Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Trzymajmy się prosto

Kręgosłup, wraz z zapewniającymi jego sprawne funkcjonowanie stawami, więzadłami i krążkami międzykręgowymi, jest skomplikowanym „rusztowaniem”, o które trzeba dbać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bóle kręgosłupa to częsty problem zgłaszany ortopedom. Zwykle są to dolegliwości odcinka szyjnego lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Problem jest powszechny, ponieważ wiele osób wykonuje pracę w pozycji siedzącej, spędzając co najmniej 8 godzin przy komputerze, kasie fiskalnej, za kierownicą, a odpoczywa w pozycji „kanapowej”. Drugą przyczyną dolegliwości jest nadmierne obciążanie kręgosłupa przez noszenie ciężarów – np. zakupów – w jednej ręce oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów w nieprawidłowej pozycji, czyli z nadmiernym pochyleniem do przodu.

Już dzieci pracują na przyszłe problemy z kręgosłupem – nieprawidłowa postawa, np. garbienie się przy odrabianiu lekcji, przeładowane plecaki i godziny spędzane przy konsoli do gier odzywają się po latach. W codziennej rutynie warto zadać sobie pytanie: czy pozycja, w której korzystam z komputera, jest prawidłowa? Ważne jest przede wszystkim dostosowanie wysokości biurka, krzesła i ustawienia monitora do wzrostu. Warto zatem zainwestować w odpowiednie krzesło, które pozwoli nam na pracę w pozycji z wyprostowanymi i opartymi o krzesło plecami, opartymi o podłogę stopami i przedramionami opartymi o podłokietniki lub biurko. Monitor powinien być ustawiony na wprost – aby uniknąć skręcania szyi w bok – z ekranem na wysokości oczu. Patrząc na monitor czy obsługując smartfon, pamiętajmy, by nie wysuwać głowy do przodu, bo może to doprowadzić do zespołu SMS-owej szyi. Zadbajmy też, aby kręgosłup nie był nadmiernie usztywniony i napięty. Mówiąc krótko – trzymajmy się prosto. Konieczne są też przerwy w pracy i zmiany pozycji ciała. Zgodnie z zasadami BHP po godzinie pracy w pozycji siedzącej trzeba na 5 min wstać i odejść od biurka, pochodzić albo wykonać proste ćwiczenia poruszające różne odcinki kręgosłupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówi się, że kręgosłup lubi ruch. Dostosowana do wieku i możliwości aktywność fizyczna wzmacnia i uelastycznia struktury kręgosłupa, a także współpracujące z nim mięśnie. Korzystne są pływanie – zwłaszcza na plecach, ćwiczenia w basenie oraz marsz z kijkami. Niewskazane są natomiast dyscypliny wiążące się z nadmiernym obciążaniem kręgosłupa, np. podnoszenie ciężarów; niekorzystnie mogą też oddziaływać gry wiążące się z gwałtownymi przyspieszaniem, skrętami i skokami, np. siatkówka, koszykówka, tenis. Profilaktycznie i leczniczo działa gimnastyka, ale powinny to być przede wszystkim ćwiczenia, które wzmacniają obręcz barkową, brzuch i plecy. Warunek: musi być uprawiana systematycznie i dobrana indywidualnie przez fizjoterapeutę.

Reklama

Bóle pleców mogą być również wynikiem stresu – bo jak mówią specjaliści, napięcie emocjonalne i ból kręgosłupa chodzą w parze – albo nadwagi, bo każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Warto pamiętać, że kręgosłup, tak jak całe ciało, potrzebuje regeneracji w czasie snu, dlatego ważne jest, aby przestrzegać norm snu przewidzianych dla danego wieku, a po przebudzeniu nie zrywać się gwałtownie, ale swobodnie się przeciągnąć, lekko napiąć poszczególne grupy mięśni i powoli podnieść się z łóżka.

Często powtarzających się bólów kręgosłupa nie wolno lekceważyć. Trzeba udać się do specjalisty, by wyjaśnić, czy ich przyczyną są przeciążenia lub zwyrodnienia w obrębie narządu ruchu czy też choroba innego narządu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czym zastąpić sól w potrawach?

Więcej ...

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...