Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyska Droga Krzyżowa

Nabożeństwo zgromadziło rzesze wiernych

Ks. Maciej Flader

Nabożeństwo zgromadziło rzesze wiernych

Co roku zrzesza ona ponad 2000 osób ze wszystkich parafii i jest okazją do manifestacji wiary – mówi ks. prał. Jan Mazurek, proboszcz parafii św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie wieczorem w czwartek po I niedzieli Wielkiego Postu w Przemyślu odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa z bazyliki archikatedralnej pod Krzyż Zawierzenia, gdzie króluje Chrystus Miłosierny.

W tym roku miejskie nabożeństwo pasyjne przygotowała wspólnota parafialna św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu. – Rzeczywiście trzeba było podjąć pewien trud organizacyjny. W Przemyślu mamy piętnaście parafii terytorialnych i jedną personalną, wojskową. Dlatego też na parafii, na którą przypada dyżur przeprowadzenia tego nabożeństwa, spoczywa odpowiedzialność, żeby przygotować teksty do rozważań, animację śpiewu, ale także by zorganizować służby, bo trasę zabezpiecza policja, straż miejska, są obecni harcerze i jest wojsko – mówi proboszcz parafii ks. prał. Jan Mazurek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodaje, plenerowa Droga Krzyżowa jest zawsze okazją do głębszego przeżycia Męki Pana Jezusa, bo odbywa się poza świątynią i bardziej oddaje nastrój tej drogi z Kalwarii. – Ponadto jeżeli chodzi o tę tradycję przemyską, to co roku zrzesza ona ponad 2000 osób ze wszystkich parafii i jest okazją do manifestacji wiary – dodaje proboszcz. Rzeczywiście w tym roku trasą od archikatedry, ulicami: Kapitulną, Tatarską i Przemysława przeszedł spory tłum mieszkańców Przemyśla i okolic, a wśród nich przemyscy biskupi, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, siostry i bracia zakonni oraz kapłani z przemyskich parafii.

Nieodłącznym symbolem tej Drogi Krzyżowej jest światło niesione przez wiernych. – To wieloraki symbol, a użyty podczas tego nabożeństwa przypomina nam, że mamy być światłem. Niesiemy świece czy znicze, które składamy później przy figurze Chrystusa Miłosiernego przy Krzyżu Zawierzenia. To jest nasza ofiara, taki znak, że chcemy dążyć do Tego, który jest Światłością świata – dodaje ks. Mazurek.

Nabożeństwo zawsze gromadzi dużo młodzieży. Tak też było i w tym roku. – Może dlatego, że klimat wieczoru jest odpowiedni. Dlatego chętnie przechodzą różne młodzieżowe grupy apostolskie – zauważa ks. Mazurek.

Reklama

W tym roku rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej zostały oparte o teksty papieża Benedykta XVI. – Zdecydowaliśmy się na taki wybór, by uczcić i zaznaczyć pamięć o zmarłym niedawno papieżu emerycie – informuje ks. Krzysztof Żyła, który odpowiadał za przygotowanie tekstów rozważań.

Jak zawsze uczestnikom Przemyskiej Drogi Krzyżowej towarzyszyły ważne intencje. – Intencji nam nie brakowało. W tym roku pamiętaliśmy także o Ukrainie i modliliśmy się dla niej o pokój. Poza tym przez cały rok duszpasterski rozważamy temat „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a więc trzeba nam się modlić za Kościół, za wiernych, ale i za pasterzy oraz o nowe powołania – zaznacza ks. Jan Mazurek. – Mamy również w tym roku bardzo ważne wydarzenia w archidiecezji, jak beatyfikacja rodziny Ulmów i peregrynacja obrazu Serca Jezusowego, i te sprawy także przedstawiliśmy Panu Bogu – tłumaczy kapłan.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-07 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czytanie Biblii to wielka sprawa

2024-05-07 08:47

Niedziela przemyska 19/2024, str. I

Abp Adam Szal powitał uczestników tegorocznego konkursu biblijnego

Kl. Gabriel Patrylak

Abp Adam Szal powitał uczestników tegorocznego konkursu biblijnego

Nie jest łatwo, ale jak się uczy, to wszystko jest możliwe – powiedziała Patrycja Sigda, zdobywczyni pierwszego miejsca.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli