Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowianie idą do źródeł

Bożena Sztajner/Niedziela

Jest taki czas, kiedy wszystkie częstochowskie parafie udają się pieszo na Jasną Górę. Dzieje się tak podczas nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, głównej Patronki Archidiecezji i miasta Częstochowy, którą obchodzimy 26 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższych dniach przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny częstochowianie będą mieli okazję witać pieszych pielgrzymów w Alejach czy przed jasnogórskim szczytem – bo wtedy do sanktuarium pielgrzymuje cała Polska. A jeśli nie witać, to choćby mijać gdzieś po drodze z pracy, pędząc na umówione spotkania, czekając na przystankach autobusowych.

Tuż po Wniebowzięciu, od 17 do 25 sierpnia, sami zasmakują pątniczego trudu, biorąc udział w nowennie ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Oczywiście, jeśli tylko znajdą czas i zechcą włączyć się w tę niezwykłą modlitwę. Na Jasną Górę będą wyruszać w zorganizowanych przez swoje parafie grupach, według porządku wyznaczonego przez Wydział Duszpasterski Kurii. Uwieńczeniem ich pielgrzymowania będzie wieczorna Msza św., odprawiana tradycyjnie na jasnogórskim szczycie. Kulminacyjny moment nowenny przypada 25 sierpnia. Wtedy z archikatedry wyrusza procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem wszystkich częstochowskich parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia św. Andrzeja Boboli w dzielnicy Kiedrzyn w Częstochowie wyrusza na Jasną Górę 21 sierpnia. W pielgrzymce co roku bierze udział do 120 osób. Dystans niedługi – ok. 4 km. – Parafianie zawsze pamiętają i pytają, czy idziemy, dla nich to jest ważne – mówi proboszcz ks. Adam Zyzik. – W tym roku będzie nam trudniej pielgrzymować, ponieważ ul. Ludowa jest w remoncie i pójdziemy inną drogą, i może będziemy szli trochę dłużej. Nigdy nie wyznaczam konkretnych intencji, natomiast proszę, aby pątnicy zabrali ze sobą do Matki Bożej to, co uważają za najważniejsze.

Ks. Adam Bachowski, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w dzielnicy Wrzosowiak, wędruje podczas nowenny zwykle z grupą 50-100 parafian. – Te nasze 6 km wypełniamy modlitwą i śpiewem pieśni. Modlimy się w intencjach Kościoła, o trzeźwość narodu, bo jest miesiąc sierpień, i za naszą parafię. Ludzie powierzają wstawiennictwu Matki Bożej sprawy osobiste, swoje problemy i cierpienia – opowiada proboszcz.

Reklama

U księży salezjanów w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Stradomiu nastąpiła reaktywacja pieszego pielgrzymowania. Stało się tak za sprawą nowego proboszcza – ks. Grzegorza Sochackiego, który w zeszłym roku wrócił do tej nowennowej tradycji i w dniu wymarszu 20 sierpnia okazało się, że jest aż 200 chętnych. – Pozytywnie nas to zaskoczyło – wspomina ks. Michał Piechota, wikariusz parafii. Podkreśla, że dla wszystkich istotą pielgrzymowania jest bycie razem: – Inny charakter ma pielgrzymowanie indywidualne na Jasną Górę, a inny grupowe, kiedy idziemy jako wspólna rodzina parafialna. Zanosimy Matce Bożej intencje rodzin i parafii. Babcie niosą intencje wnuków, żony intencje mężów, i odwrotnie. Mamy poczucie więzi.

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w dzielnicy Błeszno jest jedną z najmniejszych, dlatego dołącza do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, prowadzonej przez proboszcza ks. Pawła Marca, położonej niedaleko. Razem stanowią pokaźną grupę – ok. 120 osób. Tym bardziej, że w jej szeregach maszeruje straż pożarna OSP Częstochowa Brzeziny Wielkie.

– Niesiemy indywidualne intencje, prosząc za rodziny, o zdrowie, o nawrócenie i w naszych parafialnych intencjach. W zeszłym roku prosiliśmy o szczęśliwy przebieg remontów naszej świątyni. Udało się je już szczęśliwie zakończyć i teraz będziemy za to dziękować – wylicza proboszcz ks. Krzysztof Rak. – Ale zanim jeszcze wyruszymy na Jasną Górę, gościmy u siebie dwie piesze pielgrzymki. Najpierw Dominikańską z Krakowa, która u nas nocuje. Ludzie przyjmują pielgrzymów na kwaterach, dają kolację. Później przychodzi Pielgrzymka Krakowska, która zatrzymuje się tutaj na dłuższy postój. I to przyjęcie pielgrzymów jest już wstępem do tego, żeby samemu zapragnąć iść do Matki Bożej na Jasną Górę.

Msze św. nowennowe na Jasnej Górze odprawiane będą w dniach 17-23 sierpnia o godz. 18.30, a 24 i 25 sierpnia o godz. 19.00. Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę odbędzie się 25 sierpnia, poprzedzą ją nieszpory o godz. 17.00.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-06 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fatima: ponad 6 mln pielgrzymów w 2019 roku

Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

6,3 mln pielgrzymów z całego świata odwiedziło w 2019 r. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, poinformowały władze portugalskiego miejsca kultu podczas dorocznego spotkania z przedstawicielami lokalnych hoteli.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania