Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Wilenka” z Wilna w bazylice archikatedralnej

Leszek Wątróbski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, najstarszy polski zespół dziecięco-młodzieżowy na Litwie, modlił się w niedzielę 3 marca br. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Przyjechał do Szczecina i Polic na obchody jubileuszowego „Kaziuka Wileńskiego 2019”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź” powstało w roku 1989, skupiając Polaków pochodzących z Kresów Północno-Wschodnich. Jego celem jest m.in.: dbałość o zachowanie bogatej historii, literatury i kultury oraz tradycji dawnej Rzeczypospolitej i wreszcie tworzenie więzi pomiędzy Polakami zza wschodniej granicy a mieszkańcami Szczecina. W tym przedsięwzięciu od lat współpracuje z Książnicą Pomorską, I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie i grupą teatralną „Leszczyki” z Nowego Warpna oraz chórami: „Collegium Maiorum”, „Hejnał”, „Rapsodia”, „Pomerania Ensemble” czy Akademii Morskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2014 r. prezydent Szczecina objął honorowym patronatem Tydzień Kresowy, organizowany przez stowarzyszenie „Świteź”, a w 2015 r. Rada Miasta nadała mu medal „Za zasługi dla miasta Szczecina” oraz w 2016 r. ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

„Świteź” jest stowarzyszeniem apolitycznym, skupiającym ludzi o różnych poglądach. Do najważniejszych celów stowarzyszenia należy ocalenie od zapomnienia kultury kresowej oraz pogłębianie wiedzy o przeszłości i współczesności Wilna, ziemi wileńskiej, nowogródzkiej i Polesia oraz wiedzy o literaturze, tradycjach i folklorze tych ziem. Stowarzyszenie podejmuje też działalność i inicjatywy społeczno-kulturalne i kronikarsko-historyczne. Tworzy więzi kulturowe pomiędzy członkami stowarzyszenia a Polakami zamieszkującymi Wilno, ziemię wileńską, nowogródzką i Polesie. Podejmuje wiele inicjatyw i działań w zakresie zadań edukacyjnych, kulturowych i społecznych. Współpracuje z Książnicą Pomorską, Instytucją Kulturową 13 Muz i teatrami Szczecina.

Reklama

Organizuje wreszcie koncerty pieśni kresowych i występy polskich zespołów artystycznych zapraszanych do Szczecina z Wileńszczyzny – takich jak np.: Wilia, Zgoda, Wileńszczyzna czy Solczanie. Nawiązuje w ten sposób więzi kulturowe z Polakami zza wschodniej granicy, co cieszy niezmiernie ich członków i sympatyków. Odprawiane jest ponadto corocznie 4 marca w szczecińskiej katedrze uroczyste nabożeństwo w intencji zmarłych i żyjących Kresowian. Członkowie stowarzyszenia uczestniczą w miejskich uroczystościach patriotyczno-rocznicowych i spotkaniach organizacji pozarządowych „Pod Platanami”.

Nastawieni są wreszcie na współpracę z Polakami na Litwie i Białorusi. Przezwyciężają trudne sytuacje życiowe, prowadzą pomoc społeczną, w tym pomoc licznym rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Wspierają polskie szkoły na Litwie. Uczestniczą w zbieraniu lektur i podręczników szkolnych w ramach akcji „Pomoc dla polskich szkół na Wileńszczyźnie”. Prowadzą działalność międzynarodową na rzecz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Dbają o tożsamość i tradycję narodową, pielęgnują polskość oraz rozwój świadomości narodowej i kulturowej.

Finałem tegorocznego Tygodnia Kresowego były dwa koncerty – pierwszy w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach (3 marca) oraz w Teatrze Polskim w Szczecinie (4 marca). W tym roku gościł i zachwycał swoimi występami Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, składający się z 7 grup wiekowych – od 4 do 30 lat – chóralnych i tanecznych oraz kapeli.

„Wilenka” prezentuje folklor Wileńszczyzny oraz różnych regionów Polski, Litwy i narodów bałkańskich. Aktywnie uczestniczy w festiwalach, projektach międzynarodowych i konkursach. Koncertuje na scenach Litwy i Polski. Występowała także w Norwegii, na Węgrzech, Białorusi, Łotwie, w Rosji i we Włoszech. Z członkami zespołu pracuje zawodowa kadra pedagogiczna. „Wilenka” zachowuje tradycje folkloru polskiego i tożsamość narodową. Posiada tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Reklama

Dla licznie zgromadzonej publiczności zespół „Wilenka” zaprezentował niezwykle bogaty program artystyczny. Klamrą otwierającą oraz zamykającą koncert był polonez w wykonaniu wszystkich grup tanecznych zespołu.

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” powstał w Szkole Średniej im. Wł. Syrokomli na przełomie 1971 i 1972 r. Jego założycielami byli członkowie zespołu „Wilia”, grupa pedagogów oraz rodzice. Inicjatorem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem był Władysław Korkuć. Dzisiejsza „Wilenka” to ponad 180 młodych artystów. Z zespołem współpracuje 8 instruktorów.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-20 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek awansowała do finału

2024-05-02 17:32
Iga Świątek

PAP/Daniel Gonzalez

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst