Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik do bezdomnych: nie mamy domu na tym świecie

BOŻENA SZTAJNER

Przy kościele św. Jozafata w Lublinie Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta zorganizowało śniadanie wielkanocne dla bezdomnych. W spotkaniu wziął udział abp Stanisław Budzik. – Jest to przeżycie bardzo głębokie, bo bezdomni przypominają nam, że my tak właściwie nie mamy domu na tym świecie i wszyscy jesteśmy pielgrzymami – mówił przed spotkaniem metropolita lubelski.

Hierarcha zaznaczył, że świat jest tylko mostem, po którym można przejść z życia doczesnego do wieczności, ale trwałego domu nie tu zbudować. – Każdy będzie musiał udać się do Domu Ojca – powiedział.

Według arcybiskupa Budzika, najwspanialszym przykładem przejście z życia do życia jest św. Jan Paweł II, którego 10. rocznica śmierci przypada za dwa dni. – Papież Polak zawsze mówił, że świat ludzkiego cierpienia przywołuje świata ludzkiej solidarności i tę solidarność chcemy wyrazić na różne sposoby – dodał.

Metropolita przywołał też słowa papieża Franciszka na Wielki Post, który zauważa szerzące się zjawisko „globalizacji obojętności”. Widząc tyle nieszczęścia wokół człowiek ma złudne przeświadczenie, że nie sposób mu zaradzić. Wydaje mu się, że nic nie musi robić, jeżeli i tak nie mamy wpływu na wiele czynników. – Trzeba działać, pomagać i modlić się – apelował arcybiskup.

Reklama

W jego opinii modlitwa wpływa na rzeczy, na które pozornie człowiek nie ma wpływu. – Pogłębiona modlitwa oznacza, że nie tyle prosimy Boga, żeby nam, czy komuś coś dał, ile nastawiamy nasze serca, aby przyjąć to, co Bóg chce nam dać – dodaje arcybiskup. Dlatego modlitwa można sprawić, że w życiu człowieka zrodzi się chęć pomagania innym i włączania się w budowanie „archipelagów miłości”.

Rektor kościoła św. Jozafata w Lublinie zaznaczył fakt, że nadal aktualne jest Chrystusowe zawołanie „Błogosławieni miłosierni”. – To szczególne wezwanie dla chrześcijan żyjących w XXI wieku – podkreślił kapłan.

Dodał też, że cierpienie i bieda ma niejedno oblicze oraz dotyczy wielu płaszczyzn życia społecznego. - Dzisiaj spotykamy się z miłosierdziem, którego kształt pozostawił po sobie św. Brat Albert Chmielowski – mówił w odniesieniu do kuchni Bractwa imienia tego świętego. Głównym jego zadaniem jest prowadzenie kuchni dla ubogich i potrzebujących w Lublinie.

Norbert Rudaś, z Bractwa Miłosierdzia Św. Brata Alberta zaznaczał, że spotkanie wielkanocne nie byłoby możliwe gdyby nie przeprowadzona zbiórka żywności na terenie Lublina. – Zorganizowaliśmy zbiórkę w sześciu sklepach i zebraliśmy ponad 700 kg produktów – podkreślił Rudaś.

Oprócz uroczystego posiłku, Bractwo przygotowało też paczki świąteczne dla bezdomnych. – W tym roku wydaliśmy około 360 paczek – mówi Norbert Rudaś. Dodaje, że były to duże paczki, zawierające podstawowe produkty spożywcze. – Paczki ufundowała fundacja „PGE Energia z serca” i dzięki niej mogliśmy obdarować bezdomnych takim miłym prezentem – mówił z nieukrywaną radością.

W tym roku w spotkaniu wielkanocnym wzięło udział ok. 500 osób. Tyle też osób na co dzień korzysta z kuchni św. Brata Alberta przy ul. Zielonej 3 w Lublinie. W lubelskim schronisku dla bezdomnych mieszka ok. 80 mężczyzn, w Bystrzejowicach około 20. W sumie Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta w Lublinie pomaga blisko 600 osobom każdego dnia.

2015-03-31 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Walczą o człowieka

2020-01-24 16:41

Maciej Orman

Jan Strączyński, niezmordowany streetworker z częstochowskiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, gościł 22 stycznia w auli Duszpasterstwa Akademickiego Emaus. Spotkanie było przygotowaniem do realizacji kolejnego etapu roku formacyjnego studentów, który wyznaczają słowa Jezusa: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”.

Więcej ...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Więcej ...

Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

2020-01-27 19:43

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 200 byłych więźniów i ocalałych z Holokaustu oraz przedstawiciele około 60 krajów, w tym reprezentanci europejskich monarchii, prezydenci i premierzy oraz dyplomaci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Kobe Bryant nie żyje

Sport

Kobe Bryant nie żyje

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...