Reklama

Niedziela Legnicka

Męska sprawa u św. Jana

Niedziela legnicka 10/2020, str. VI

Franciszkanin o. Jan Janus stwarza możliwość szerszej formacji duchowej mężczyzn

Ks. Waldemar Wesołowski

Franciszkanin o. Jan Janus stwarza możliwość szerszej formacji duchowej mężczyzn

W prowadzonej przez ojców franciszkanów parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy mężczyźni chcący formować swoje życie w duchu chrześcijańskim mogą znaleźć pomoc.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach szeroko zakrojonych działań prowadzonego tam duszpasterstwa rodzin odbywa się także formacja męska.

– Jej szczególnym wyrazem jest nocny Marsz Modlitwy i Pokuty w obronie wiary, który odbywa się już od kilku miesięcy w pierwszą sobotę miesiąca, a biorą w nim udział mężczyźni w różnym wieku – mówi proboszcz i opiekun grupy o. Jan Janus OFMConv.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł organizowania takich marszów i zapoczątkowania męskiej formacji zrodził się oddolnie. Już od dłuższego czasu do duszpasterzy trafiały pytania o wspólnotę dla mężczyzn, którzy chcieliby pogłębiać wiarę i formować swoje człowieczeństwo w duchu odpowiedzialności za Kościół i za rodzinę. – To pokazuje złamanie stereotypu, że w Kościele w grupach formacyjnych są głównie kobiety i tylko one chcą się angażować w inicjatywy kościelne – podkreśla o. Janus. Coraz częściej również mężczyźni chcą się czuć współodpowiedzialni za wspólnotę Chrystusa. Świadczą o tym różne inicjatywy męskie, które rozwijają się w całej Polsce, w tym również w diecezji legnickiej, jak np. wspólnoty św. Józefa czy Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Właśnie przez takie wspólnoty, ale też przez udział w organizowanych konferencjach czy sympozjach, mężczyźni chcą odkrywać i umacniać swoją męskość na wzór Chrystusa, który ofiarował swoje życie za braci. Do tej listy dopisuje się także sama Legnica.

– Taka męska postawa jest potrzebna szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy często mężczyzna przestaje być wojownikiem, przywódcą, oparciem dla swojej żony czy rodziny. Konieczne jest zatem hartowanie ciała i ducha. Dlatego nasz nocny marsz zmierza do miejsca, które nie jest przypadkowe, idziemy bowiem do kościoła w Gniewomierzu, niedaleko Legnickiego Pola – dodaje ojciec.

Coraz częściej również mężczyźni chcą się czuć współodpowiedzialni za wspólnotę Chrystusa.

Podziel się cytatem

To właśnie tam, na legnickich polach, 9 kwietnia 1241 r. rozegrała się bitwa księcia Henryka Pobożnego z Mongołami. Chociaż książę zginął, a bitwa nie została wygrana, to jednak marsz Mongołów na Europę został powstrzymany. – Wzorujemy się na postawie księcia Henryka, który okazał męstwo w sytuacji zagrożenia, stanął w obronie wiary i swoich poddanych, złożył swoje życie dla dobra przyszłych pokoleń. Taki ma być mężczyzna. Noc modlitwy, noc czuwania, noc marszu doskonale służy wyrabianiu takiej postawy – zaznacza o. Janus.

Reklama

Podczas nocnego marszu mężczyźni modlą się, śpiewają pieśni religijne i patriotyczne. W kościele św. Antoniego w Gniewomierzu uczestniczą we Mszy św. Jest także homilia i katecheza. – Zawsze w drodze powrotnej przypominamy sobie główne prawdy wiary i podstawy katechizmu, zatrzymujemy się także w sanktuarium św. Jacka w Legnicy, w kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu – mówi franciszkanin.

Udział mężczyzn w marszu jest tylko jednym z elementów szerszej formacji rodzin, która odbywa się przy franciszkańskiej parafii w Legnicy. W ramach tego duszpasterstwa 25 lutego odbyło się spotkanie z Jackiem Pulikowskim na temat małżeństwa i rodziny jako drogi do szczęścia. O. Jan Janus ma nadzieję, że w przyszłości uda się zaplanować cykliczne spotkania i warsztaty z jego udziałem, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wszystko dla dobra rodziny.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-03 09:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maryja nie stała pod świątynią

Do sanktuarium Królowej Rodzin przybyło ponad 50 osób

xpp

Do sanktuarium Królowej Rodzin przybyło ponad 50 osób

Rodziny i małżeństwa diecezji świdnickiej przybyły do sanktuarium Wambierzyckiej Pani na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...