Reklama

Niedziela Małopolska

Czas podziękowań i refleksji

Przedstawiciele skałecznych paulinów oraz władz samorządowych Małopolski i Krakowa podczas konferencji poświęconej przygotowaniom do jubileuszu

MFS/Niedziela

Przedstawiciele skałecznych paulinów oraz władz samorządowych Małopolski i Krakowa podczas konferencji poświęconej przygotowaniom do jubileuszu

22 czerwca klasztor paulinów na Skałce, nazywany perłą ziemi małopolskiej, będzie obchodził 550. rocznicę istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z ojcami i braćmi oraz klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów jubileusz świętuje Kraków i Małopolska. To okazja do podsumowań i gorących podziękowań Bogu – za nieustanną opiekę nad tym miejscem i ludziom, którzy temu dziełu przez wieki służyli. To także czas na refleksję nad trwaniem i przemijaniem…

Jubileuszowe wydarzenia

Skałka to miejsce męczeństwa św. Stanisława, biskupa i męczennika, gdzie przybywają czciciele z całej Polski, gdzie przez wieki wypraszali łaski dla ojczyzny i dla siebie. Tu od XVII wieku działa Kolegium teologiczne – dziś Wyższe Seminarium Duchowne, skąd posyłani są na cały świat paulińscy kapłani-misjonarze. Skałka to również pomnik polskiego dziedzictwa narodowego, historii i kultury. To Krypta Zasłużonych – w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM znajdują się sarkofagi wielkich twórców kultury i sztuki polskiej, w tym fundatora klasztoru – ks. Jana Długosza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inauguracja jubileuszu nastąpiła w niedzielę 8 maja w ramach dorocznych uroczystości ku czci św. Stanisława BM. W procesji z Wawelu na Skałkę tradycyjnie przybyli czciciele patrona Polski, aby przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci uczestniczyć we Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. W jubileusz wpisuje się wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. sesja historyczno-pastoralna w 550. rocznicę fundacji Jana Długosza i posługi paulinów na Skałce (zaprezentowane referaty i prezentacje zostaną opublikowane w książce). Charakter naukowy miały także czwartkowe spotkania w ramach panelu dyskusyjnego.

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce i rektor WSD Zakonu Paulinów, 22 czerwca to data historyczna. Informuje: – 22 czerwca 1472 r. aktu erygowania klasztoru i przeniesienia praw dotyczących kościoła na Skałce na paulinów dokonał biskup krakowski Jan Rzeszowski. Dodaje, że 22 czerwca br. o godz. 17 w bazylice na Skałce zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Reklama

Wezwanie do świętości

Zapraszając na jubileuszowe uroczystości, przekazuje, że po wspólnej Eucharystii zostanie otwarta plenerowa wystawa Na właściwym miejscu. 550 lat obecności Paulinów na Skałce. Zwraca też uwagę na kolejne wydarzenia, w tym m.in.: koncert Te Deum Laudamus, który odbędzie się 24 czerwca na dziedzińcu bazyliki na Skałce oraz uroczystości zaplanowane na 9 lipca na Wawelu, związane z 550. rocznicą zatwierdzenia fundacji Klasztoru Paulinów na Skałce przez króla Kazimierza Jagiellończyka i objęcia przez paulinów kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM (na stronie: skalka.paulini.pl/jubileusz-550 znajduje się szczegółowy program świętowania jubileuszu).

Nawiązując do historii trwania paulinów na Skałce, przeor klasztoru zaznacza: – 550 lat temu ks. Jan Długosz – nasz fundator uznał, że to miejsce wcześniej zaniedbane, a uświęcone krwią nie tylko męczennika św. Stanisława, oddane pod gorliwą opiekę zakonników, wyda – za łaską Najwyższego – obfitsze i bardziej zbawienne owoce dla wznoszenia chwały Bożej i zbawienia ludu chrześcijańskiego.

Ojciec Tabulski podkreśla trwającą od wieków sztafetę pokoleń paulinów dbających o to miejsce, mimo wielu przeciwności. Zauważa, że jubileusz przypomina też o wezwaniu do podążania drogą, którą w minionych wiekach przeszli ojcowie i bracia paulini. I zauważa: – Można powiedzieć, że to miejsce naznaczone obecnością Boga przywołuje nas do świętości życia!

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Kolędowanie w świątecznym tramwaju MPK

Rochu2008/Fotolia.com

Świąteczny tramwaj Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. po raz piąty wyruszył na krakowskie ulicy. Z kolędującymi podróżnymi spotkał się bp Robert Chrząszcz.

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Papież: stoimy w obliczu epokowych wyzwań kulturowych

2024-05-13 13:34

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wezwał do dialogu i szczególnej uwagi dla wszystkich cierpiących z powodu "ubóstwa kulturowego i duchowego" lub wykluczenia w obliczu licznych i decydujących wyzwań kulturowych. Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na audiencji Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania