Reklama

Niedziela Kielecka

Patron na trudne czasy

Niedziela kielecka 34/2021, str. I

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Ks. Sebastian Seweryn

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Rycerstwo Niepokalanej (MI) diecezji kieleckiej pielgrzymowało do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Datę spotkania, 24 lipca, wyznaczono w bliskości 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Kaleta.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Nie umarł oddał życie” podkreślał, że nie byłoby tego heroicznego czynu, gdyby nie było rodziny silnej Bogiem, wcześniejszego życia wypełnionego ofiarnością i całkowitym zawierzeniem Bogu przez Maryję. Maksymilian sam się „dał na śmierć z miłości”. – W tym bezprecedensowym akcie heroizmu uwidoczniło się najszlachetniejsze świadectwo, jakie człowiek może dać Chrystusowi. Maksymilian upomniał się o ludzką godność w miejscu, w którym szczególnie starano się ją zniszczyć – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że to patron na nasze trudne czasy, gdy „coraz częściej jesteśmy świadkami powstawania teorii opowiadających się za całkowitą autonomią w dziedzinie tworzenia nowych norm dotyczących życia ludzkiego i gdy zatrważająco nasilają się dążenia lekceważące zasady etyki chrześcijańskiej”. – On powiedział Panu Bogu „tak”, dlatego łaska Boża uzdolniła go do rzeczy wielkich – mówił, zachęcając, aby świadczyć o Chrystusie w życiu społecznym.

Reklama

Prezes MI w diecezji – Antoni Garstka z parafii Tumlin zauważa, że program Maksymiliana i jego głębokie ideały wciąż są aktualne i stara się, żeby były one obecne w jego życiu. – Zdumiewające są jego miłość do człowieka i pogoda ducha – wymienia. Odkrywa nowe aspekty jego świętości. Powiedział, że pielgrzymka dostarczyła uczestnikom wielu duchowych przeżyć. Bardzo wymowny był spektakl pt. Każdą łzę otrze Bóg z ich oczu (Ap 7, 17a), przygotowany w oparciu o relacje świadków procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Maksymiliana oraz konferencja Św. Maksymilian – patron rodzin o. Mariusza Słowika, asystenta narodowego MI. Przybliżył on środowisko rodzinne i rodzinę zakonną Maksymiliana, które kształtowały jego drogę do świętości i oddania życia za rodzinę.

Do Niepokalanowa pielgrzymowało 120 osób, głównie członków MI. Asystent diecezjalny MI – ks. Sebastian Seweryn z parafii św. Wojciecha zauważył, że chociaż w regularnej formacji w MI uczestniczy mniej osób niż przed laty, to krąg przynależności do Rycerstwa jest dużo większy. Wiele nosi po prostu medalik i odmawia codziennie modlitwę: „O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta...”. Podkreśla, że warto przypominać program Rycerstwa, że wszelkie łaski od Boga przychodzą do nas przez Maryję. Nazwa „Rycerstwo” odnosi się do walki duchowej. Maksymilian dostrzegł zło, które szerzyło się w jego czasach. Proponował walkę miłością i modlitwą z nieprzyjaciółmi Kościoła świętego, poprzez cześć do Maryi i zwalczanie zła szlachetnymi metodami. Ten program jest zawsze aktualny – mówi. Rycerstwo spotyka się na modlitwie w drugie soboty miesiąca w kościele Jana Pawła II w Kielcach.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-17 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z diecezji ełckiej dotarli na Jasną Górę

Biuro Prasowe Jasnej Góry

15 dni w drodze. Ponad 500 pokonanych kilometrów w gorących promieniach słońca, ale oni czują się zwycięzcami. Bo dokonali czegoś, co niby dla przeciętnego człowieka mogło być przecież nie do pokonania. Ze śpiewem na ustach. Wymęczeni kilkunastodniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni. Witani przez biskupa Jerzego Mazura oraz liczną grupę diecezjan, która dojechała autokarami na wspólną Eucharystię dziękczynną.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...