Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzepicki św. Jakub

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Cechą charakterystyczną duchowości św. Jakuba Apostoła jest zapatrzenie się w Pana Jezusa. Właśnie chodzenie za Jezusem to najważniejszy rys naszego Patrona – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Redaktorzy Niedzieli odwiedzili parafię z racji trwającego Roku św. Jakuba.

Duchowość jakubowa i maryjna

– Święty Jakub pokazuje nam, że w centrum naszego życia powinien być Jezus. Sam tę prawdę apostoł potwierdził jako męczennik. Muszę przyznać, że sam ciągle odkrywam postać św. Jakuba – mówi nam ks. Masłowski i dodaje: – W naszej parafii duchowość jakubowa przeplata się z wielką czcią do Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak naprawdę na pierwszym miejscu jest Matka Boża Krzepicka. I tak jak za swojego życia św. Jakub był w cieniu Pana Jezusa, tak w naszej wspólnocie jest w cieniu Maryi, Matki Zbawiciela. Oczywiście odpust ku czci naszego patrona obchodzimy bardzo godnie. Dodam, że poza czasem pandemii w Krzepicach odbywały się uroczyste Dni Jakubowe. Również w tym roku kilka dni przed odpustem odbywają się nabożeństwa przygotowujące do tych uroczystości i przybliżające duchowość św. Jakuba Apostoła. Moja myśl jest taka, aby naszym uroczystościom zawsze przewodniczyli kapłani pochodzący z naszej parafii. W tym roku naszym celebransem jest ks. dr Paweł Kostrzewski – kontynuuje ksiądz proboszcz.

Żywa parafia

Szczególnym charyzmatem parafii jest odprawiane w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej. – To taka nieustająca nowenna. Nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej trwa już tutaj ponad 100 lat – opowiada ks. Sławomir.

W parafii jest 10 róż Żywego Różańca. – Są róże, w których rodzice modlą się za swoje dzieci. Jako owoc przeżywanego Roku św. Józefa i Roku św. Jakuba powstała również męska róża Żywego Różańca. Są też mężczyźni, którzy mając już własne rodziny, chętnie służą przy ołtarzu. Nasi panowie reprezentują duchowość eucharystyczną i biblijną. Mężczyźni przychodzą pół godziny wcześniej przed poranną Mszą św. i medytują nad Pismem Świętym. To jest bardzo budujące – podkreśla.

W parafii działają również Wspólnota Mamre i krąg oazy rodzin. – Bardzo mnie cieszy także blisko 40-osobowa grupa Liturgicznej Służby Ołtarza. Mamy też trzech nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii – mówi kapłan i zaznacza, że codziennie 30-50 osób przychodzi na Mszę św. o godz. 6.30. – To oznacza, że w naszej parafii bardzo dobrze ugruntowana jest duchowość eucharystyczna. Ponadto trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Są też osoby, które raz bądź dwa razy w miesiącu proszą o nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem – dodaje.

Reklama

Parafia znajduje się na szlaku pielgrzymkowym. Przychodzą tu pątnicy m.in. z Poznania, Wielunia i Kalisza. – Należy przypomnieć, że pielgrzymami tego miejsca byli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła – mówi ks. Masłowski.

„Krzepicka parafia należy do grona prastarych parafii Polski. Swymi korzeniami sięga okresu średniowiecza – czasów panowania ostatniego z Piastów, króla Kazimierza Wielkiego. To on wybudował zamek, nadał Krzepicom prawa miejskie oraz ufundował w XIV wieku gotycki kościół farny” – napisał w opisie parafii Bogdan Napieraj.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-20 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak szczątki św. Jakuba zawędrowały do Hiszpanii?

wikipedia.org

Dziesiątki tysięcy pielgrzymów świętują dziś w Santiago de Compostela, modląc się u grobu św. Jakuba Apostoła. To sanktuarium jest jednym z najpopularniejszych na świecie, a fenomen masowego pielgrzymowania trwa od wczesnego średniowiecza aż po dzisiaj. Jak jednak relikwie apostoła znalazły się w Hiszpanii?

Więcej ...

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

2024-05-28 20:50
Święty Domek w Loreto

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

Więcej ...

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania