Reklama

Anioł Pański

Franciszek: Bóg szczególnie miłuje ludzi prostych i pokornych

Grzegorz Gałązka

Bóg szczególnie miłuje ludzi prostych i pokornych - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcił je omówieniu dwóch przypowieści: o ziarnie, które samo wzrasta i o ziarnku gorczycy (por. Mk 4, 26-34). Wyjaśnił, że ziarno w Ewangelii jest symbolem słowa Bożego. Wyjaśnił, że „tak jak pokorne ziarno rozwija się w glebie, tak też Słowo działa Bożą mocą w sercu słuchacza”. To „Bóg zawsze sprawia wzrost swego Królestwa, a człowiek jest Jego pokornym współpracownikiem, który kontempluje i raduje się z powodu stwórczego działania Boga i cierpliwie czeka na jego owoce”.

Z kolei obraz ziarna gorczycy przywołuje Królestwo Boże: rzeczywistość po ludzku niewielką i pozornie nieistotną. - Aby do niego wejść i stać się jego członkiem, trzeba być ubogimi w sercu; nie ufać we własne możliwości, ale w moc Bożej miłości; nie działać, aby być ważnymi w oczach świata, ale cennymi w oczach Boga, który szczególnie miłuje ludzi prostych i pokornych. Kiedy tak żyjemy, to poprzez nas wdziera się moc Chrystusa i przemienia to, co małe i skromne w rzeczywistość, która wstrząsa całymi masami świata i historii - stwierdził papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że z tych dwóch przypowieści „wypływa ważna lekcja: Królestwo Boże wymaga naszej współpracy, ale jest przede wszystkim inicjatywą i darem Pana”. - Nasze niedołężne dzieło, pozornie małe w obliczu złożoności problemów świata, jeśli zostanie włączone w dzieło Boga, to nie lęka się trudności. Zwycięstwo Pana jest pewne: Jego miłość sprawi, że zakiełkuje i wzrośnie wszelkie ziarno dobra obecne na ziemi. Otwiera to nas na zaufanie i optymizm, pomimo napotykanych dramatów, niesprawiedliwości i cierpienia. Ziarno dobra i pokoju kiełkuje i rośnie, ponieważ jego dojrzewanie sprawia miłosierna miłość Boga - powiedział Franciszek.


Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza Ewangelia składa się z dwóch bardzo krótkich przypowieści: o ziarnie, które samo wzrasta i o ziarnku gorczycy (por. Mk 4, 26-34). Za pośrednictwem obrazów zaczerpniętych ze świata rolniczego, Jezus przedstawia skuteczność Słowa Bożego i wymagania Jego Królestwa, ukazując motywy naszej nadziei i naszego zaangażowania w dziejach.

Reklama

W pierwszej przypowieści zwrócono uwagę na to, że ziarno rzucone w ziemię samo zapuszcza korzenie i rośnie, zarówno wtedy, gdy rolnik śpi, jak i wtedy, gdy czuwa. Ufa on w wewnętrzną moc samego ziarna oraz żyzność gleby. W języku Ewangelii ziarno jest symbolem Słowa Bożego, którego płodność jest przez tę przypowieść przywoływana. Tak jak pokorne ziarno rozwija się w glebie, tak też Słowo działa Bożą mocą w sercu słuchacza. Bóg powierzył swoje Słowo naszej ziemi, to znaczy każdemu z nas, z naszym konkretnym człowieczeństwem. Możemy być ufni, ponieważ Słowo Boże jest słowem stwórczym, które ma się stać „pełnym ziarnkiem w kłosie” (w. 28). Słowo to, jeśli zostanie przyjęte, z pewnością przyniesie swoje owoce, bo sam Bóg sprawia, że kiełkuje i dojrzewa drogami, które nie zawsze możemy sprawdzić i sposobem, którego nie znamy (por. w. 27). To wszystko nam uzmysławia, że to Bóg zawsze sprawia wzrost swego Królestwa, dlatego modlimy się tak bardzo: „przyjdź Królestwo Twoje”. To On sprawia jego wzrost. Człowiek jest Jego pokornym współpracownikiem, który kontempluje i raduje się z powodu stwórczego działania Boga i cierpliwie czeka na jego owoce. Słowo Boże sprawia wzrost, daje życie. I tutaj chciałbym wam przypomnieć po raz kolejny o ważności posiadania w zasięgu ręki Pisma Świętego, Biblii, małej Ewangelii w torbie czy w kieszeni i karmienia się każdego dnia tym żywym Słowem Bożym, czytania każdego dnia fragmentu Ewangelii, fragmentu Biblii. Proszę was, nigdy o tym nie zapominajcie! Bo to jest moc, która sprawia kiełkowanie w nas życia Królestwa Bożego.

Druga przypowieść wykorzystuje obraz ziarna gorczycy. Pomimo, że jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, pełne jest życia i wyrasta na „większe od jarzyn” (Mk 4,32). Takie jest Królestwo Boże: rzeczywistość po ludzku niewielka i pozornie nieistotna. Aby do niego wejść i stać się jego członkiem, trzeba być ubogimi w sercu; nie ufać we własne możliwości, ale w moc Bożej miłości; nie działać, aby być ważnymi w oczach świata, ale cennymi w oczach Boga, który szczególnie miłuje ludzi prostych i pokornych. Kiedy tak żyjemy, to poprzez nas wdziera się moc Chrystusa i przemienia to, co małe i skromne w rzeczywistość, która wstrząsa całymi masami świata i historii.

Reklama

Z tych dwóch przypowieści wypływa ważna lekcja: Królestwo Boże wymaga naszej współpracy, ale jest przede wszystkim inicjatywą i darem Pana. Nasze niedołężne dzieło, pozornie małe w obliczu złożoności problemów świata, jeśli zostanie włączone w dzieło Boga, to nie lęka się trudności. Zwycięstwo Pana jest pewne: Jego miłość sprawi, że zakiełkuje i wzrośnie wszelkie ziarno dobra obecne na ziemi. Otwiera to nas na zaufanie i nadzieję, pomimo napotykanych dramatów, niesprawiedliwości i cierpienia. Ziarno dobra i pokoju kiełkuje i rośnie, ponieważ jego dojrzewanie sprawia miłosierna miłość Boga.

Niech Najświętsza Maryja Panna, która przyjęła jak „żyzna gleba” ziarno Słowa Bożego, wspiera nas w tej nadziei, która nigdy nas nie zawodzi.

[po modlitwie:] Drodzy bracia i siostry!

Dziś przypada Światowy Dzień Krwiodawców, milionów ludzi milcząco przyczyniających do pomocy naszym braciom w potrzebie. Wszystkim krwiodawcom wyrażam uznanie i zachęcam szczególnie ludzi młodych do pójścia za ich przykładem.

Pozdrawiam was wszystkich, drodzy Rzymianie i pielgrzymi: grupy parafialne, rodziny i stowarzyszenia. W szczególności pozdrawiam wiernych z Debreczyna (Węgry), z Malty, z Houston (Stany Zjednoczone) i Panamy; a z Włoch wiernych z Altamura, Angri, Treviso i Osimo.

Reklama

Szczególną myśl kieruję ku wspólnocie katolików rumuńskich mieszkających w Rzymie oraz młodych bierzmowanych z Cerea.

Pozdrawiam grupę, wspominającą wszystkie osoby zaginione i zapewniam o mojej modlitwie. Jestem też blisko wszystkich pracowników, którzy solidarnie bronią prawa do pracy, które jest prawem do godności.

Jak już zapowiedziano w najbliższy czwartek zostanie opublikowana encyklika poświęcona trosce o rzeczywistość stworzoną. Zachęcam, by towarzyszyć temu wydarzeniu ze szczególną uwagą na degradację środowiska naturalnego, ale również rekultywacji na własnych terytoriach. Encyklika ta jest skierowana do wszystkich: módlmy się, aby wszyscy mogli przyjąć jej orędzie i wzrastać w odpowiedzialności za wspólny dom, jaki powierzył nam Bóg.

Wszystkim życzę dobrej niedzieli. Proszę nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do zobaczenia!

Podziel się:

Oceń:

2015-06-14 12:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: dzielmy paschalną radość zwłaszcza z najbardziej potrzebującymi

Grzegorz Gałązka

Do czerpania pokoju i pogody ducha, będących darami Zmartwychwstałego, by dzielić się nimi z braćmi, zwłaszcza z tymi, którzy najbardziej potrzebują pocieszenia i nadziei zachęcił Ojciec Święty wiernych w rozważaniu przed odmawianą w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia modlitwą Regina Coeli.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?