Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Strzeżmy świętości

Uroczystości odpustowe zgromadziły wielu wiernych

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości odpustowe zgromadziły wielu wiernych

Matka Boża Niestającej Pomocy jest nie tylko patronką parafii w Jaworznie-Osiedlu Stałym, ale patronką całego miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maryjnym sanktuarium 27 czerwca miała miejsce uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki miasta Jaworzna. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Nowak, penitencjarz diecezjalny.

– Przypomnijmy, że 15 października 2005 r. pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski dokonał Aktu Zawierzenia Mieszkańców Miasta Jaworzna Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Mieszkańcy zobowiązali się do codziennej modlitwy: 3 razy „Zdrowaś Maryjo” i 3 razy „Chwała Ojcu”. Zachęcam, proszę i przypominam o tym zobowiązaniu – powiedział ks. Józef Lenda, proboszcz parafii, a zarazem kustosz jaworznickiego sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Paweł Nowak zaznaczył, że żyjemy w czasach, w których zagrożona jest świętość. – Zagrożona jest świętość w ludzkim życiu, świętość w świecie. I to w wieloraki sposób. Najpierw przez tak bardzo powszechne doświadczenie nie świętości ludzkiego życia, ludzkich zachowań. Tak wiele w naszym życiu przemocy, agresji, wulgarności. Czasami mówimy, że dożyliśmy czasów, w których dla współczesnego człowieka nie ma już nic świętego. Niestety, coraz częściej wydaje się to prawdą. A jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Świętość jest zagrożona także przez profanacje. Jednak każda profanacja odkrywa bezsilność człowieka wobec świętości, bo na całe szczęście świętość jest czymś, czego nie da się zniszczyć. Ale można znieważyć świętość, udawać, że jej nie ma – powiedział kaznodzieja. Jak zauważył, największym zagrożeniem dla świętości jest niewiara w świętość. – Jak przestaniemy wierzyć w świętość to przestaniemy wierzyć w dobro, sprawiedliwość, wrażliwość, delikatność, serdeczność. Przestaniemy wierzyć w to, że człowiekowi można bezinteresownie służyć. Przestaniemy wierzyć w prawdę. Co nam wtedy zostanie? Osamotnienie, bezradność, chaos? Mimo wszystko bardzo potrzebujemy świętości. I ciągle ją mamy na wyciągniecie ręki. Ciągle spotykamy dobrego człowieka, który pomaga innym. Ciągle nasze kościoły są otwarte i są w nich sprawowane sakramenty. Módlmy się, aby nam nie zabrakło wiary w to, że nam jest potrzebna świętość, bo bez świętości zupełnie się zagubimy – podkreślił ks. Nowak.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym została powołana do istnienia 6 stycznia 1984 r. przez kard. Franciszka Macharskiego. Wcześniej, od 1978 r. była to placówka duszpasterska przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej. Starania o budowę kościoła w tym miejscu trwały od lat 60. Okazałą świątynię wybudowano według projektu Stanisława Habowskiego w latach 1983-97 r. Dolny kościół został pobłogosławiony 26 października 1986 r., a górny 24 grudnia 1997 r. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał 27 października 2007 r. bp Adam Śmigielski. 27 czerwca 1999 r. w uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się intronizacja ukoronowanego przez Jana Pawła II cudownego obrazu. Uroczystej koncelebrze przewodniczył bp Adam Śmigielski, w czasie której ogłosił kościół „sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. Kustoszem został założyciel i proboszcz parafii ks. prał. Józef Lenda. 15 października 2005 r. miała miejsce uroczystość, w czasie której zawierzono Matce Bożej Nieustającej Pomocy mieszkańców Jaworzna.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złota Kantyczka

Bp Piotr Skucha podczas wręczania nagród

Piotr Lorenc

Bp Piotr Skucha podczas wręczania nagród

Choć laureaci byli znani już od grudnia ub.r., to nagroda główna Grand Prix XXI edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” została ogłoszona dopiero podczas Koncertu Galowego.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Komunikat Metropolity Lubelskiego zapraszający na Marsz dla Życia i Rodziny w Lublinie

2024-05-21 05:53

materiały prasowe

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...