Reklama

Sztuka

Prof. Suchocka: Rzym to sacrum i profanum

BOŻENA SZTAJNER

- W Rzymie przeplata się sacrum i profanum. Dopiera ta całość stanowi o istocie tego miasta - podkreśliła prof. Hanna Suchocka, prezentując 15 kwietnia wykład pt. „Mój Rzym. Mój Watykan”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to kolejne spotkanie w sali Lubrańskiego Collegium Minus w Poznaniu w ramach wykładów otwartych „Z zagadnień kultury chrześcijańskiej”.

Była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej przyznała, że swoją fascynację Wiecznym Miastem budowała w oparciu o lekturę książek. - „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza” czy „Mój Rzym” Jana Parandowskiego rozbudzały we mnie ciekawość tego miasta i zachęcały do pójścia śladami historycznymi - powiedziała była premier RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominając swój pierwszy pobyt w Wiecznym Mieście w 1974 r. przyznała, że czuła się zagubiona. - Miałam wrażenie, że kamienice wokół dworca Termini są bardzo ciemne, brudne, a uliczki wąskie. Konfrontacja moich wyobrażeń z tym co widziałam mocno mnie rozczarowała - stwierdziła prof. Suchocka.

Jej spojrzenie na Rzym zmieniło się, kiedy została ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej i przyjechała do stolicy Włoch w listopadzie 2001 r. - To miasto wyeliminowało wszystko inne z mojego serca. Zaczęłam poszukiwać swojego Rzymu, odchodząc od utartych szlaków - stwierdziła.

Prof. Suchocka zaznaczyła, że dziś patrzy na stolicę Włoch przede wszystkim przez pryzmat kościołów wczesnochrześcijańskich. - Kościoły stacyjne powstały na miejscu spotkań pierwszych chrześcijan. Wiążą się z kluczowymi wydarzeniami chrześcijaństwa - zaznaczyła ambasador Suchocka. Zwróciła uwagę, że w bazylice św. Pudencjany św. W centrum Rzymu Piotr miał zatwierdzić Ewangelię. - To miejsce było pierwszą siedzibą papieży - podkreśliła.

- Rzym chrześcijański wciąż trwa, choć jest bardzo ukryty. Znane bazyliki są dziś traktowane bardziej jak muzea, w małych kościołach można poczuć łączność z pierwszymi chrześcijanami - zaznaczyła prof. Suchocka.

Mówiąc o Watykanie, podkreśliła, że było to jej swoiste miejsce pracy. - Każde przekroczenie Bramy św. Anny wprowadzało mnie w inny świat, w którym czas płynie inaczej niż w Rzymie - stwierdziła prof. Suchocka.

Reklama

Zwróciła też uwagę, że Rzym to ludzie, którzy w nim żyją i rezydują. - Są uprzejmi, ale mają poczucie wyższości, które czerpią ze świadomości swoich korzeni historycznych - zauważyła była premier RP. Przyznała, że chętnie nawiązywała rozmowy ze zwykłymi mieszkańcami Wiecznego Miasta - sklepikarzami, właścicielami barów, sprzedawcami warzyw i owoców. - Dziś, kiedy odwiedzam Rzym i widzę, że kolejny sklep upadł, a w jego miejsce powstał sklep z azjatyckimi tandetnymi pamiątkami, czuję smutek - powiedziała prof. Suchocka.

Wykłady z cyklu „Z zagadnień kultury chrześcijańskiej”, których pierwsza część zaplanowana jest na semestr letni roku akademickiego 2014/15, adresowane są do szerokiej publiczności, zarówno do społeczności uczelnianej, jak i niezwiązanej ze środowiskiem akademickim. Cykl obejmuje zagadnienia z obszaru kultury chrześcijańskiej, od nakreślenia sylwetek wielkich papieży i Ojców Kościoła, poprzez sztukę i doświadczenie, aż po kwestię stosunku do zwierząt w chrześcijaństwie.

Następny wykład odbędzie się 22 kwietnia o godz. 17.00 w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu. Organizatorem cyklu jest Centrum Badań im. Edyty Stein UAM wraz z Centrum Studiów Otwartych UAM.

Centrum Badań im. Edyty Stein istnieje od 2003 r. w ramach struktur Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego powstanie zakorzenione było w wieloletniej współpracy wykładowców uniwersytetu z s. Immakulatą Adamską OCD, pierwszą tłumaczką dzieł Edyty Stein i autorką licznych o niej książek. Jest ona zwieńczeniem wspólnych wysiłków środowiska poznańskich badaczy dzieła i spuścizny św. Edyty Stein.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-15 23:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akta procesu beatyfikacyjnego sł. Bożej Teresy Marchockiej już w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

karmel.pl

Akta procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej), mniszki z pierwszego pokolenia karmelitanek bosych w Polsce, nazywanej „polską św. Teresą od Jezusa”, trafiły do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...