Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko w łączności z Panamą

ŚDM w Bielsku

MR

ŚDM w Bielsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus jest Słowem od Boga”, dobrze, że w czasie naszego czuwania, modlitwy i łączności z młodzieżą zgromadzoną w Panamie, takie słowo jest dla nas skierowane – mówił bp Roman Pindel, 26 stycznia, podczas Mszy św. w kościele NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej Cygańskim Lesie. Liturgia, którą Ordynariusz sprawował, była kulminacyjnym punktem integracyjnego mostu „BB PANAma” łączącego duchowo mieszkańców Podbeskidzia z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży.

W okolicznościowym kazaniu Hierarcha podkreślił, że Pismu Świętemu należy się odpowiednia cześć i szacunek. Nie może służyć jako podkładka ani też jako ozdoba zamknięta na regale z dziełami wielkich filozofów. Tymczasem jego zużycie, naniesione podkreślenia, dopiski na marginesach, zdaniem Ordynariusza, są materialnym znakiem tego, że słowo Boże jest oczekiwane, poznawane i przyjmowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazując na ważność lektury Biblii, bp R. Pindel przywołał wspomnienia pisarza Romana Brandstaettera, konwertyty z judaizmu. „Miejsce, na którym leżała Biblia, było dla mnie miejscem wyróżnionym. Odczuwałem niezwykle wyraźnie nadzwyczajność tego miejsca. Było ono środkiem całego mieszkania” – cytował Hierarcha. W swej homilii odniósł się także do czytań liturgicznych, z których wyłaniał się obraz Izraela zasłuchanego w Księgę Prawa odnalezioną w murach świątyni jerozolimskiej po powrocie z niewoli babilońskiej. – Uszy całego ludu są zwrócone ku Księdze Prawa. To hebraizm. Lud nie tylko słucha i rozumie, ale także reaguje od razu przez aklamację – podkreślał. Jednocześnie bp R. Pindel przypomniał, że jako chrześcijanie nie jesteśmy jedynie ludem księgi, gdyż w myśl dokumentu synodalnego „Verbum Domini”, słowo Boże jest dla nas tożsame z Jezusem Chrystusem.

W trakcie liturgii Ordynariusz został obdarowany przez młodych okolicznościową koszulką i identyfikatorem z napisem „Ogarniam”. Sam zrewanżował się obrazkami MB Kazimierzowskiej z Rajczy, którego reprodukcja, wraz delegacją z Podbeskidzia, znalazła się w Panamie.

Reklama

– To jest kopia obrazu jasnogórskiego, jakiego nie znacie. Jest na nim inna korona. Skradziono ją w XIX wieku – tłumaczył bp R. Pindel.

Spotkanie z nim zwieńczyło grupowe zdjęcie. Oprócz liturgii w programie bielskiej „Panamy” znalazła się modlitwa uwielbienia, Różaniec, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski. O oprawę muzyczną wydarzenia zatroszczył się zespół SECIM.

– Spotykają się dziś ci, którzy do Panamy nie mogli pojechać. Przychodzą się tu pomodlić i uwielbić Pana Boga. Mnóstwo dobrych ludzi, których warto poznać – reklamował to wydarzenie Marcin Wykręt z Międzyrzecza Górnego. Na młodych ludzi w świątyni w Cygańskim Lesie czekały nie tylko elementy modlitewne. W przykościelnych salkach można było spróbować specjałów inspirowanych kuchnią latynoską. W menu pojawiło się m.in.: chilli con carne, tortilla, ciasteczka dekorowane flagą Panamy oraz zupa ugotowana zgodnie z przepisami tamtejszej kuchni. – Nie jestem smakoszką zup, ale tą, którą kosztowałam, uważam za zjadliwą. Była warzywna i dość ostra – mówiła Maja, harcerka z ZHR. Obok kalorycznych przyjemności młodzież mogła zaktywizować się ruchowo podczas gry w piłkarzyki i ping-ponga oraz pod dyktando salwatorianów nauczyć się przeróżnych układów tanecznych. Widziała też filmiki reklamujące ŚDM w Panamie.

– Bardzo ciężko przełożyć atmosferę ŚDM na lokalny grunt. Dobrym i ciekawym pomysłem była rozmównica, która każdemu dawała szansę na obgadanie z salwatorianami tematów związanych z życiem i wiarą – podkreślał Jakub Małkowski z parafii MB Pocieszenia w Straconce. – My wszyscy tworzyliśmy to piękne wydarzenie. Bez was nic by nie wyszło. Dziękujemy za ten RABAN na Chwałę Pana Boga! – podsumowali bielską Panamę salwatoriańscy duszpasterze. Wspomnieniowe filmy i zdjęcia z bielskiej odsłony ŚDM można oglądać na prowadzonej przez nich stronie internetowej na Facebooku.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-06 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Data 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbędą się w dniach od 22 do 27 stycznia 2019 r. - zapowiedział podczas konferencji prasowej w Panamie abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej