Reklama

Polska

Bp Adam Wodarczyk: potrzebny jest moment przebudzenia

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO

ZOBACZ ZDJĘCIA

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O konieczności świadectwa, misyjności Ruchu Światło-Życie, społecznym wymiarze ewangelizacji oraz odnowie liturgicznej jako celu Ruchu mówili 21 lutego przedstawiciele poszczególnych Diakonii Ruchu Światło-Życie podczas 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło - Życie” na Jasnej Górze. M. in. przedstawiciel Centralnej Diakonii Misyjnej zapoznał uczestników obrad z projektem „Oaza na krańcach świata” oraz z projektem MiK-24 (Misja i Kontakt). Podkreślił również znaczenie rozwoju Ruchu Światło-Życie w takich krajach jak: Filipiny, Chiny, Ekwador, Kenia, Kazachstan. Obok tradycyjnych form życia duchowego i ewangelizacji takich jak świadectwo, liturgia, modlitwa przedstawiciele Centralnej Diakonii Komunikowania Społecznego wskazali na obecność w internecie, świadectwo w mediach oraz troskę o dobry przekaz medialny.

Uczestnicy obrad podkreślali konieczność zaangażowania w obronę godności ludzkiego życia, w dzieła miłosierdzia oraz czynną obecność członków Ruchu Światło-Życie w życiu społecznym.

„Potrzebne jest nam życie ukierunkowane na Chrystusa. Poleganie na wierze, która staje się fundamentem, skałą” – mówił bp Adam Wodarczyk biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej do uczestników 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie”, która odbywa się w dniach 20-23 lutego na Jasnej Górze.

Mówiąc o swoim życiu i własnym doświadczeniu Ruchu Światło-Życie bp Wodarczyk podkreślił, że „Światło-Życie” , te proste słowa od ponad trzydziestu lat są sensem mojego życia”. - Ruch stał się moim domem – podkreślił bp Wodarczyk.

„Czas Kościoła, w którym jesteśmy jest czasem odkrywania mocy Ducha Świętego” – kontynuował wieloletni moderator generalny Ruchu Światło-Życie i wskazał za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim na „doświadczenie Boga w życiu”.
Bardzo ważny jest wymiar charyzmatyczny naszego życia i działania. Bóg wkracza w życie ludzi, w życie wspólnot mocą Ducha Świętego. – dodał bp Wodarczyk.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał na „wymiar codziennego życia w mocy Ducha Świętego”. - Czy żyjemy żywą wiarą w naszym życiu? Czy wiara rodzi w nas tęsknotę, żeby dzielić się doświadczeniem Jezusa w naszym życiu? Czy nasza wiara jest żywa i życiodajna? – pytał bp Wodarczyk i odpowiedział, że „potrzebne jest otwarcie się na dary charyzmatyczne, aby budować żywy Kościół”.

„Jesteśmy wobec fali pogaństwa. Trwa prześladowanie chrześcijan. W Europie jest walka duchowa. Potrzebny jest moment przebudzenia. Musi dokonać się powiew Ducha Świętego, jak w dniu Pięćdziesiątnicy” – kontynuował bp Wodarczyk.

Na zakończenie bp Wodarczyk zwrócił uwagę na to, że „kiedy przygotowujemy się do jubileuszu 1050 lat chrztu Polski, to potrzebny jest powrót do tożsamości chrzcielnej”. - Bardzo ważne jest przebudzenie misyjne Ruchu Światło-Życie. – podsumował biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Uczestnicy 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” wysłuchali również referatów i katechez ks. dr Grzegorza Strzelczyka (dogmatyk), który mówił o „mocy Ducha Świętego w Kościele”, ks. dr Tomasza Tomaszewskiego (biblista i moderator diecezjalny diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej), który przybliżył temat „mocy Ducha Świętego w Biblii”.
Natomiast ks. dr Tomasz Bać (liturgista, przełożony w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie) mówił o „mocy Ducha Świętego w liturgii”.

Prelegent przypomniał, że „Ruch Światło-Życie w liturgii odnajduje oddech życia”. – Odnowa liturgii jest wpisana w charyzmat całego Ruchu – mówił ks. Bać i dodał, że „obecności Ducha Świętego można dotknąć w liturgii”. „Szczególnie Duch Święty ma swoje przestrzenie działania w Eucharystii: w liturgii słowa, modlitwie eucharystycznej i w posłaniu na świat”. – kontynuował ks. Bać.

Reklama

Również ks. Grzegorz Suchodolski (sekretarz generalny komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w roku 2016) podkreślił, że „Światowe Dni Młodzieży są wyzwaniem dla Ruchu Światło-Życie. Podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” podejmowany jest temat roku formacyjnego 2015/2016 „W mocy Ducha Świętego”. W Kongregacji Odpowiedzialnych wzieli udział zaproszeni biskupi, którzy celebrowali Eucharystie w poszczególne dni: bp Adam Szal, Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie (niedziela, 22 lutego); bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski (sobota, 21 lutego) oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (poniedziałek, 23 lutego).

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-21 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oddzielić sacrum od profanum

Modlitwa z oazowiczami

Marian Szpak

Modlitwa z oazowiczami

O umiejętności oddzielania tych sfer mówił do oazowiczów bp Piotr Greger. 16 lipca odprawił Mszę św. dla młodych uczestniczących w wakacyjnej formacji.

Więcej ...

Chrystus osią życia

2024-06-14 13:39

mat. autora

Ormianie. Potomkowie Noego. Depozytariusze jego arki. Naród, który oddycha dwoma płucami chrześcijaństwa. O historii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prowadzonym dialogu teologicznym oraz o pielgrzymce Jana Pawła II w Armenii z arcybiskupem Chażagiem Barsamianem, Legatem Patriarchalnym Europy Zachodniej i przedstawicielem Katolikosa Wszystkich Ormian w Watykanie rozmawia Andrzej Sosnowski.

Więcej ...

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46
Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

Kościół

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych