Reklama

Niedziela Przemyska

Chcieli go złamać, stał się niezłomny

Abp Tokarczuk był niezłomnym głosicielem prawdy w czasach komunizmu

Archiwum redakcji

Abp Tokarczuk był niezłomnym głosicielem prawdy w czasach komunizmu

Mija 103. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka. Uważał, że komunizm nie ma przyszłości. Sprzeciwiał się polityce „grubej kreski”, zabrakło mu rozliczenia komunistów i lustracji na polskiej scenie politycznej po 1989 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemyśl ma nie tylko szczególny tytuł, ale też obowiązek, by kultywować pamięć biskupa, który stał się symbolem odwagi, bezkompromisowej walki o prawdę i tradycyjne wartości płynące z wiary. Wreszcie pasterza, który na terenie diecezji doprowadził przy sprzeciwie i represjach komunistycznych władz do budowy około czterystu świątyń. Dobrym przykładem jest przemyskie Zasanie, gdzie erygował siedem nowych parafii, a dramatyczne wydarzenia związane z budową kościoła na osiedlu Kmiecie stały się głośne w całej Polsce. I tu w naszym mieście po trudach pięknego, heroicznego życia spoczywa w podziemiach archikatedry wybitny kapłan, Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla, Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia Orderu Orła Białego nadanego przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. W stulecie urodzin, uchwałą Sejmu RP rok 2018 ustanowiono Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Jak czytamy w uzasadnieniu sejmowym: „w uznaniu zasług jednego z duchowych przywódców w sferze pokojowych zmagań narodu o niepodległość Ojczyzny”.

Podczas pierwszego spotkania z wiernymi po przyjeździe do Przemyśla abp Tokarczuk powiedział: „Staję dzisiaj przed wami jako człowiek nowy, którego widzicie pierwszy raz. I macie prawo zapytać. Z czym przychodzisz? Czego chcesz dokonać? Jaki jest twój program?... Dzisiejszy świat niczego tak nie potrzebuje, jak Boga, potrzebuje prawdy, jakiegoś fundamentu, ażeby miał na czym swoje życie oprzeć. Dzisiejszy świat potrzebuje nauki, uczonych, a jeszcze bardziej potrzebuje ludzi, którzy by wskazali sens życia, po co człowiek przyszedł na świat, jaki jest sens ludzkiego cierpienia, sens ludzkiego trudu”. Odpowiedzią na te pytania był każdy fragment jego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedługo przed śmiercią napisał testament, w którym czytamy: „Z woli Boga przed 47 laty przybyłem na tę piękną, z dawien dawna polską ziemię, by tu w czcigodnych murach przemyskiej katedry złożyć śluby biskupie na wierność Bogu i ludziom. Powiedziałem wówczas, że przychodzę jak do braci w imię miłości, by nauczać prawd naszej świętej wiary i strzec jej aż po kres moich dni przed złem, które wyrasta z ideologii fałszywej wolności krzewiącej ateizm i relatywizm moralny ludzkich postaw... Drodzy bracia, zaufajcie słowom Waszego pasterza, który ma za sobą prawie wiek doświadczeń i z głębi tego czasu apeluję do Was, byście nie szukali fałszywych proroków, a w chwilach wątpliwości swe serca i umysły zwrócili ku Bogu i postępowali według Jego, a nie ludzkich praw... Wszystko inne, co ten świat proponuje, jest pozorem i iluzją. Odrzućcie więc pozory, bo tu idzie o Wasze życie, ale nie to ziemskie, kruche i przemijające, lecz życie wieczne”.

Zmarł 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu. Przerażenie ogarnia, jak bardzo w tym krótkim czasie zdegradował się świat, w którym odmawia się zwykłemu człowiekowi prawa do życia i jak bardzo adekwatne do rzeczywistości stało się przesłanie testamentu.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-03 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: dla abp. Tokarczuka po Bogu i Kościele najważniejsza była ojczyzna

Bp Adam Szal

Archiwum Kurii

Bp Adam Szal

Na szczególny rys patriotyczny w życiu abp. Ignacego Tokarczuka wskazał abp Adam Szal w kazaniu podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin pierwszego metropolity przemyskiego. Eucharystii sprawowanej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy z Rzeszowa, były sekretarz abp. Tokarczuka.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?