Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Oto Matka twoja

Liturgię Mszy św. ubogacił zespół Kresy

Adam Łazar

Liturgię Mszy św. ubogacił zespół Kresy

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej w lubaczowskiej konkatedrze odbył się papieski odpust maryjny połączony z pielgrzymką samorządowców województwa podkarpackiego i lubelskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się wniesieniem do świątyni relikwii św. Andrzeja Boboli, modlitwą do niego i nabożeństwem majowym. Uroczystości tej przewodniczyli: biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Oni też celebrowali odpustową Mszę św. z udziałem licznego grona kapłanów.

– Przeżywamy wyjątkowy czas i okoliczność, która nas tu gromadzi. Najpierw przed nami jawi się tajemnica wiary, świadectwo wiary, które patrona, jakiego wnieśliśmy w jego relikwiach – św. Andrzeja Bobolę kosztowało życie. Bo wiara musi zaznaczać się świadectwem życia, wiernością. Dzisiaj w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przywoływane są nasze śluby słowami króla Jana Kazimierza. Te śluby odwoływały się do wiary zamienianej w czyn. Dlatego też dzisiaj witam tutaj wszystkich przedstawicieli samorządowców, którzy swoją wiarę przekładają na czyn zatroskania o drugiego człowieka – powiedział na początku Eucharystii bp Marian Rojek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Artur Miziński przypomniał dzieje cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa, której kopia czczona jest w lubaczowskim sanktuarium. – To przed tym wizerunkiem papież Jan Paweł II modlił się w Lubaczowie 2 czerwca 1991 r. i wypowiedział w prokatedrze znamienne słowa: „Niech na to wszystko – na całą naszą teraźniejszość i przyszłość – nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi z Jej starożytnego obrazu w katedrze lwowskiej, gdzie król Jan Kazimierz po doświadczeniach Potopu składał swe historyczne śluby w 1656 r.”. My dzisiaj stajemy w tym miejscu, gdzie Najświętsza Maryja Panna odbiera cześć w swoim wizerunku i chcemy nie tylko wspominać tamte wydarzenia sprzed wieków, ale chcemy je na nowo podjąć, czując się odpowiedzialni za losy naszego narodu – mówił w homilii Biskup. Przypomniał, że autorem tekstu ślubów lwowskich był św. Andrzej Bobola, którego relikwie otrzymał lubaczowski kościół, i będzie mu patronował z Maryją – Matką Łaskawą.

Reklama

Pod koniec Eucharystii przed wizerunkiem Pani Łaskawej i relikwiami św. Andrzeja Boboli uklękli przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, by zawierzyć im swoje małe ojczyzny. – Najświętsza Maryjo, Panno Łaskawa. W dniu jubileuszowej, 10. pielgrzymki samorządów terytorialnych, pełni radości i ufności stajemy po raz kolejny przed Twoim łaskawym Obliczem, aby powierzyć Ci sprawy naszych małych ojczyzn oraz wyrazić wdzięczność i podziękowanie za sprawowaną całoroczną opiekę i wsparcie dla naszych wspólnot Podkarpacia i Lubelszczyzny – tymi słowami rozpoczął akt zawierzenia marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Przed wizerunkiem Pani Łaskawej i relikwiami św. Andrzeja Boboli złożono wiązanki kwiatów. Były słowa podziękowania Księżom Biskupom ze strony marszałka Władysława Ortyla i starosty lubaczowskiego Zenona Swatka.

Po pasterskim błogosławieństwie, odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę”, wyprowadzeniu licznych pocztów sztandarowych, zaproszeni goście wraz z Biskupami udali się do Sanktuarium, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej pomodlić się, a bp Artur Miziński poświęcił nowy witraż ufundowany przez kierownictwo i pracowników Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liturgię Mszy św. swoim śpiewem ubogacił zespół Kresy, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności artystycznej.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-28 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla Matki Bożej Chełmskiej

Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz

Tadeusz Boniecki

Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024