Reklama

Niedziela Częstochowska

Bracia (nie tylko) szkolni

MARIANEUM Zakład Braci Szkolnych, Częstochowa

Archiwum Braci Szkolnych

MARIANEUM Zakład Braci Szkolnych, Częstochowa

W latach 80. ubiegłego wieku nie przypuszczaliśmy, że tu będzie szkoła. Święty Jan de La Salle na pewno by się cieszył, widząc roześmiane twarze dzieci – mówi br. Piotr Zielonka, dyrektor częstochowskiej szkoły braci szkolnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko zaczęło się przed stu laty, u początków budowania państwowości polskiej. Wtedy właśnie do Częstochowy przybyli bracia ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Chcieli otworzyć dom formacyjny, by u stóp Jasnej Góry dać początek przyszłej prowincji. Byli przekonani, że Maryja, która cudownie uzdrowiła matkę jednego z nich, weźmie w opiekę i to zgromadzenie. Wszystkiemu zaś błogosławił św. Józef Bilczewski, który tak tłumaczył działalność tego zgromadzenia polskim biskupom: „Synowie św. Jana de La Salle przybyli do nas, żeby pomagać budować Polskę na fundamencie katolickim”.

Częstochowskie dzieje...

...braci szkolnych od początku są związane z klimatycznym dworkiem przy zbiegu ulic Pułaskiego (dawnej Humbertowskiej) i Słowackiego (dawnej Dzikiej), gdzie dziś znajduje się prowadzona przez nich szkoła podstawowa. – Był to wówczas jeden z najpiękniejszych budynków naszego miasta, nazywany przez mieszkańców pałacem, należący do przedsiębiorcy budowlanego – tłumaczy br. Wiesław Telega. Po licznych prawnych perturbacjach w 1922 r. budynek wreszcie stał się własnością braci szkolnych i zaczął pełnić swoją misję – nowicjat. – Nikt jednak nie przypuszczał, że panowała tam bieda, a nawet nędza. Owoce z ogrodu sprzedawano, by kupić najpotrzebniejsze pożywienie – zaznacza br. Telega.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z myślą o młodych

– Bracia przed wojną prowadzili tu bursę dla młodzieży, szkołę powszechną, do której – co warto zaznaczyć – chodził polski kompozytor i pianista jazzowy Krzysztof Komeda – podkreśla br. Piotr Zielonka. – Utworzyli dom dziecka przy ul. Krótkiej – dopowiada br. Marian Szamrej, b. prowincjał. Był to azyl i punkt spotkań dla uczonych, profesorów i pisarzy, miejsce tajnego nauczania. W końcu dom dziecka upaństwowiono. W latach powojennych przy ul. Pułaskiego bracia prowadzili szkołę podstawową i prywatne gimnazjum męskie. – Szkoła bardzo szybko została nam zabrana – mówi br. Marian. – Bracia wywalczyli jednak kaplicę i pokoje na poddaszu, w których mogli mieszkać. W pozostałej części budynku był państwowy dom dziecka. Braci bolało serce na widok traktowania maluchów przez ówczesną kadrę. Potem była tu tzw. szkoła życia, czyli szkoła specjalna dla dzieci niepełnosprawnych. W 1981 r., tuż przed stanem wojennym, budynek został nam zwrócony. Mogliśmy go zagospodarować ponownie na nowicjat, który ostatecznie przeniesiono do pobliskiego ustronnego Kopca, a my wróciliśmy do tego, od czego zaczęliśmy – do szkoły podstawowej – kończy br. Szamrej.

Reklama

Dziś szkoła wyróżnia się m.in. rodzinną atmosferą i niewielką liczbą uczniów w klasie, co daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego dziecka i efektywnej nauki języków obcych. Oprócz szkoły w Częstochowie bracia prowadzą też Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana de La Salle przy ul. Wyszyńskiego, gdzie pracują jako wychowawcy i nauczyciele. Pomagają swoim wychowankom wrócić do normalnego życia. W Kopcu z kolei znajdują się dom prowincjalny i formacyjny oraz ośrodek sportu i rekreacji, który kochają dzieciaki.

Klasy i tablica

– Warto zaznaczyć, że św. Jan de La Salle wprowadził naukę w języku ojczystym – br. Piotr przybliża postać założyciela zgromadzenia. – Zaczął od Francji, potem dotarł do innych krajów. Jego zasługą jest podział uczniów na klasy – nie ze względu na wiek, ale zaawansowanie. Jemu też zawdzięczamy tablicę – widoczną dla wszystkich uczniów w sali. We Francji św. Jan znany jest jako reformator szkolnictwa. To także patron nauczycieli. Jako bracia jesteśmy w 78 krajach świata, gdzie prowadzimy szkoły chrześcijańskie.

Uroczystości z okazji 100-lecia obecności braci szkolnych w Częstochowie odbędą się 24 czerwca. W kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej o godz. 10 zostanie odprawiona Msza św., połączona z zakończeniem roku szkolnego.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasełka u braci szkolnych

Br. Wiesław Telega

W Szkole Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie uczniowie z kl. 2 i 3 pod opieką wychowawczyń – p. A. Jakubowskiej i p. M. Janik wystawili jasełka

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady