Reklama

Niedziela Lubelska

Świadectwo miłosierdzia

Posługa charytatywna jest zadaniem każdej osoby wierzącej

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Posługa charytatywna jest zadaniem każdej osoby wierzącej

Posługa miłości jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa do realizacji przykazania miłości bliźniego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwają prace III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który został zwołany przez abp. Stanisława Budzika pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. 18 lutego w „Domu Nadziei” Caritas w Lublinie odbyła się V sesja plenarna, na której zostało zaprezentowane sprawozdanie ze zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze oraz dokument roboczy Komisji Świadectwo Miłosierdzia.

Jak przypomniał dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Łukasz Mudrak, diecezjalna Caritas, która realizuje misję niesienia miłosierdzia do wszystkich potrzebujących bez względu na wiek, pochodzenie czy wyznanie, została powołana w 1991 r. przez bp. Bolesława Pylaka. W swojej działalności koncentruje się na pomocy chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym, bezrobotnym i uchodźcom. Pomoc jest świadczona mieszkańcom naszej archidiecezji, jak i innych regionów Polski, Europy i świata. Od lutego 2022 r. szereg działań charytatywnych jest skierowanych do uchodźców z Ukrainy oraz do osób, które pozostają na terenie objętego wojną kraju. W ostatnim czasie lubelska Caritas przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezjalna Caritas realizuje swoje działania w kilku placówkach w Lublinie, Chełmie, Dąbrowicy, Firleju i Krasnymstawie. Prowadzi m.in. kuchnię dla ubogich, hospicjum domowe, ośrodek rehabilitacji, dom pomocy seniorom, mieszkania wspomagane, ośrodek dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, świetlicę środowiskową dla dzieci, ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz dwa domy rekolekcyjne. Rocznie pomocą obejmuje ok. 30 tys. osób. Codzienną misję kościelnej instytucji wspiera 35 parafialnych zespołów Caritas oraz ponad 100 szkolnych kół Caritas, które na czynieniu dobra gromadzą ponad 3 tys. wolontariuszy. Osoby, które bezinteresownie dzielą się czasem i sercem z bliźnimi, organizują pomoc w swoich środowiskach, a także biorą udział we flagowych akcjach Caritas, jak przedświąteczne zbiórki żywności, wigilie miłosierdzia, czy śniadania wielkanocne.

Reklama

Niesienie miłosierdzia wobec osób potrzebujących przyczynia się nie tylko do poprawy ich życia materialnego, ale bardzo często do poprawy życia duchowego, większej zażyłości z Kościołem, pogłębienia życia sakramentalnego. Osoby, które otrzymały pomoc materialną, budują w sobie pozytywny obraz Kościoła, a co za tym idzie są bardziej otwarte na spotkanie z Chrystusem. Dzięki posłudze charytatywnej nie tylko realnie poprawia się jakość życia tysięcy osób, które żyją „na peryferiach”, ale też dociera do nich Ewangelia.

Posługa charytatywna jako odpowiedź na przykazanie miłości bliźniego jest zadaniem każdej osoby wierzącej. Można się w nią włączyć przez osobistą pracę, jak i materialne wspieranie działalności Caritas. Okazji jest wiele, np. aktualna akcja przekazywania 1,5% podatku w ramach rocznych rozliczeń z fiskusem (KRS 0000204819).

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas Poznańska po raz dziewiąty rozprowadzi rogale świętomarcińskie

Graziako

Wolontariusze Caritas Archidiecezji Poznańskiej po raz dziewiąty będą rozprowadzać 11 listopada certyfikowane rogale świętomarcińskie z okazji liturgicznego wspomnienia św. Marcina z Tours i Święta Niepodległości. Wypiek tych słodkich smakołyków należy do tradycji wielkopolskich.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst