Reklama

Niedziela Lubelska

Olchowiec

Dobrowolny wybór zbawienia

Wizytację przeprowadził bp Józef Wróbel

Grzegorz Jacek Pelica

Wizytację przeprowadził bp Józef Wróbel

Niedziela 23 września to zwieńczenie wizytacji kanonicznej w parafii pw. św. Małgorzaty w Olchowcu, którą przeprowadził bp Józef Wróbel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Olchowiec to jedna z najstarszych parafii katolickich w archidiecezji, erygowana 11 kwietnia 1457 r., która chlubi się odrestaurowaną wysiłkiem parafian zabytkową świątynią z 1791 r. Remont świątyni, adaptacja lub budowa kaplic filialnych, przebudowa budynków plebańskich oraz generalne uporządkowanie cmentarza to zasługa wiernych pod kierunkiem kolejnych proboszczów: ks. Henryka Szymańskiego, ks. Stanisława Kozyry i ks. Roberta Drzewieckiego.

Wspólnota wierzących

Po powitaniu w kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kuliku bp Józef Wróbel przewodniczył porannej Mszy św. W homilii ukazał znaczenie wspólnoty ludzi wierzących w Chrystusa i cel wizytacji kanonicznej. – Często człowiek zapomina o zbawczym wymiarze życia oraz o tym, że narzędzie zbawienia Jezus Chrystus powierzył Kościołowi. Dlatego ważne jest to, czym żyjemy na ziemi, co wypełnia nasze serce. Jeżeli Królestwo Boże wypełnione jest miłością i bliskością, to ktoś, kto takie cechy odrzuca, nie może wejść do tego królestwa. Zbawienie polega na tym, że tu, na ziemi, upodobniliśmy się do zasad i stylu królestwa Bożego. Kto na ziemi stoi w radykalnej sprzeczności z tym, co Boże, nie może mieć z nim nic wspólnego. Nie chodzi to o nakazy czy przykazania, lecz o dobrowolny wybór w życiu. Wielkość Miłosierdzia Bożego polega na tym, że już na ziemi stworzył On warunki i narzędzia zbawienia, kształtowania serca duchem miłości, braterstwa, solidarności i wspólnoty – mówił Ksiądz Biskup, wskazując m.in. na Ewangelię, spowiedź i Komunię św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierni w Kuliku sami dbają o wygląd i stan kaplicy oraz cmentarza; ostatnio odnowili obraz patronalny. Przygotowali oprawę Liturgii i aktywnie w niej uczestniczyli. Mieszkańcy wyrazili radość, że bp Józef rozpoczyna wizytację od ich miejscowości oraz nadzieję, że to szczególne spotkanie wleje nową nadzieję i umiłowanie jedynej Prawdy, która umacnia wiarę.

Drabina do nieba

– Przywiodła cię tu dziś św. Małgorzata, aby przeżywać tajemnicę Chrystusa w parafii Olchowiec, liczącej 1847 mieszkańców. Niedawno przeżywaliśmy jubileusz 550-lecia powstania parafii. Należą do niej miejscowości: Bezek, Buza, Helenów, Kamienna Góra, Kulik, Olchowiec, Sewerynów, Święcica i Terenin. W kościele parafialnym jest odpust w niedzielę po 13 lipca, kultywowany już od XVI wieku mały odpust św. Walentego 14 lutego, w Kuliku 3 maja i w Bezku w niedzielę po 26 lipca. Istnieją: kółka różańcowe, schola dziecięca, schola młodzieżowa, rada duszpasterska, grupa ministrantów i biblioteka z czytelnią w domu parafialnym – przedstawiał bp. Wróblowi swoją parafię proboszcz ks. Robert Drzewiecki. Ksiądz Proboszcz omówił inwestycje materialne: remonty i wyposażenie obydwu kaplic, ekrany i reflektory w kościele parafialnym, rekultywację terenów zielonych i wykonanie parkingu. Dzięki zaangażowaniu parafian przywrócono dawną świetność XVI-wiecznej chrzcielnicy.

Reklama

Coniedzielną posługę w parafii wspomaga ks. Zdzisław Kuczko z Lublina. Także i tym razem wizytator Kurii Metropolitalnej przewodniczył Sumie; podczas innych Mszy św. posługując w konfesjonale. Pomocą służyli również dziekan ks. Krzysztof Proskura i rodak ks. Janusz Raczyński.

W Bezku, gdzie w murach cerkwi użyczonej przez Kościół prawosławny mieści się kaplica pw. św. Anny, oprawę liturgiczną przygotowały dzieci i młodzież szkolna pod kierunkiem katechetki Marzeny Frydrych. Pomimo likwidacji miejscowej szkoły i utraty zatrudnienia pani Marzena z uczennicami starają się animować praktyki religijne miejscowej społeczności. Także w kościele parafialnym Mszę św. ubogacił śpiew scholi młodzieżowej, przy gitarowym akompaniamencie proboszcza, który katechizuje w ośmioklasowej szkole w Święcicy.

W Olchowcu bp Józef Wróbel podkreślił, że oprócz codziennej modlitwy niezbędny jest udział w Mszy św. Przywołał obraz drabiny Jakubowej, którą jest każda świątynia, gdzie Aniołowie – słudzy Boży przynoszą potrzebne łaski, zabierając trudy, ofiary i dobre uczynki kochających serc, a także ciężką i niewdzięczną pracę, która jest ofiarą naszych dni i drabiną do nieba.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-10 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady