantowany obiad oraz zwiedzanie miasta z jedynym w Europie mostem obrotowym. Zakończeniem pobytu był rejs statkiem po jeziorze Niegocin.

Pierwszym punktem wyjazdów na Suwalszczyznę było zwiedzanie pokamedulskiego klasztoru na Wigrach, gdzie zatrzymał się papież Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1999 r. Pomieszczenia, w których mieszkał Ojciec Święty oraz podziemia klasztoru budziły najwięcej emocji u zwiedzających. Kolejnym etapem objazdu po Suwalszczyźnie było sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej – Matki Kościoła, które mieści się na tzw. wyspie. Piękno otaczającej sanktuarium przyrody i cisza pustelni sprawiały, że seniorzy wydłużali czas pobytu na wyspie. Zwiedzanie Augustowa, obiad i rejsy statkiem w Dolinę Raspudy zamykały wyjazdy.

Reklama

Wizyta w Trójmieście

Zwiedzanie zamku w Malborku to pierwszy punkt dwudniowego wyjazdu seniorów do Trójmiasta. Niemal wszyscy uczestnicy wyjazdu po raz pierwszy mieli okazję zwiedzać ten słynny pokrzyżacki zamek, który dotąd znali jedynie z filmów i opowieści. Podobnie rzecz miała się z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża Westerplatte, którego rozmiary przerosły wyobrażenia wielu. Seniorzy zwiedzali też Stare Miasto w Gdańsku i to akurat w czasie Jarmarku Dominikańskiego. Mogli przekonać się, jak wygląda to przedsięwzięcie i ilu turystów nie tylko z Polski odwiedza tą jedyną w swoim rodzaju imprezę. Uczestnicy wyjazdu zwiedzali też Gdynię i Sopot, ale niestety pogoda pokrzyżowała plany i przez ulewny deszcz zmuszeni byli zrezygnować ze spaceru po sopockim molo. Wszyscy mają nadzieję, że za rok ten punkt wyjazdu zostanie zrealizowany.

Program ASOS

Za organizację programu wyjazdów odpowiadało biuro pielgrzymkowe Pilegrzymuj.pl, natomiast całość nadzorował i opiekę duchową sprawował ks. Piotr Jurczak z kurii diecezjalnej w Drohiczynie.

Diecezja na realizację projektu „Aktywni seniorzy Diecezji Drohiczyńskiej” już po raz trzeci otrzymała dotację w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Założeniem programu jest pobudzanie aktywności społecznej osób starszych, prowadzące do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz w środowisku lokalnym, co diecezja stara się realizować działaniami przewidzianymi w projekcie. Ważnym aspektem programu jest też integracja środowiska osób starszych w diecezji oraz integracja międzypokoleniowa, której sprzyjać mają zaplanowane spotkania grup i środowisk skupiających seniorów z młodszym pokoleniem mieszkańców diecezji. Spotkanie mające formę rodzinnego festynu parafialnego odbyło się 16 września w Kożuchówku. W ramach projektu odbędą się także spotkania ze specjalistami z zakresu profilaktyki zdrowotnej czy zdrowego stylu życia, spotkania indywidualne i grupowe z psychologiem, wycieczki rowerowe, zajęcia sportowe czy warsztaty stolarskie. Dzięki środkom finansowym z programu ASOS na terenie diecezji są finansowane zajęcia muzyczne dla dwóch grup seniorów oraz spotkania z ratownikiem medycznym. Działania projektu cieszą się dużym zainteresowaniem i żal, że z uwagi na ograniczone środki finansowe nie wszyscy chętni mogą wziąć w nich udział.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Seniorzy niosą w sobie wielki skarb doświadczenia

Adobe Stock

„Seniorzy i seniorki niosą w sobie wielki skarb doświadczenia, dziedzictwa, historii i są świadomi, że trudne czasy możemy dobrze przeżyć, jeżeli pozostaniemy w zjednoczeniu z Panem Bogiem” – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji Światowego Dnia Seniora.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...