Reklama

Niedziela w Warszawie

Stolica bezdomnych

Patrole Straży Miejskiej i Caritas Polska dostarczają ciepłą zupę osobom w miejscach trudno dostępnych

Fundacja Kapucyńska

Patrole Straży Miejskiej i Caritas Polska dostarczają ciepłą zupę osobom w miejscach trudno dostępnych

W Warszawie spotykamy ich niemal wszędzie. Proszą o ciepły posiłek lub kilka złotych. Dla osób bez dachu nad głową jesienno-zimowy okres jest szczególnym czasem, w którym często toczy się walka o ich życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych miesiącach może być mroźno. I choć stolica dysponuje 260 miejscami w noclegowniach, tysiącem miejsc w schroniskach i łaźniach, ciągle są to niewystarczające punkty pomocy. W Warszawie żyje według danych zebranych z inicjatywy ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, ok. 2500 tys. bezdomnych.

Schroniska, łaźnie i jadłodajnie

Nieocenioną rolę odgrywają miejsca pomocowe diecezjalnych Caritas prowadzone we współpracy z Urzędem Miasta m.st. Warszawy, jak np. schronisko „Przystań” przy ul. Wolskiej, które obecnie oferuje 44 miejsc noclegowych dla mężczyzn oraz 56 miejsc dla panów pozbawionych dachu nad głową po leczeniu szpitalnym, wymagających okresowej rekonwalescencji. Do schroniska przyjmowane są osoby skierowane przez lekarza. Mieszkańcom zapewnia się opiekę pielęgnacyjną oraz medyczną w ramach poradni prowadzonej przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, która znajduje się nieopodal schroniska. Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi również ośrodek „Tylko” przy ul. Żytniej, gdzie znajduje się m.in. magazyn odzieżowy, łaźnia i jadłodajnia dla potrzebujących, która wydaje ok. 300 ciepłych posiłków dziennie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei po prawej stronie Wisły bezdomni mogą skorzystać z nowo otwartej jadłodajni Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Grochowskiej 111/113. Tam mogą ogrzać się, dostać posiłek oraz umyć się. Kabiny prysznicowe przystosowane są również dla osób niepełnosprawnych. Może z nich skorzystać ponad sto osób dziennie. Dostępny jest również magazyn z odzieżą i środkami czystości. – Choć nie ma tutaj luksusowych warunków, można tutaj także przenocować – podkreśla ks. Kamil Chojnacki, dyrektor diecezjalnej Caritas. Jadłodajnia na Pragę Południe została przeniesiona z ul. Lubelskiej, gdzie wydawano do 900 posiłków dziennie.

Zakony pomagają potrzebującym

Pomoc osoby ubogie i bezdomne znajdą również w wielu zgromadzeniach zakonnych. Najbardziej znanym miejscem, w którym codziennie wydawana jest ciepła zupa, jest jadłodajnia prowadzona przez wolontariuszy i kapucynów z ul. Miodowej. Od roku prowadzony jest tu Dom bł. Aniceta Koplińskiego Jałmużnika Warszawy, w którym osoby potrzebujące mogą cieszyć się różną formą wsparcia. – Mogą liczyć tutaj na pomoc medyczną, porady prawne czy ciepłą odzież. Dysponujemy magazynem, do którego darczyńcy przynoszą nam różne rzeczy – koce, śpiwory, torby podróżne, termosy – wylicza br. Szymon Janowski OFMCap z kapucyńskiego klasztoru na Miodowej. Tutaj zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym ustawia się długa kolejka potrzebujących po ciepłą strawę. Od niedawna rano wydawana jest również kawa. Fundacja Kapucyńska dba również o to, aby bezdomni wzrastali również duchowo. Raz w tygodniu, w środy, dla podopiecznych i pracowników tego miejsca sprawowana jest wspólna Msza św. Tego dnia osoby bez dachu nad głową mogą uczestniczyć w spotkaniach z kulturą, w czwartki biorą udział w modlitwie w czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego, z kolei w piątki uczestniczą w kapucyńskiej manufakturze. Wykonują własnoręcznie różne przedmioty i dewocjonalia, z których dochód przeznaczony jest na utrzymanie Domu bł. Aniceta. Z pomocy korzysta ok. 300 bezdomnych, zimą jest ich znacznie więcej.

Reklama

Znajdujący się nieopodal, znany z medycznych dzieł, Zakon Bonifratów od prawie 30 lat również prowadzi jadłodajnię. Skorzystać z niej może każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji materialnej i mieszkaniowej, w tym osoby bezrobotne bezdomne. W Jadłodajni św. Ryszarda Pampuri można otrzymać nie tylko posiłek, ale także informacje od na temat wyjścia z bezdomności. Tutaj po uprzednim zapisaniu się można skorzystać również z łaźni i pralni. Warunkiem – podobnie jak i w innych miejscach, gdzie wydawane są posiłki – jest trzeźwość osoby potrzebującej.

Z kolei na Pradze oprócz wspomnianej jadłodajni przy ul. Grochowskiej, osoby ubogie oraz rodziny wielodzietne mogą liczyć na ciepłą zupę i suchy prowiant przy ul. Kawęczyńskiej. Posiłki przygotowuje Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Jadłodajnię prowadzą również m.in. siostry felicjanki w warszawskim Wawrze przy ul. Kościuszkowców 85. Zgromadzeniu Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo również zależy na tym, aby potrzebujący otrzymywali nie tylko ciepłą zupę, ale także formowali swojego ducha. Nie brakuje tutaj modlitwy, Mszy św. i adoracji dla ubogich i bezdomnych.

Reklama

Uliczne patrole

Jednak nie wszyscy potrzebujący sami docierają do punktów pomocowych. Ci, którzy przebywają w pustostanach czy w ogródkach działkowych mogą liczyć w sezonie jesienno-zimowym na gorącą, esencjonalną zupę dostarczaną przez wolontariuszy i pracowników Caritas Polska oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy w ramach akcji „Podaruj trochę ciepła bezdomnemu”. Już po raz piąty specjalny patrol uliczny oprócz zupy, dostarcza także ciepłe koce czy termosy. – Wraz z niesioną pomocą chcemy dzielić się z bezdomnymi ciepłem ludzkim, czasami jest trudno zrozumieć jak osoba bezdomna jest samotna – podkreśla Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska. W ubiegłym roku ze wspomnianej pomocy skorzystało ok. 500 osób, przebywających poza schroniskami i noclegowniami. W grudniu oprócz ciepłych rzeczy i zupy bezdomnym dostarczony zostanie także opłatek.

Caritas Polska ze Strażą Miejską m. st. Warszawy oraz przychodnią Stowarzyszenie Lekarze Nadziei prowadzi również całoroczny projekt pomocy ratowniczo-medycznej dla bezdomnych, zwany Ulicznym Patrolem Medycznym. Specjalny oznakowany samochód Straży Miejskiej, wyposażony w sprzęt i ratowników, dociera do lokalizacji, często trudno dostępnych, w których przebywają bezdomni.

Autobus dla bezdomnych

Oprócz wyżej wymienionych patroli na ulicach Warszawy można spotkać także Mobilny Punkt Poradnictwa. To specjalny autobus zorganizowany przez władze stolicy dla ludzi dotkniętych kryzysem bezdomności, który kursuje pomiędzy najważniejszymi schroniskami, noclegowniami i jadłodajniami. Bezdomni mogą przemieszczać się nim w celu dotarcia do punktów pomocowych. Tutaj skorzystają także z porad wolontariuszy z czterech pozarządowych organizacji.

Straż Miejska każdego roku apeluje, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, zwłaszcza tych, które leżą i są nietrzeźwe, bowiem niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Gdy widzimy taką osobę, należy niezwłocznie powiadomić służby na numer alarmowy Straży Miejskiej (986).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-11-19 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dach nad głową, zbiórki, transport darów, modlitwa - seminaria duchowne pomagają Ukrainie

pwsd.archidiecezja.pl

Organizują zbiórki i transport darów na Ukrainę oraz wielkopostne kwesty pieniężne, udzielają pomieszczeń na noclegi, klerycy przygotowują pożywienie, włączają się w wolontariat na miejscu i na granicy, oddają krew lub pracują jako tłumacze - polskie seminaria duchowne od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę pomagają w różny sposób zarówno uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, jak i tym, którzy mimo wojny pozostali na Ukrainie. We wsparcie zaangażowanych jest co najmniej 26 diecezjalnych i zakonnych uczelni.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Bp Wątroba: postawić Chrystusa w centrum swojego życia, a nie gdzieś na peryferiach

2024-03-28 16:27
Bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

„Dziś jest kapłańskie święto. To szczególny dzień kapłańskiej refleksji, dziękczynienia za dar powołania, a zarazem kapłańskiej prośby o sprostanie zadaniom i prośby o siłę, by udźwignąć konsekwencje wypowiedzianego kiedyś przez Panem 'tak'” - mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 28 marca 2024 r. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. Poświęcono również krzyżmo, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez cały rok.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...