Reklama

Niedziela Małopolska

By iść po jego śladach

Olimpia Górska, Agata Szuta i Bartłomiej Koszarek słuchają wspomnień kard. Stanisława Dziwisza

Karol Sudor

Olimpia Górska, Agata Szuta i Bartłomiej Koszarek słuchają wspomnień kard. Stanisława Dziwisza

– Różne rzeczy mogą nas dzielić, ale kolędy tak cudownie łączą i wszyscy je kochają – powiedziała Olimpia Górska, rozpoczynając w Operze Krakowskiej koncert „Śpiewajmy i Grajmy Mu! XI Kolędowanie z Janem Pawłem II”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach cyklicznego wydarzenia, zorganizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i Marszałka Województwa Małopolskiego, rozpoczęto obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W koncercie, prowadzonym przez red. Olimpię Górską i Bartłomieja Koszarka (z Bukowiny Tatrzańskiej), uczestniczyli przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych, małopolskich i krakowskich instytucji kościelnych i świeckich.

Nie tylko tradycja

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do zebranych list, w którym napisał m.in.: „Z radością i dumą witam fakt, że inauguracja obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbywa się w mieście, w którym ukształtował się on jako człowiek, chrześcijanin, kapłan i biskup, jako patriota, wybitny humanista, myśliciel i artysta…”. Z kolei marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski zapewnił: – Jako zarząd województwa deklarujemy, że będziemy wspierać najważniejsze wydarzenia, które organizujemy wspólnie z Instytutem Dialogu, ale również pod patronatem kurii metropolitalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał Stanisław Dziwisz wspominał: – Ojciec Święty tymi kolędami się modlił. Zawsze się rozpoczynało po wieczerzy wigilijnej od Wśród nocnej ciszy. I potem codziennie do 2 lutego. On nam mówił, że to nie tylko tradycja, to nie tylko przeżycie artystyczne, ale to głębokie przeżycie religijne. Dodał, że Jan Paweł II kochał nade wszystko Boga, ale i ludzi. Opowiadał: – Nieraz mówił do młodzieży, że kto kocha, nie starzeje się.

W trakcie koncertu widzowie obejrzeli zaprezentowany po raz pierwszy teledysk do hymnu upamiętniającego 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Muzykę do utworu Nie zastąpi Ciebie nikt skomponował Romuald Lipko, a słowa napisał Marek Dutkiewicz. Pieśń z refrenem: „Bo nie zastąpi Ciebie nikt, do światła otworzyłeś drzwi, zstąpił Duch do naszych serc, stał się cud, zniknął lęk…” uczestnicy koncertu nagrodzili gromkimi brawami.

Reklama

Zaproszenia

Zasłużone brawa otrzymali także występujący artyści; zespoły TRe Voci i Sopranissimo oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Słuchanie w mistrzowskim wykonaniu nie tylko popularnych kolęd i pastorałek, ale i przebojów musicalowych oraz operetkowych wprowadziło widzów w pogodny i radosny nastrój.

Dziękując za udział w koncercie, Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, zapraszała na przygotowywane w rozpoczętym roku wydarzenia, w tym koncert zaplanowany na 23 maja br. Ksiądz Mateusz Hosaja, prezes Centrum „Nie lękajcie się”, mówił m.in. o Domu św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Zaznaczył: – To dom, w którym chcemy uczcić urodziny św. Jana Pawła II przez cały rok, by nie zapomnieć, by iść po jego śladach, by napełnić się jego duchem. I zaprosił do udziału w nabożeństwach odprawianych każdego 16. dnia miesiąca w sanktuarium św. Jana Pawła II.

Na zakończenie zebrani wysłuchali pięknych, góralskich życzeń, które złożył Bartłomiej Koszarek, obsypując owsem uczestników koncertu.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-14 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: obchody ósmej rocznicy śmierci Jana Pawła II

Barbara Jelonek

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?