Reklama

W wolnej chwili

Kalendarz Pszczelarza Polskiego 2021

Materiał prasowy

Jak każdej jesieni, ukazał się właśnie oczekiwany przez wielu książkowy Kalendarz Pszczelarza Polskiego. Czyta go i korzysta z niego od 14 lat wielu pszczelarzy. Sięgają po niego także osoby spoza kręgu pszczelarstwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kalendarz zawiera wiele wartościowych, cennych, ambitnych i niepublikowanych jeszcze treści, podanych zrozumiałym językiem.

Poza swoistym kalendarium, w którym znajdują się – wyróżnione kolorami – obowiązujące, tzw. nakazane, i nieobowiązujące święta, rocznice historycznych wydarzeń, imiona świętych, godziny wschodów i zachodów słońca i księżyca, jego fazy itd. – pszczelarze, zwłaszcza mniej doświadczeni, znajdą w nim porady dotyczące prac przy pszczołach w każdym miesiącu. Na kolejnych stronach zamieszczony jest też wykaz najczęściej popełnianych błędów w praktyce pszczelarskiej, który może zainteresować czytelników, a na pewno pszczelarzy – także tych bardziej doświadczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdrowie, które ma istotny wpływ na nasze życie, na jego długość i jakość, którego wszyscy pragniemy i przy wielu okazjach życzymy sobie i bliskim – to wiodący temat w kalendarzu, szczególnie w rozdziałach Apiterapia i Nasze zdrowie. O leczeniu miodem, pyłkiem, pierzgą czy propolisem pisaliśmy już w kalendarzach wielokrotnie. W tym – o propolisie, bardzo szczegółowo i wyczerpująco, odpowiadając na pytania: ile kropli, w jaki sposób i jak długo należy przyjmować ten niezwykły pszczeli wytwór, aby wrócić do zdrowia lub nie dopuścić do jego utraty.

Z pewnością wielu czytelników słyszało, że jeden z uczonych pracujący w Instytucie Pasteura, który został laureatem Nagrody Nobla, szukając ratunku przed epidemią lekoopornej gruźlicy, na którą sam był chory, a która powodowała śmiertelność większą, niż dziś powoduje koronawirus, wykrył, że w organizmie larw barciaka większego znajduje się m.in. enzym ceraza, dzięki któremu larwy te, jako jedyny owad na świecie, potrafią trawić wosk, którym się karmią, jedząc pszczele plastry. Nalewka na larwach barciaka niszczy osłonki prątków gruźlicy, a wtedy już lekarstwa mogą zabijać zarazki i człowiek wraca do zdrowia. Więcej o barciaku mogą powiedzieć pszczelarze.

Reklama

Jeden z moich przyjaciół, śmiertelnie chory z powodu koronawirusa, obok innych lekarstw zaczął zażywać krople spirytusowej nalewki na wspomnianych larwach. Ku zdumieniu lekarza nieczynne wcześniej lewe płuco wkrótce zaczęło pracować. Opis tego wyleczenia zamieszczony został w kalendarzu.

Nasze zdrowie uzależnione jest też od tego, co jemy. Pokarm powinien być zatem lekarstwem, jak zauważył Hipokrates. Dobrze wiemy, że bardzo wiele pokarmów, które spożywamy, nie tylko z powodu konserwantów, nie służy naszemu zdrowiu. Dużo informacji na ten temat znajdą Państwo w rozdziale Nasze zdrowie.

Kalendarz Pszczelarza Polskiego nie jest książeczką do nabożeństwa, ale zawiera też treści, które można określić jako „coś dla ducha” – wszak to „co dla ciała” kiedyś nie będzie miało znaczenia. Dlatego znalazły się w nim również artykuły O pięknie i Starość jako ważny etap życia człowieka. Wielu pszczelarzy żyje długo i artykuł pt. Czy pszczelarze żyją dłużej? podpowiada, co robić, by dożyć sędziwego wieku.

Kolejny rozdział kalendarza, pt. Wokół uli, czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, dotyczy ochrony środowiska – temat bardzo nam bliski.

Zagadnienia, które wymieniłem, wskazują, że ten kalendarz jest wydawnictwem wartościowym, a przecież znajdują w nim miejsce jeszcze inne tematy, m.in. jest tekst generalnego dyrektora Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego na temat pszczół i lasu, poruszane są także, dziś tak bardzo aktualne, tematy: Kościół, polityka, państwo itd. Dochodzą do tego również piękne, kolorowe ilustracje, dobry gatunkowo – jak zawsze – papier, czytelna i duża czcionka...

Mógłbym tu jeszcze napisać sporo dobrych słów na temat kalendarza. Jestem przekonany, że każdy, kto jeszcze go nie zna, a przeczytał moją o nim opinię, zadzwoni i poprosi o przysłanie tej książki, i nie będzie żałował, że ją kupił.

Kalendarz kosztuje 25 zł. Zamówić go można telefonicznie: 694 475 695, 512 233 111 lub mailem: humana.divinis@op.pl .

Podziel się:

Oceń:

2020-12-02 10:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prostota i pracowitość

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

Archiwum parafii

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

W archidiecezji łódzkiej od wielu lat działają grupy pszczelarzy, którzy raz w roku spotykają się w centrum Polski, w sercu Łodzi – parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, by wspólnie podziękować za cały rok pracy.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...