Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Co my z tym dziedzictwem dziś robimy?

Konferencja metodyczna w Harmężach

O. Arkadiusz Bąk

Konferencja metodyczna w Harmężach

Sesję poświęcono dwom wielkim świętym, a konferencję – więźniowi Auschwitz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na 41. Sesji Kolbiańskiej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach 15 października proboszcz bielskiej parafii św. Pawła ks. Piotr Leśniak przyglądał się św. Andrzejowi Boboli. Zauważył, że stał się on dla Polaków jakby sztandarem, na którym wypisane są słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna; sztandarem, który prowadzi pewną drogą do zwycięstwa. – On miał w sobie coś z rycerstwa. Odkrył, jak potężną obroną jest Maryja – tu widzimy związek z duchem św. Maksymiliana całkowicie oddanego Maryi – zauważył w swoim wystąpieniu ks. Leśniak.

Drugi prelegent, gwardian klasztoru franciszkanów w Harmężach o. Kazimierz Malinowski nawiązał w swoim wykładzie do aspektów rycerskich u św. Maksymiliana. – Początkowo rozumiał, że ma być tym, który przeleje krew za Ojczyznę. Kiedy zastanawiał się, co zrobić ze swoim życiem, to po nocnych modlitwach przed obrazem Matki Bożej i rozmowach z przyszłym magistrem nowicjatu o. Dionizym Sowiakiem zdecydował, że swoje rycerstwo przekształci w formę duchowej troski o ludzi, którzy potrzebują nie tylko świadectwa militarnego w obronie ojczyzny, ale także duchowego świadectwa – zauważył o. Kazimierz. Podkreślił, że o. Kolbe miał świadomość, iż walka z Kościołem jest zorganizowana i media współczesne służą demoralizacji. Dlatego uważał, że drogą, by uratować ludzi przez zalewem bezbożności, jest praca apostolska w wymiarze mediów. – Maksymilian przez swoją działalność tak przekształcił ducha narodu, że dzięki jego świadectwu my jako naród przetrwaliśmy czas komunizmu inaczej niż inne narody sąsiednie. On przez osobiste świadectwo życia i pisma zbudował fundamenty dla współczesnego społeczeństwa polskiego. Co my z tym dziedzictwem dzisiaj robimy? Dziś nie ma nikogo, kto by miał taki wpływ na społeczeństwo, by uświadamiać, że upadek moralny, odejście od Dekalogu, to jest także upadek narodu, naszej wielowiekowej tożsamości – dodał. Zaapelował o modlitwę, żeby w naszych czasach znalazł się ktoś, jak wspomniani święci, kto pomoże ludziom odnaleźć się w obecnie trudnej rzeczywistości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sesję zwieńczyła Msza św. Zorganizowało ją Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana o. Oświęcim wraz z Centrum i powiatem oświęcimskim.

W październiku w Centrum odbyła się też konferencja metodyczna pt.: Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja a wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu wraz z franciszkanami skierowało ją do wychowawców i nauczycieli. Jak zaznaczyli organizatorzy, w ten sposób chcieli przybliżyć przesłanie więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja zawarte w jego wystawie ukazującej ścieranie się świata zła ze światem dobra. – We współczesnym społeczeństwie nadal są obecne mechanizmy, które doprowadziły do Holokaustu: nietolerancja, ksenofobia, antysemityzm, rasizm, łamanie praw człowieka i obywatela, itp. Uświadamianie młodym ludziom tych zagrożeń to zadanie każdego dorosłego człowieka, zwłaszcza nauczycieli – podkreślili. O autorze Kliszy i jego twórczości mówili zaproszeni prelegenci. Wśród obecnych znalazł się Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski. Na konferencję złożyły się też warsztaty tematyczne prowadzone przez nauczycieli i zwiedzanie wystawy.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prorocy wielkiego zawierzenia

Msza św. w ramach Sesji Kolbiańskiej

MJscreen

Msza św. w ramach Sesji Kolbiańskiej

Czy potrzebne jest indywidualne oddanie się Maryi, skoro jako naród już tyle razy byliśmy zawierzani Matce Bożej? – pytał o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podczas 39. Sesji Kolbiańskiej w Harmężach.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...