Reklama

Polska

Bp Adam Wodarczyk: potrzebny jest moment przebudzenia

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO

ZOBACZ ZDJĘCIA

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O konieczności świadectwa, misyjności Ruchu Światło-Życie, społecznym wymiarze ewangelizacji oraz odnowie liturgicznej jako celu Ruchu mówili 21 lutego przedstawiciele poszczególnych Diakonii Ruchu Światło-Życie podczas 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło - Życie” na Jasnej Górze. M. in. przedstawiciel Centralnej Diakonii Misyjnej zapoznał uczestników obrad z projektem „Oaza na krańcach świata” oraz z projektem MiK-24 (Misja i Kontakt). Podkreślił również znaczenie rozwoju Ruchu Światło-Życie w takich krajach jak: Filipiny, Chiny, Ekwador, Kenia, Kazachstan. Obok tradycyjnych form życia duchowego i ewangelizacji takich jak świadectwo, liturgia, modlitwa przedstawiciele Centralnej Diakonii Komunikowania Społecznego wskazali na obecność w internecie, świadectwo w mediach oraz troskę o dobry przekaz medialny.

Uczestnicy obrad podkreślali konieczność zaangażowania w obronę godności ludzkiego życia, w dzieła miłosierdzia oraz czynną obecność członków Ruchu Światło-Życie w życiu społecznym.

„Potrzebne jest nam życie ukierunkowane na Chrystusa. Poleganie na wierze, która staje się fundamentem, skałą” – mówił bp Adam Wodarczyk biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej do uczestników 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie”, która odbywa się w dniach 20-23 lutego na Jasnej Górze.

Mówiąc o swoim życiu i własnym doświadczeniu Ruchu Światło-Życie bp Wodarczyk podkreślił, że „Światło-Życie” , te proste słowa od ponad trzydziestu lat są sensem mojego życia”. - Ruch stał się moim domem – podkreślił bp Wodarczyk.

„Czas Kościoła, w którym jesteśmy jest czasem odkrywania mocy Ducha Świętego” – kontynuował wieloletni moderator generalny Ruchu Światło-Życie i wskazał za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim na „doświadczenie Boga w życiu”.
Bardzo ważny jest wymiar charyzmatyczny naszego życia i działania. Bóg wkracza w życie ludzi, w życie wspólnot mocą Ducha Świętego. – dodał bp Wodarczyk.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał na „wymiar codziennego życia w mocy Ducha Świętego”. - Czy żyjemy żywą wiarą w naszym życiu? Czy wiara rodzi w nas tęsknotę, żeby dzielić się doświadczeniem Jezusa w naszym życiu? Czy nasza wiara jest żywa i życiodajna? – pytał bp Wodarczyk i odpowiedział, że „potrzebne jest otwarcie się na dary charyzmatyczne, aby budować żywy Kościół”.

„Jesteśmy wobec fali pogaństwa. Trwa prześladowanie chrześcijan. W Europie jest walka duchowa. Potrzebny jest moment przebudzenia. Musi dokonać się powiew Ducha Świętego, jak w dniu Pięćdziesiątnicy” – kontynuował bp Wodarczyk.

Na zakończenie bp Wodarczyk zwrócił uwagę na to, że „kiedy przygotowujemy się do jubileuszu 1050 lat chrztu Polski, to potrzebny jest powrót do tożsamości chrzcielnej”. - Bardzo ważne jest przebudzenie misyjne Ruchu Światło-Życie. – podsumował biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Uczestnicy 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” wysłuchali również referatów i katechez ks. dr Grzegorza Strzelczyka (dogmatyk), który mówił o „mocy Ducha Świętego w Kościele”, ks. dr Tomasza Tomaszewskiego (biblista i moderator diecezjalny diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej), który przybliżył temat „mocy Ducha Świętego w Biblii”.
Natomiast ks. dr Tomasz Bać (liturgista, przełożony w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie) mówił o „mocy Ducha Świętego w liturgii”.

Prelegent przypomniał, że „Ruch Światło-Życie w liturgii odnajduje oddech życia”. – Odnowa liturgii jest wpisana w charyzmat całego Ruchu – mówił ks. Bać i dodał, że „obecności Ducha Świętego można dotknąć w liturgii”. „Szczególnie Duch Święty ma swoje przestrzenie działania w Eucharystii: w liturgii słowa, modlitwie eucharystycznej i w posłaniu na świat”. – kontynuował ks. Bać.

Reklama

Również ks. Grzegorz Suchodolski (sekretarz generalny komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w roku 2016) podkreślił, że „Światowe Dni Młodzieży są wyzwaniem dla Ruchu Światło-Życie. Podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” podejmowany jest temat roku formacyjnego 2015/2016 „W mocy Ducha Świętego”. W Kongregacji Odpowiedzialnych wzieli udział zaproszeni biskupi, którzy celebrowali Eucharystie w poszczególne dni: bp Adam Szal, Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie (niedziela, 22 lutego); bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski (sobota, 21 lutego) oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (poniedziałek, 23 lutego).

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-21 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnotowe dziękczynienie

Maciej Orman/Niedziela

Moderatorzy, animatorzy i uczestnicy tegorocznych rekolekcji zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej spotkali się 4 września na powakacyjnym dniu wspólnoty w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, aby podziękować za przeżyte oazy.

Więcej ...

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06
Abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024