Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Wielkie wyzwanie

Delegacja z Ochotnicy podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie

Tadeusz Litwa

Delegacja z Ochotnicy podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie

To jest historyczna chwila – przekonuje ks. Paweł Legutko, proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, gdzie zostanie wybudowany pierwszy kościół bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacja z parafii uczestniczyła w uroczystościach beatyfikacyjnych Prymasa Tysiąclecia i m. Elżbiety Róży Czackiej. Proboszcz podkreśla rolę kurii diecezji tarnowskiej w stworzeniu możliwości udziału delegacji w wydarzeniu, na które przedstawiciele parafii przyjechali z kamieniem węgielnym przygotowanym pod budowę świątyni. – Kamień poświęcił prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro – informuje ks. Legutko i zaznacza: – W naszej 24- -osobowej delegacji i wśród parafian zapanowała wielka radość. To dla nas historyczna chwila. Mamy za co dziękować Panu Bogu, który nam w tym miejscu, w tym czasie pozwolił żyć i takie zadanie przed nami postawił.

Budowa świątyni to w parafii nie jest sprawa nowa – temat wracał podczas kolejnych wizytacji. Jednak, jak wyjaśnia proboszcz, najpierw trzeba było się do tej budowy przygotować i kupić działki. Równocześnie został przeprowadzony generalny remont starego, wpisanego do rejestru zabytków, kościoła parafialnego. – Nie było łatwo, ale Pan Bóg pobłogosławił i wspólnie z moimi kochanymi parafianami – wszak to oni ponoszą koszty budowy – przystąpiliśmy do realizacji wielkiego wyzwania – stwierdza ks. Legutko i dodaje, że gdy dowiedział się o planowanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, zwrócił się z prośbą do biskupa diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża o przyznanie patrona nowemu kościołowi. Wspomina: – Otrzymałem błogosławieństwo dla realizacji tego pomysłu od bp. Jeża, który w czasie spotkania powiedział: „Księże Pawle, staraj się i buduj”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz proboszcz pamięta spotkanie z Prymasem Tysiąclecia: – Byłem wtedy uczniem klasy III liceum, zastanawiałem się nad wstąpieniem do seminarium duchownego. Mój proboszcz zabrał mnie na święcenia kapłańskie do Warszawy. Widziałem, jak Prymas szedł przez środek świątyni i błogosławił młodych, kreśląc na ich czołach znak krzyża lub kładąc dłoń na głowach. I ja się znalazłem wśród tych osób. To było wielkie przeżycie!

Reklama

W liturgiczne wspomnienie Podwyższenia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej bp Wiesław Lechowicz poświęcił plac pod budowę świątyni. Proboszcz podkreśla, że parafia jest pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego, a w Ochotnicy Dolnej na wielu wzniesieniach, przy drogach stoją krzyże – znaki wiary kolejnych pokoleń mieszkańców wioski. Równocześnie zaznacza: – Architekt Andrzej Mikulski, którego projekt wygrał w ogłoszonym konkursie, nie wiedział, że nasza parafia jest pod wezwaniem Znalezienia Krzyża, a jednak przygotowując projekt kościoła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, zainspirował się Stauroteką Lednicką i na planie tego szczególnego, odnalezionego krzyża zostanie zbudowana nowa świątynia (szczegółowy opis koncepcji budowy kościoła znajduje się na stronie: www.parafia.ochotnica.pl).

Gdy pytam architekta, który uczestniczył w uroczystościach w Ochotnicy Dolnej, co sądzi o wydarzeniu, Andrzej Mikulski stwierdza: – Jestem pod wrażeniem ochotnickich górali. Podziwiałem autentyczność ich postawy, ich nastawienie do tego wielkiego dzieła. To o takich góralach mówił Jan Paweł II, z takimi góralami się spotykał. Zauważyłem, że w Ochotnicy Dolnej mieszkańcy chcą ten kościół zbudować, oni się cieszą, że mogą w tym dziele uczestniczyć, oni już na niego czekają.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-28 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielich mszalny w hołdzie powstańcom

Anna Gułak

Został wykonany, gdy nikt jeszcze nie myślał o zrealizowaniu Pomnika Powstania Warszawskiego. Był to rok 1970. Inicjatorem i fundatorem był kard. Stefan Wyszyński. Kielich ten będzie używany w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej 12 września

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania