Reklama

Niedziela Kielecka

Różnymi drogami na Święty Krzyż

Pielgrzymi na Świętym Krzyżu

T.D.

Pielgrzymi na Świętym Krzyżu

Około 400 pątników wraz z przewodnikami dotarło do sanktuarium, przemierzając po raz 22. trasy Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku religijnemu pielgrzymowaniu towarzyszyło hasło „Przez Krzyż do chwały”.

Rajd pielgrzymkowy

Piechurzy mieli do wyboru jedną z sześciu tras, zróżnicowanych pod względem długości i stopnia trudności. Jedna z nich – „Puszczańska”, o długości 18 km, została określona jako trudna, ale chętnych do przejścia właśnie tym szlakiem nie brakowało. Była także trasa 4 km dla rodzin z dziećmi i dla osób starszych, ale też trasa, która liczyła 40 kilometrów – spod kościoła św. Wojciecha w Kielcach, o nazwie „Mocarny Szlak”. Jej uczestnicy wyruszyli już o godz. 5 rano. Trasy prowadziły ze Świętej Katarzyny, z Chybic, z Huty Nowej i z Bielin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zmęczeni, ale szczęśliwi, pielgrzymi docierali do sanktuarium.

Trasą z Huty Nowej szły uczennice VII kl. szkoły w Łukowej: Ania, Wiktoria, Karolina i Maja. O Rajdzie usłyszały na katechezie, od ks. Dawida Dzienniaka. – Fajnie się razem szło, ale nie jestem przyzwyczajona do takiego chodzenia, czuję się trochę zmęczona. Ale poszłabym jeszcze raz – mówi Maja. Dziewczyny tłumaczą, że każda miała jakąś intencję i z tą intencją – osobistą, rodzinną, tutaj przywędrowała.

Uroczystą Eucharystię polową poprzedziła ceremonia wręczenia pamiątkowych wyróżnień, w tym Odznaki „Korona Gór Świętokrzyskich”. Odznaczono osoby, które zdobyły 28 szczytów. Uczestników rajdu powitał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. – Przyszliście do sanktuarium, gdzie głos Pana Boga rozlega się donośnie i głośno – mówił.

Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Kopeć – dyr. Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, od początku zaangażowany w organizację dorocznego wydarzenia, a homilię wygłosił bp Jan Piotrowski.

Wszyscy jesteśmy pielgrzymami

– czcicielami naszego znaku odkupienia, miłości, prawdy i nadziei – mówił. W wygłoszonej homilii podkreślał znaczenie Eucharystii, krzyża oraz sens pielgrzymowania.

– Jeśli to wyjątkowe wydarzenie – pielgrzymowanie – nie ma zamienić się w piknik, to koniecznie trzeba wejść w odkupieńczą tajemnicę miłości, a wiara i sakramenty święte to dwa aspekty naszego chrześcijańskiego życia – podkreślał bp Jan Piotrowski. – Eucharystia pozostaje w centrum życia Kościoła, ma swoją piękną liturgię (…), w Eucharystii Kościół odradza się na nowo – stwierdził biskup kielecki. Prosił zebranych o świadectwo, o sprostanie „próbie wiary eucharystycznej”, którą osłabiła pandemia, o refleksję – „co tracimy, gdy Jezus Eucharystyczny nie jest obecny w naszym życiu”. – Jezus Chrystus, Syn Boży nie chce dla nas śmierci, ale chwały dzieci Bożych. Na Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym z wiarą przeżywamy prawdę, iż tylko dzięki Eucharystii możemy zrozumieć, że tylko przez krzyż jest droga do chwały – mówił bp Piotrowski.

Reklama

Po błogosławieństwie diakon przeszedł z relikwiami pomiędzy pielgrzymami, aby oddać im cześć.

Pomysłodawcą rajdu był przed laty śp. biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Organizatorami są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-12 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na rolkach, rowerem, pieszo - „sezon” pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczęty

Bożena Sztajner

Wraz z początkiem wakacji na Jasnej Górze zainaugurowany został „sezon” pielgrzymowania do Maryi. Na rolkach, rowerem i pieszo, niemal każdego dnia przybywają teraz z różnych stron kraju pątnicy odprawiający rekolekcje w drodze.

Więcej ...

Jej polityką była miłość

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Dzięki uprzejmości Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Kim była kobieta, która uważała, że uśmiech, dobroć i pogoda ducha są dowodami szczególnej więzi z Chrystusem?

Więcej ...

UKSW u grobu swojego Patrona

2024-05-28 16:46

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicę narodzin dla nieba Prymasa Tysiąclecia przy grobie Patrona UKSW w archikatedrze warszawskiej modlił się ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z przedstawicielami społeczności akademickiej uczelni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania