Reklama

Niedziela Małopolska

Stawia w centrum osobę

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

W odróżnieniu od celebrytów, głoszących publicznie: „Moją zasadą w życiu jest brak zasad”, Kościół katolicki wciąż przypomina te, dla których źródłem jest Ewangelia i Chrystusowe przykazanie miłości, wzywające do odpowiedzialności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego 1 stycznia weszła w życie Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej. Jest to ważny dokument, który podaje normy ogólne i szczegółowe, celem zapewnienia większej ochrony i bezpieczeństwa osobom domagającym się szczególnej opieki: dzieciom, młodzieży oraz osobom bezradnym. Chodzi o wyeliminowanie ryzyka wyrządzenia umyślnej lub nawet przypadkowej krzywdy tym, którzy w społeczeństwie należą do najsłabszych i bezbronnych.

Dokument stawia w centrum osobę, jej dobro duchowe, psychiczne i fizyczne. Dobro duchowe osoby chroni zakaz kierownictwa duchowego, które byłoby niezgodne z nauczaniem i tradycją Kościoła katolickiego. Dobro psychiczne gwarantuje zakaz stosowania przemocy psychicznej i emocjonalnej we wszelkich relacjach. Dobro fizyczne ochrania bezwzględny zakaz przekraczania granic intymności fizycznej, kar cielesnych, przemocy i wrogich gestów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reguła podkreśla niezwykłą godność człowieka i wzywa do poszanowania godności osoby ludzkiej od momentu poczęcia. Pragnie też zagwarantować bezpieczeństwo każdemu, a zwłaszcza osobom młodym i bezradnym. W tym celu nie tylko wzywa do respektowania obowiązujących przepisów prawa kanonicznego i państwowego, ale też odnosi się do szczegółowych sytuacji. Na wstępie Reguły przypomniany został wymóg posiadania przez prowadzących zajęcia z małoletnimi w strukturach archidiecezji krakowskiej, czyli w instytucjach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, a także we wspólnotach, organizacjach kościelnych, stowarzyszeniach i fundacjach związanych z Kościołem oraz wśród osób zajmujących się duszpasterstwem lub opieką nad małoletnimi, zgody rodziców lub prawnych opiekunów, tak dla spotkań indywidualnych, jak wspólnotowych.

Reklama

Duchownym nie wolno wobec małoletnich m.in. sprawować sakramentów poza miejscem i formą do tego przewidzianą, przyjmować ich w swoich mieszkaniach lub odbywać wizyty sam na sam w miejscu pobytu małoletnich, przewozić ich własnym środkiem transportu, utrwalać wizerunki małoletnich bez zgody ich rodziców. Rodzice natomiast mają zapewniony pełny wgląd w program i formy pracy duszpasterskiej z ich dziećmi. Osobom, które nie są rodzicami, zabrania się bez zgody opiekunów prawnych pozyskiwać adresów małoletnich, numerów telefonów, podejmować z nimi kontakty w godzinach późnowieczornych lub wczesnoporannych, udostępniać małoletnim osobiste, elektroniczne środki komunikacji.

Reguła ma chronić małoletnich przed zagrożeniami oraz wyznaczać przejrzyste granice we wzajemnych relacjach. Treść dokumentu znajduje się na stronie archidiecezji krakowskiej diecezja.pl.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski dziękuje pielgrzymom z Podhala za świadectwo ducha

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Za „świadectwo ducha, który rośnie mocą Bożą, a którego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć” podziękował dziś góralom abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski sprawował na Jasnej Górze Mszę św. z udziałem pielgrzymów z Podhala. 39. Piesza Pielgrzymka Góralska miała w tym roku przede wszystkim charakter duchowy. Na tradycyjny szlak wyruszyli tylko reprezentanci.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...