Reklama

Słowa malowane

Zbiór różnorodnych tematycznie utworów, skłaniających do refleksji, na pewno zabarwi szare jesienne wieczory.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydany niedawno przez wydawnictwo Arcana tomik poetycki Justyny Chłap-Nowakowej Malowane ochrą, zaskakuje czytelnika bogactwem tematów, uczuć i refleksji zamkniętych w syntetycznych, często kilku- lub kilkunastowersowych utworach. Wiersze, jak podkreśla w posłowiu Leszek Długosz, uchylają się kryteriom nowoczesności – są „niezależne”, mają rymy, rytmikę i staroświecką śpiewność frazy.

Od pierwszych stron czytelnik czuje się zaproszony do dialogu z autorką, bowiem Justyna Chłap-Nowakowa chętnie porusza się w kręgu tego, co jest nam bliskie i codzienne. Motywu do napisania wiersza dostarcza jej nawet tak błahe zdarzenie, jak przepalona żarówka nad schodami. Zdarzenie to prowadzi jednak do metaforycznej refleksji: skoro bez światła trudno jest nam trafić do mieszkania, to „co dopiero iść przez życie!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wielu wierszach autorka kreśli wspomnienia: dzieciństwa, które miało smak krakowskiej „napoleonki”, czasów szkolnych, a także o mieszkających „w serca składziku” pamiątkach przeszłości, którymi są „stare zabawki, różne sprawy i sprawki/ pocztówki trójwymiarowe, okładki papierowe”. To echa minionego czasu, które pozwalają zapalić nieobecnym świeczkę pamięci oraz niosą refleksję nad przemijaniem.

Reklama

Wspomnienia autorki to także pamięć naszej historii. W poetyckim zapisie dziejów jest „nasz dziadek”, który „bolszewika bił w Kijowie” i uczył, „że kraju kochać letnio nie wystarczy”. Jest też bolesne wspomnienie rodzinnego domu, gdzie w piwnicach było więzienie NKWD, a nocami, przez mur, spod podłogi słychać było skowyt.

W tak różnorodnym tematycznie zbiorze na szczególną uwagę zasługują utwory religijne, które stanowią sporą jego część. Wiersze: Jak niewierny Tomasz, Przejść przez groblę, O, niebieskie duchy, Przed konfesjonałem, pozwalają nam wejść w obszar przemyśleń i duchowych poszukiwań autorki, jej poetyckiej modlitwy.

Tomik wzbogaca płyta CD, na której znajdują się utwory Justyny Chłap-Nowakowej, czytane przez Halinę Łabonarską, i muzyka skomponowana przez Piotra Łabonarskiego. O tomiku Malowane ochrą aktorka powiedziała: „Strumień emocji i uczuć zamkniętych w formę wiersza! Ale ten strumień przerywa wszelkie bariery i dociera do mojego serca, które wchłania każdą myśl i obrazy niosące proste ludzkie losy. Piękne! I takie polskie! I również moje... Wiersze Justyny Chłap-Nowakowej dają nadzieję, że wyobraźnia poety uratuje nasz świat duchowy, bo w nim widzimy Boga i odnajdujemy nasze człowieczeństwo”.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-23 09:43

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous