Reklama

Niedziela Sosnowiecka

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Pomnik Ofi ar Faszyzmu w Jaworznie

Archiwum Muzeum Miasta Jaworzna

Pomnik Ofi ar Faszyzmu w Jaworznie

Uroczyste Msze św., złożenie kwiatów pod pomnikami, pikniki militarne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wspomnienia świadków – tak w miastach diecezji będzie wyglądał 1 września w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sosnowcu uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 od złożenia przez przedstawicieli władz miasta kwiatów pod zbiorowym grobem wojennym rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców miasta w dniach 4-6 września 1939 r. To na cmentarzu przy ul. Smutnej. Zaś w Parku Sieleckim przez cały dzień będzie trwał piknik militarny. W programie: dioramy i grupy rekonstrukcyjne, szpital polowy, kuchnia polowa oraz do obejrzenia eksponaty muzealne i pojazdy wojskowe.

Jaworzno i Dąbrowa Górnicza

Wydarzenia upamiętniające poległych i pomordowanych w Jaworznie również będą się odbywały przez cały 1 września. Rozpocznie je Msza św. w kolegiacie Świętych Wojciecha i Katarzyny w intencji ofiar II wojny światowej. O godz.10.30 odsłonięty zostanie obelisk z tablicą upamiętniającą pomordowanych mieszkańców Jaworzna w dzielnicy Stara Huta. Natomiast o godz. 11.30 otwarta zostanie wystawa w Muzeum Miejskim pt. „Jaworzno i Jaworznianie w czasie II wojny światowej”. W kilku dzielnicach miasta zorganizowano także koncerty piosenki patriotycznej. Wśród wydarzeń towarzyszących warto odnotować wystawy okolicznościowe przygotowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Jaworzno w kampanii wrześniowej” i „80-lecie wybuchu II wojny światowej”. Ekspozycję można zwiedzać do 30 września br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Dąbrowie Górniczej nie tylko 1 września, ale przez cały rok można zwiedzać Park Militarno-Historyczny „Reduta” powstały obok Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Przedstawia on historię, w której to mieszkańcy oraz zakłady przemysłowe Dąbrowy Górniczej zaznaczyły swoją obecność. Park „Reduta” jest miejscem, do którego wstęp jest bezpłatny. Można tam wejść do prawdziwego czołgu, odbyć przejażdżkę wozem opancerzonym Skot lub zajrzeć do kabiny zabytkowego samolotu.

Uczczenie rocznicy w Olkuszu

Reklama

Z dużym rozmachem będzie obchodzona 80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Olkuszu. Uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 Msza św. w bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w intencji mieszkańców Olkusza poległych podczas II wojny światowej. Po liturgii uczestnicy uroczystości w asyście Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej udadzą się pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim przy ul. Mickiewicza. Tam o godz. 11.15 rozpocznie się główna część uroczystości. Po hymnie państwowym i wystąpieniu burmistrza Olkusza zostanie odczytany apel pamięci, a następnie delegacje władz i organizacji społecznych złożą wieńce pod Pomnikiem Ofiar Wojny. Tego dnia na olkuskim rynku, w godzinach 10.00-16.00, zorganizowany zostanie zlot militarny, w czasie którego będzie można zapoznać się z prezentowaną historią i współczesnością polskiego wojska.

To nie wszystko. Po części oficjalnej na olkuskim rynku otwarta zostanie wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez olkuską Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Dużą atrakcją będzie przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Podczas zlotu będą także stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów, na których będzie można zobaczyć i dotknąć broni oraz umundurowania z czasów wojny. Swoje stoiska zaprezentują: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza. Będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów Liceum Mundurowego ZDZ w Olkuszu. Propozycją dla miłośników historii będą bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych o II wojnie światowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej, prezentowane w sali konferencyjnej na parterze magistratu. O godz. 13.00 zostanie pokazany film „Ocalić od zapomnienia...”, o godz. 14.00 film „Kocjan. Życie pod wiatr”, a o godz. 15.00 film „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”. Tego dnia w godz. 8.00-14.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać Izbę Pamięci w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie, w której prezentowane są pamiątki związane z tym niezwykłym lotnikiem. Do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprasza tego dnia Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Dzień rocznicowych uroczystości i wydarzeń zakończy wieczorny koncert przygotowany przez olkuski MOK. O godz. 19.00 na scenie na rynku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych „Zaśpiewajmy razem”, podczas którego wystąpi olkuski zespół „Te Deum”.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-27 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sybiracka rocznica

Niedziela legnicka 8/2020, str. I

Prezes Alfreda Demska z ziemią z Nowosybirska w gronie Sybiraczek

Ks. Piotr Nowosielski

Prezes Alfreda Demska z ziemią z Nowosybirska w gronie Sybiraczek

W 80. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir legnicka parafia Świętej Trójcy była jednym z miejsc, w którym Sybiracy spotkali się na modlitwie.

Więcej ...

Święty znad Jordanu

Bartolomeo Veneto, „Jan Chrzciciel”

Więcej ...

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024